Praha - Uprchlík Tomáš Pitr poprvé od svého útěku před vězením "promluvil". Přiměla jej k tomu zpráva soukromých detektivů, kteří pro renomované výrobce mapovali černý trh s alkoholem. Pitr se podle nich prostřednictvým nastrčených osob do tohoto byznysu zapojil.
Uprchlík, který už téměř tři roky skrývá, to ovšem striktně odmítá a hrozí žalobami.
"Rozpoutaná pomlouvačná kampaň je založena na zcela nepravdivých tvrzeních. Ani jedno z citovaných nařčení a tvrzení nemá žádný reálný základ," vzkázal prostřednictvým svého advokáta Jana Křivánka, bývalého městského státního zástupce, který úzce spolupracuje s advokátní kanceláří exministra spravedlnosti Jana Kalvody.
Zavoláme si přes Skype...
Jak Pitr, na kterého je vydaný mezinárodní i evropský zatykač, s advokátem komunikuje, nechtěl jeho obhájce prozradit.
"Jsem vázán mlčenlivostí, " reagoval Křivánek. Stejně tak odpověděl na otázku, jestli ví, kde Pitr je.
A prozradit to nemusí ani policii.
"Mlčenlivost advokáta se vztahuje na všechny věci spojené s klientem," říká k tomu odborník na trestní právo, advokát Josef Lžičař.
Pro policii je téměř nemožné vypátrat, jak spolu právník a klient komunikují. "V době sociálních sítí, jako je skype, facebook, icq a tak dále, se ta šance rovná téměř nule," tvrdí kriminalisté, kteří mají na Policejním prezidiu na starosti pátrání.
Do Prahy už tak často nejezdím
Tomáš Pitr je na útěku od června 2007. Z Česka utekl poté, co ho soud kvůli daňovým únikům poslal na pět let do vězení. Ukrývá se zřejmě ve Švýcarsku a Rakousku. Do Česka ale podle informací Aktuálně.cz pravidelně jezdí, už ale ne tak často, jako tomu bylo minulý rok.
Podle některých jeho blízkých spolupracovníků ho od návštěv v Česku odradila například akce policie z loňského září. Tehdy uprchlík testoval terén: do komplexu v Jesenici u Prahy, kde bydlí jeho rodina, přijel modrý passat, ve kterém obvykle jezdí. To vyvolalo bleskovou akci policie, a Pitr tak zjistil, že jeho dům pořád detektivové hlídají.
Ministryně se postavila za Pitra
Pitr na dálku usiluje o obnovu procesu. Vstříc mu vyšla až ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, která podle Českého rozhlasu nyní podala stížnost k Nejvyššímu soudu.
V ní argumentuje, že Pitr a jeho komplic Miroslav Provod neměli možnost dostatečně soud přesvědčit o nových skutečnostech, které by vedly k obnově řízení. Oba tvrdí, že se daňový podvod nestal a důkazy leží na příslušném finančním úřadě.
Jak nedávno upozornil deník Aktuálně.cz, Provod si kvůli trestu podal stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva do Štrasburku.
Odvolávám se, slavný soude
Na začástku roku pražský městský soud poslal Pitra na šest let vězení za to, že vyvedl akcie firem Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit, které tím způsobili škodu přesahující 700 milionů korun. Pitr se poté odvolal, Vrchní soud v Praze mu nicméně trest potvrdil.
Soudce potrestal i Michala Zouhara, kterému uložil dvouletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let.