Šli si jen zaplavat. "Mozkožrout" zabil v ústeckém bazénu 16 lidí, nikdo nevěděl proč

Pavel Švec Pavel Švec
27. 5. 2024 8:55
V první polovině 60. let minulého století se v severních Čechách objevila agresivní nemoc, která stála život šestnáct lidí. Převážně dospívajících či dětí. Lékaři a vědci dlouho nechápali, co se děje. Jediné, co oběti spojovalo, byla návštěva bazénu v Ústí nad Labem krátce před smrtí. Záhadu se podařilo rozluštit až za deset let.
Podivné zločiny - Mozkožrout (teaser) | Video: Pavel Švec

Podcast Podivné zločiny poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

Příčinou smrti byl podle lékařů hnisavý zánět mozku a mozkových blan. Nicméně mikrobiologové a další specialisté, kteří byli k případu přizváni, nenalezli v organismu pacientů bakterie, které by se v takových případech daly očekávat - meningokoky.

Bakteriologové při pitvě obětí marně pátrali po podezřelých mikrobech. Stejně dopadli hygienici, kteří se zaměřili na bazén. Epidemiologové kontrolovali účastníky plaveckých kurzů, ale nedopátrali se nikoho, komu by se záhadnou nemoc podařilo přežít. Další odborné týmy kontrolovaly kvalitu vody, hlídaly bazény v okolí.

Epidemie, které lidé v 60. letech začali přezdívat "mozkožrout", se vždy po několika měsících vrátila a zabíjela. Nepomohlo ani několikeré uzavření bazénu a jeho rekonstrukce.

Podcast v plné délce si můžete přehrát i zde:

Podcast Aktuálně.cz Podivné zločiny přibližuje okolnosti záhadných či neobvyklých kriminálních případů z doby komunistické nadvlády v Československu. Na základě dobových vyšetřovacích spisů a dalších dokumentů z policejních archivů představuje podivnosti ve vyšetřování, zamlžená svědectví, nejasnosti i nové detaily zločinů.

 

Právě se děje

Další zprávy