Polský voják si z nudy hrál se samopalem. Výstřel způsobil v Československu neštěstí

Pavel Švec Pavel Švec
8. 4. 2024 9:11
Sobota 31. srpna 1963. Konec letních prázdnin počasí v Českém Těšíně na československo-polském pomezí příliš nepřipomínalo. Maximální teploty sotva přelezly patnáct stupňů, bylo zataženo a občas sprchlo. Pošmourno přesto místní děti neodradilo, byly po obědě venku a hrály si na břehu Olše asi tři sta metrů od mostu Družby na Hlavní třídě.
Ilustrační záběr. | Video: Pavel Švec

Podcast Podivné zločiny poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

Na druhé straně řeky se již rozprostírá Cieszyn, čili polská část města. Byť oba státy byly součástí takzvaného socialistického bloku, oddělovala je ve druhé polovině minulého století mnohem znatelněji střežená hranice, než je tomu dnes.

Pravý břeh Olše toho dne hlídal vojín polské pohraniční stráže. Kolem 14.30 náhle stiskl spoušť samopalu. A způsobil neštěstí. 

Podcast v plné délce si můžete přehrát i zde:

Podcast Aktuálně.cz Podivné zločiny přibližuje okolnosti záhadných či neobvyklých kriminálních případů z doby komunistické nadvlády v Československu. Na základě dobových vyšetřovacích spisů a dalších dokumentů z policejních archivů představuje podivnosti ve vyšetřování, zamlžená svědectví, nejasnosti i nové detaily zločinů.

 

Právě se děje

Další zprávy