Zeman vyrazil do kraje, kde dostal nejvíc hlasů. Nemohu rozdávat peníze jako Babiš, lituje

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 15. 5. 2018 19:36
Prezident Miloš Zeman se na svou první cestu po znovuzvolení vydal do míst, kde se nemusí obávat většího množství kritiků nebo otevřených protestů. Ostravsko, Karvinsko či Bruntálsko jsou regiony, kde získal letos v lednu v prezidentských volbách nejvíce hlasů, navíc tady ani nevládne hejtman, který by proti němu - na rozdíl od některých jiných - vystupoval.
Miloš Zeman při návštěvě Ostravy: Nemůžu na cestách rozdávat dotace jako premiér Babiš | Video: Radek Bartoníček

Ostrava - Anna Janechová z Jakartovic je úspěšná živnostnice a rázná žena, přes dvacet let vede v obci vlastní prodejnu potravin a určitě ji nelze počítat mezi klasické voliče prezidenta Miloše Zemana. Přesto dala hlas Zemanovi, ostatně jako velká většina místních. Však tady Zeman získal téměř nejvíce hlasů v celé zemi, 76 procent v druhém kole.

"Volila jsem ho stejně jako všichni ostatní, co tady jsou. Víme, co od něj můžeme čekat, myslím, že zná starosti obyčejných lidí, je lidový, líbí se mi i jeho vystupování," povídala s tím, že jeho protivníka volit nemohla. "Jiří Drahoš neměl žádnou politickou minulost, byl vlastně neznámý," mínila a lidé v okolí jí dávali za pravdu.

Nejbližší je jí přitom lidová strana, s despektem mluví o komunistické minulosti obce, velmi ji štve, jak chátrá místní kostel a přes dvacet let musí udržovat svůj "kšeft", což není v nevelké obci a v zádech s konkurencí vůbec jednoduché. Když měl ale v úterý odpoledne přijet do obce Zeman, zavřela krám na celé odpoledne a byla mezi prvními, kteří nedočkavě hleděli do dálky a vyhlíželi jeho příjezd. 

Být to možná jindy a v případě někoho jiného, podivili by se nad dlouhou kolonou limuzín, ale v případě "svého" prezidenta nadšeně mávali a následně zrychleným krokem spěchali na setkání s ním. "Vítáme tady pana prezidenta," začal moderátor, po jehož úvodu následoval dlouhý a nadšený potlesk přítomných.

"Já jsem sem přijel poděkovat. Nejsem skromný, nejsem pokorný, ale dneska s vámi budu skromný a budu pokorný. Poděkuji vám za 76 procent hlasů, které jsem dostal v druhém kole prezidentské volby," prohlásil ze všeho nejdříve Zeman a bez problémů odpovídal dotazy zúčastněných. Z ničeho přitom nemusel mít obavu, bylo zřejmé, že na toto setkání nepřišel nikdo z jeho kritiků, naopak některé dotazy vyzněly více jako poděkování, nebo nahrávka na "smeč".

"Co budete dělat s novináři, kteří o vás stále lžou? Jak se proti těmto lžím budete bránit?" ptal se jeden z místních. "Můj přítel, Pavel Dostál říkal, že s domovnicí se nediskutuje. Na druhé straně mám někdy pocit, že pár facek, dobře umístěných, by také bylo na správném místě," odpovídal Zeman. A opět se dočkal potlesku.   

Jako chalupáři se vám termoska hodí, tvrdil hejtman

Prezident se svými lidmi při vybírání dalšího výjezdu vsadili na jistotu. Když už se rozhodli vydat po téměř půlroce opět do regionů, zvolili od úterý do čtvrtka Moravskoslezský kraj, kde Zemen bodoval vůbec nejvíce.  

Však také hned po vystoupení z auta si Zeman volební výsledky v kraji pochválil. "Dvaašedesát procent je slušný výsledek," pronesl k hejtmanovi Ivo Vondrákovi z hnutí ANO, který vystřídal v čele kraje sociálního demokrata Miroslava Nováka. Mimochodem, když ho v úterý Zeman spatřil v sídle kraje, hned se u něj zastavil. "Ježíši, ty jsi zhubl!" pravil hlasitě.

