Noční drama na hranicích. Únosci padli do léčky, vojáci školní autobus rozstříleli

Pavel Švec Pavel Švec
16. 10. 2023 9:18
Úterý 23. května 1978. Československo si prožije dosud nepoznané drama. Tři bratranci, Robert, Milan a Václav Barešovi, unesou autobus plný dětí a pokusí se přejet přes střeženou státní hranici železné opony do západního Německa. Útěk má mladíkům přinést svobodu. A to doslova. Milana totiž po necelých čtyřech měsících čeká opět vězení. Za vykrádání chat dostal půldruhého roku.
Podivné zločiny, díl 5: Únos autobusu (trailer) | Video: Aktuálně.cz

Podcast Podivné zločiny poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

Tři ozbrojení muži vtrhli nedaleko Chebu do školního autobusu, rozesadili studenty k oknům jako živé štíty, hrozili masakrem a u závor hraničního přechodu západně od města s pohraničníky dlouhé hodiny vyjednávali o průjezdu. Ti však chtěli únosce zastavit za každou cenu a připravili léčku.

Když muži v domnění, že do Německa zbývá posledních několik desítek metrů, propustili rukojmí, postavili jim pohraničníci v prostoru mezi celništěm a třetí závorou do cesty zátarasy a obrněný transportér. Zároveň v okamžiku, kdy se autobus přiblížil, spustili zuřivou palbu. 

Poslechněte si celý díl:

Podcast Aktuálně.cz Podivné zločiny přibližuje okolnosti záhadných či neobvyklých kriminálních případů z doby komunistické nadvlády v Československu. Na základě dobových vyšetřovacích spisů a dalších dokumentů z policejních archivů představuje podivnosti ve vyšetřování, zamlžená svědectví, nejasnosti i nové detaily zločinů.

 

Právě se děje

Další zprávy