Počasí zlobí. Dokonce ruší televizi

Josef Tuček a ČTK
29. 11. 2006 16:00
Severozápadní Čechy - Dlouhodobá inverze narušuje televizní signál. Zhoršený příjem televizního vysílání mají lidé až na patnácti procentech území.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Týká se to zejména severozápadní části republiky, Ústeckého, Plzeňského a Karlovarského kraje a vysílače Klínovec, z něhož na sedmém kanále vysílá Nova; v části území jsou pak problémy s naladěním ČT1.

Vysílání téměř rychlostí světla

Mluvčí Radiokomunikací Pavel Kočiš uvedl, že při inverzi vzniká takzvaný dálkový příjem.

"Jindy kvalitní signál televizních vysílačů a převaděčů je rušen vysíláním buď ze sousedních států, nebo z českých vysílačů, vzdálených někdy až stovky kilometrů," řekl Kočiš.

V obvyklých podmínkách se televizní vysílání, čili elektromagnetické záření, šíří od vysílače vzduchem přímým směrem, téměř rychlostí světla.

"Za teplotní inverze však v ovzduší vznikají oblasti s vířícím vzduchem. A ty mohou televizní signál odrazit v jiném úhlu a také prodloužit jeho dolet," vysvětluje Pavel Žárský z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

Je to vlastně něco podobného jevu zvanému fata morgána. Při něm se ovšem od teplé vrstvy vzduchu odráží viditelné záření.

Elektromagnetické vlny televizního vysílání se od vzdušných turbulencí odrážejí nejčastěji vzhůru, do vesmíru. Avšak při jiném složení vzdušných vrstev se mohou vychýlit podél zemského povrchu a doletět až stovky kilometrů.

Přitom však ruší televizní vysílání z jiných vysílačů. A to se právě nyní v severozápadních Čechách děje.

Inverze jen tak nezmizí

Inverze má přitom trvat až do příští středy, takže nekvalitní vysílání by mělo trvat ještě týden.

Inverze potrvá až do příštího týdne
Inverze potrvá až do příštího týdne | Foto: ČT24

Mluvčí Kočiš poznamenal, že dispečink Radiokomunikací je v těchto dnech zavalen dotazy a stížnostmi rozhořčených diváků, kteří mají rušený příjem televize. Pomoci jim ale firma podle Kočiše nemůže.

"Po technické stránce bohužel nedokážeme s přírodními zákony nic dělat. Vysíláme v souladu se všemi normami a předpisy, a nemůžeme proto například krátkodobě zvýšit výkon jednotlivých vysílačů tak, aby překryly cizí signály," vysvětlil ředitel úseku vysílacích služeb Martin Roztočil.

Podle Roztočila je ovšem současná situace lepší než v prosinci před dvěma lety, kdy inverze znemožnila vysílání až na polovině území republiky.

Počasí mívá i další vlivy na šíření televizních signálů, a to bez ohledu na to, zda jde o analogové nebo digitální vysílání. Déšť, mlha nebo sněžení částečně pohlcují elektromagnetické vlnění a zhoršují kvalitu signálu. V tomto případě je však možné kvalitu televizního vysílání zlepšit zvýšením výkonu vysílače.

 

Právě se děje

Další zprávy