Pod ruskými nápisy se modlí Češi s Němci

Tomáš Netočný
1. 8. 2006 0:01
Město Libavá - Hned za lesem tu Sověti rozmístili své jaderné rakety, starý kostel byl v troskách. Dnes chrám zase žije, ale podpisy okupantů zůstaly.

Klenbou německého poutního kostela prosvítají oprýskané fresky dávných mistrů, jaké je možné vidět v mnoha chrámech Evropy. Tady jim však nový rozměr přidali vojáci Sovětské armády a vytvořili symbol českých dějin 20. století.

To místo se jmenuje Stará Voda, leží ve vojenském prostoru Libavá a ty nápisy nezmizely ani patnáct let po odchodu sovětských okupantů.

Foto: Martin Žucha

TAŠKENT, MOSKVA, SMOLENSK, GROZNYJ...

Barevná písmena vyrytá do omítky. Sovětští vojáci z Evropy i Dálného Východu chtěli, aby také po nich tu něco zůstalo. A tak psali jména měst, odkud je komunistický režim na vojnu poslal. Jen málokterý z nich však tehdy přesně věděl, kam se to vlastně dostal a jakou historii má toto místo.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO, UVIDÍTE VÍCE

Původní německou vesnici museli obyvatelé opustit při nuceném odsunu po roce 1945 a krátce na to ji spolknul vojenský prostor. Když se tu v roce 1968 usadila sovětská vojska, dokončila zkázu. "Sochy kolem kostela strhly tanky a z chrámu bylo skladiště," vypráví Karel Křiva z nedalekého Jindřichova.

Foto: Martin Žucha

Spolu s tisíci dalších poutníků sem Karel Křiva přicházel na svatou Annu už jako dítě. Dnes je tu zase.

Čechům a Němcům se podařilo kostel opravit a pod nápisy v azbuce teď znějí modlitby v obou jazycích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy