Pod ruskými nápisy se modlí Češi s Němci

Tomáš Netočný
1. 8. 2006 0:01
Město Libavá - Hned za lesem tu Sověti rozmístili své jaderné rakety, starý kostel byl v troskách. Dnes chrám zase žije, ale podpisy okupantů zůstaly.

Klenbou německého poutního kostela prosvítají oprýskané fresky dávných mistrů, jaké je možné vidět v mnoha chrámech Evropy. Tady jim však nový rozměr přidali vojáci Sovětské armády a vytvořili symbol českých dějin 20. století.

To místo se jmenuje Stará Voda, leží ve vojenském prostoru Libavá a ty nápisy nezmizely ani patnáct let po odchodu sovětských okupantů.

Foto: Martin Žucha

TAŠKENT, MOSKVA, SMOLENSK, GROZNYJ...

Barevná písmena vyrytá do omítky. Sovětští vojáci z Evropy i Dálného Východu chtěli, aby také po nich tu něco zůstalo. A tak psali jména měst, odkud je komunistický režim na vojnu poslal. Jen málokterý z nich však tehdy přesně věděl, kam se to vlastně dostal a jakou historii má toto místo.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO, UVIDÍTE VÍCE

Původní německou vesnici museli obyvatelé opustit při nuceném odsunu po roce 1945 a krátce na to ji spolknul vojenský prostor. Když se tu v roce 1968 usadila sovětská vojska, dokončila zkázu. "Sochy kolem kostela strhly tanky a z chrámu bylo skladiště," vypráví Karel Křiva z nedalekého Jindřichova.

Foto: Martin Žucha

Spolu s tisíci dalších poutníků sem Karel Křiva přicházel na svatou Annu už jako dítě. Dnes je tu zase.

Čechům a Němcům se podařilo kostel opravit a pod nápisy v azbuce teď znějí modlitby v obou jazycích.

 

Právě se děje

Další zprávy