Česko se propadá na chvost. Jen ve čtyřech evropských státech je pandemie horší

Denis Chripák Radek Dragoun Denis Chripák, Radek Dragoun
9. 9. 2020 18:45
1164. To je nový český rekord denního přírůstku nakažených, který padl v úterý. Po přepočtu na 100 tisíc obyvatel se za tento den odhalilo v Evropě více infikovaných pouze v Černé Hoře, Moldavsku a na Ukrajině. Hůře než Česko na tom bude patrně i Španělsko, které však dosud čísla za úterý nezveřejnilo. Na základě jeho předchozích nálezů lze však očekávat, že i ono se nakonec před Česko dostane.

Počet nakažených za úterý 9. září po přepočtu na 100 tisíc obyvatel

0 %100 %
Černá Hora34,72
Španělsko (Španělsko má údaje za pondělí)19,1
Moldavsko12,39
Ukrajina11,28
Česko10,9
Francie9,77
Bosna a Hercegovina9,12
Irsko6,24
Rumunsko5,85
Nizozemsko5,57
Albánie5,14
Chorvatsko5
Kosovo4,73
Malta4,66
Dánsko4,19
Lucembursko3,91
Portugalsko3,78
Spojené Království3,69
Rakousko3,67
Rusko3,5
Maďarsko3,49
Švýcarsko2,87
Norsko2,48
Estonsko2,42
Bulharsko2,39
Itálie2,27
Slovinsko2,02
Island1,96
Bělorusko1,87
Severní Makedonie1,78
Slovensko1,67
Řecko1,58
Švédsko1,46
Německo1,42
Litva1,11
Polsko1,05
Srbsko0,76
Finsko0,18
Lotyšsko0,16
Kypr0,11

Zdroj: www.ecdc.europa.eu; výpočet Aktuálně.cz

Zhoršení epidemiologické situace v Česku si všímají i v zahraničí. Německo podle informací ČTK chystá opatření, podle kterého by Pražané při cestě do země potřebovali negativní test. To, že Německo něco takového chystá, potvrdil po rozhovoru s kancléřkou Angelou Merkelovou i premiér Andrej Babiš.

Lidí mimo Prahu by se však omezení týkat neměla. Na nárůst počtu nakažených naopak už zareagovala Belgie, která Česko zařadila na červený seznam rizikových oblastí.

Česko si nevede dobře ani ve srovnání za posledních 14 dnů, ve kterém patří k těm horším zemím. Za poslední dva týdny se v Česku nakazilo 69 lidí na 100 tisíc obyvatel. Hůře na tom je ze 43 evropských států (nepočítaje mikrostáty) pouze Černá Hora (230 nakažených na 100 tisíc obyvatel), Moldavsko (153), Francie (130), Bosna a Hercegovina (110), Chorvatsko (92), Rumunsko (86), Kosovo (82), Malta (80), Ukrajina (75) a Severní Makedonie (70).

V reakci na úterní rekordní denní přírůstek počtu nakažených ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve středu oznámil, že se až na několik výjimek zavádí povinnost nosit roušky ve všech společných prostorech. Kde všude je nutné roušky mít, si můžete přečíst zde

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy