Zloděj vykradl kostel v Oskavě, škoda 150 tisíc korun

ČTK ČTK
8. 12. 2013 21:03
Zmizela část mobiliáře kostela: andělíčci, svícny i kríže.
Foto: Jan Lipold

Šumperk - Policisté pátrají po zloději, který na přelomu listopadu a prosince ukradl z kostela v Oskavě-Bedřichově na Šumpersku sochy a další umělecké předměty.

"Celková škoda byla vyčíslena na 150 tisíc korun," řekla v neděli krajská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Zloděj se do kostela v Oskavě-Bedřichově vloupal oknem někdy v době od 22. listopadu do soboty. Z kostela ukradl dvě sochy klečících andělů, pozlacený křížek, dva mosazné svícny, pozlacená dvířka skříňky svatostánku a dva částečně pozlacené dřevěné sloupky.

Z kostela zmizely také dvě ozdoby ve tvaru pozlacených květů a tři vyřezávané pozlacené dřevěné sloupy zdobící oltář. Zloděj zároveň poškodil zlacení na řezbách. "Škoda odcizením byla vyčíslena na 100 tisíc korun a poškozením na 50 tisíc korun. Policisté na případu pracují a po pachateli pátrají," uvedla Urbánková. U soudu hrozí zloději dvouleté vězení.

Ukradené umělecké předměty většinou končí v zahraničí. Z Česka se ročně vyveze 15 až 20 tisíc uměleckých předmětů a zhruba stejné množství je ukradeno. Nejvíc přitom trpí katolické kostely, 80 procent artefaktů totiž pochází z nich. Zpět do Česka se vrátí jen minimum ukradených předmětů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

Další zprávy