Podívejte se, jak to vypadalo před 72 lety během mobilizace

Podívejte se, jak to vypadalo před 72 lety během mobilizace
Budova celního úřadu v Hnanicích na Znojemsku zdemolovaná 22. září 1938 při útoku sudetoněmeckých teroristů. Při pokusu o osvobození celnice padl téhož dne zpravodajský důstojník pěšího pluku 24 poručík pěchoty Otmar Chlup. (Vojenský historický ústav/Eduard Stehlík)
Budova celního úřadu v Božanově na Broumovsku po urputném boji 23. září 1938, v němž místní družstvo SOS (pod velením inspektora finanční stráže I. třídy Josefa Kuhna) odrazilo za pomoci asistenčního oddílu z Broumova a použití ručních granátů, útok početné jednotky Sudetoněmeckého Freikorpsu. V boji byl těžce raněn strážmistr Václav Ježek a střepiny z nepřátelského granátu poranily i jeho kolegu strážmistra Františka Pražáka. (Vojenský historický ústav/Eduard Stehlík)
Počátkem roku 1938 byla z valné části ukončena rozsáhlá reorganizace čs. branné moci. Během pouhých šesti let se hlavnímu štábu podařilo vytvořit moderní armádu, která v Evropě patřila vedle velmocí k nejlepším. Již v míru ji tvořila 4 zemská vojenská velitelství, 7 velitelství sborů, 17 pěších divizí, 4 rychlé divize a její početní stav přesahoval 200 000 mužů. Na snímku pochodující pěšáci čs. armády. (Vojenský historický ústav/Eduard Stehlík)
Armádní generál Ludvík Krejčí (1890-1972), od listopadu 1933 náčelník čs. Hlavního štábu. Po vyhlášení všeobecné mobilizace byl prezidentem republiky ustanoven Hlavním velitelem čs. branné moci. (Vojenský historický ústav/Eduard Stehlík)
Foto: Vojenský historický ústav/Eduard Stehlík
Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 9. 2010 9:00

Praha - Od chvíle, kdy byla 23. září 1938 vyhlášena všeobecná mobilizace, uplynulo právě dvaasedmdesát let.

V tento den vstoupila Československá republika do branné pohotovosti.

Mobilizace proběhla rychle. Během čtyřiadvaceti hodin byla u většiny vojenských útvarů velká část povolaných záložníků. Celkem bylo povoláno 1 250 000 mužů včetně těch, kteří byli povoláni už před začátkem mobilizace.

Po Mnichovské dohodě však byly vojenské jednotky rozpuštěny.

Díky fotografiím a popiskům Pplk. PhDr. Eduarda Stehlíka, který působí jako historik Vojenského historického ústavu v Praze, máte nyní možnost nahlédnout do historie a podívat se, jak to tehdy probíhalo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy