Výstřel z lesa. Tajemná smrt policisty v Pekle, předpověděl si vlastní konec

Pavel Švec Pavel Švec
29. 4. 2024 9:46
Sobota 2. srpna 1952. V podhůří Orlických hor od čtyř hodin v noci pátrají jednotky Sboru národní bezpečnosti a vojska po pěti polských diverzantech. Údajně překročili státní hranici, jež se táhne asi pět kilometrů odsud. Vojáci a příslušníci SNB postupují podél údolí řeky Metuje přes planinu východně od vesnice Přibyslav a dál směrem k Václavicím.
Podivné zločiny - Výstřel z lesa (teaser) | Video: Pavel Švec

Podcast Podivné zločiny poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

Údolí opředenému strašidelnými pověstmi, které severovýchodně od Nového Města nad Metují tvoří jakési obrovské V, se odnepaměti říká Peklo.

"V noci ještě před zahájením pročesávání byly do akce zapojeny další jednotky československé armády, jejichž příslušníci byli rozestavěni do terénu tak, aby tvořili hráz, kterou by polští zběhové nemohli proniknout," popisuje dobový dokument ministerstva vnitra.

Mezi desítkami ozbrojených mužů bezpečnostních složek je i čerstvě čtyřicetiletý štábní strážmistr Rudolf Vavřena. A také vojín základní služby Josef Karkoška. Jejich osudy se ten den tragicky protnou.

Podcast v plné délce si můžete přehrát i zde:

Podcast Aktuálně.cz Podivné zločiny přibližuje okolnosti záhadných či neobvyklých kriminálních případů z doby komunistické nadvlády v Československu. Na základě dobových vyšetřovacích spisů a dalších dokumentů z policejních archivů představuje podivnosti ve vyšetřování, zamlžená svědectví, nejasnosti i nové detaily zločinů.

 

Právě se děje

Další zprávy