Být to jen na Moravskoslezském kraji, sahal by Zeman po vítězství už v prvním kole. A to přesto, že jeho protikandidát Jiří Drahoš z tohoto regionu pochází. Zeman ovšem získal v prvním kolem 49,2 procenta, což nedokázal nikde jinde. V druhém kole to bylo 62,3 procenta hlasů, které mu vhodilo přes 383 tisíc lidí. Drahoše volilo přes 231 tisíc obyvatel Moravskoslezského kraje.

O svých volebních výsledcích mluvil Zeman také hned poté, co začalo jeho setkání se zastupiteli. "Tento kraj v pomyslné soutěži, kde dostanu nejvíce procent v prezidentské volbě, těsně zvítězil nad Ústeckým krajem," oznámil Zeman zastupitelům a starostům obcí s tím, že tuto návštěvu v regionu chápe "tak trochu" jako poděkování. 

V pochvalném tónu pokračoval i dál, protože jmenoval místa, kde dostal největší množství hlasů. Jako první vzpomněl právě Jakartovice, kde mu hlas hodilo 388 občanů této obce. Ve středu pak přijede Zeman do Karviné, kde jej volilo téměř 18 tisíc voličů, což bylo přes 75 procent voličů. Ani to ale není rekord, na čtvrtek si nechal Zeman návštěvu jediného místa, malé obce Slezské Pavlovice, kde dosáhl při volbách na 89,4 procenta - byť na tento výsledek stačily hlasy 76 voličů, Drahoše volilo devět místních.

Ivo Vondrák (ANO) navíc nepatřil k těm hejtmanům, kteří avizovali, že mají větší sympatie pro Zemanova protikandidáta Drahoše, nebo kteří otevřeně vystoupili proti Zemanovi. Hejtmani Pardubického kraje Martin Netolický, Královéhradeckého Jiří Štěpán, Libereckého Martin Půta, Plzeňského Josef Bernard a Zlínského Jiří Čunek se dokonce nechali vyfotit těsně před volbami s cedulkami, že volí Drahoše. "Jsou to šašci," vzkázal jim po volbách Zeman.

Stejně jako v jiných krajích také na severu Moravy sliboval prezident pomoc regionu, byť se podle svých slov nemůže rovnat premiérovi Andreji Babišovi, který jezdí po krajích a slibuje finance. "Na rozdíl od premiéra nemohu rozdávat plnými hrstmi dotace na různé investice," řekl v Ostravě

Při následném rozhovoru se zastupiteli a starosty, kteří se dlouho ostýchali položit jakýkoliv dotaz, se Zeman zmínil o tom, že by byl pro to, aby Třinecké železárny koupily firmu ArcelorMittal, která je na prodej. "Je dobré, aby podniky v této oblasti byly ve vlastnictví domácího kapitálu," podotkl.  

Při odchodu ze setkání se zástupci kraje dostal od Vondráka darem termosku s vysvětlením, že je chalupář a manželka mu v ní určitě něco dobrého připraví.

Zemanova cesta na Ostravsko je první návštěvou regionů od loňského prosince, kdy byl v Jihomoravském kraji. Někteří hejtmani ale odmítají platit prezidentské delegaci veškeré výdaje. Ke konci loňského roku například Zeman nejel do Zlínského kraje, protože tamní hejtman Jiří Čunek avizoval, že návštěvě z Hradu proplatí jen náklady na oběd. Zemana tak nakonec hostil Olomoucký kraj, jehož hejtman a zároveň poslanec za ANO Ladislav Okleštěk patří mezi prezidentovy příznivce.

Statistiky ukazují, že počet prezidentových cest do krajů od roku 2013 překročil číslo 50, celkem navštívil tři stovky obcí a měst a více než 200krát besedoval s občany. Náklady na cesty přesáhly podle Lidových novin 19 milionů korun, jedna cesta prezidenta a jeho doprovodu stojí průměrně krajskou pokladnu téměř 400 tisíc korun, největší náklady zatím platil Jihomoravský kraj, a to 715 tisíc korun. Do těchto částek jsou započítány například také výdaje za pohoštění regionálních politiků, s nimiž se Zeman při výjezdech setkává.

 

Právě se děje

před 22 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy