Podívejte se, jak to vypadalo před 72 lety během mobilizace

Podívejte se, jak to vypadalo před 72 lety během mobilizace
Budova celního úřadu v Hnanicích na Znojemsku zdemolovaná 22. září 1938 při útoku sudetoněmeckých teroristů. Při pokusu o osvobození celnice padl téhož dne zpravodajský důstojník pěšího pluku 24 poručík pěchoty Otmar Chlup. (Vojenský historický ústav/Eduard Stehlík)
Budova celního úřadu v Božanově na Broumovsku po urputném boji 23. září 1938, v němž místní družstvo SOS (pod velením inspektora finanční stráže I. třídy Josefa Kuhna) odrazilo za pomoci asistenčního oddílu z Broumova a použití ručních granátů, útok početné jednotky Sudetoněmeckého Freikorpsu. V boji byl těžce raněn strážmistr Václav Ježek a střepiny z nepřátelského granátu poranily i jeho kolegu strážmistra Františka Pražáka. (Vojenský historický ústav/Eduard Stehlík)
Počátkem roku 1938 byla z valné části ukončena rozsáhlá reorganizace čs. branné moci. Během pouhých šesti let se hlavnímu štábu podařilo vytvořit moderní armádu, která v Evropě patřila vedle velmocí k nejlepším. Již v míru ji tvořila 4 zemská vojenská velitelství, 7 velitelství sborů, 17 pěších divizí, 4 rychlé divize a její početní stav přesahoval 200 000 mužů. Na snímku pochodující pěšáci čs. armády. (Vojenský historický ústav/Eduard Stehlík)
Armádní generál Ludvík Krejčí (1890-1972), od listopadu 1933 náčelník čs. Hlavního štábu. Po vyhlášení všeobecné mobilizace byl prezidentem republiky ustanoven Hlavním velitelem čs. branné moci. (Vojenský historický ústav/Eduard Stehlík)
Foto: Vojenský historický ústav/Eduard Stehlík
Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 9. 2010 9:00

Praha - Od chvíle, kdy byla 23. září 1938 vyhlášena všeobecná mobilizace, uplynulo právě dvaasedmdesát let.

V tento den vstoupila Československá republika do branné pohotovosti.

Mobilizace proběhla rychle. Během čtyřiadvaceti hodin byla u většiny vojenských útvarů velká část povolaných záložníků. Celkem bylo povoláno 1 250 000 mužů včetně těch, kteří byli povoláni už před začátkem mobilizace.

Po Mnichovské dohodě však byly vojenské jednotky rozpuštěny.

Díky fotografiím a popiskům Pplk. PhDr. Eduarda Stehlíka, který působí jako historik Vojenského historického ústavu v Praze, máte nyní možnost nahlédnout do historie a podívat se, jak to tehdy probíhalo.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy