Pithart, Stingl i diplomatka Filipi. Senát vybíral osobnosti, které navrhne na vyznamenání

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2016 21:50
Senátní podvýbor pro státní vyznamenání dnes vybral 28 osobností, které pravděpodobně navrhne na státní vyznamenání. Sněmovna i Senát o nominacích rozhodnou v létě a kandidáty nabídnou prezidentovi Miloši Zemanovi, který návrhům může, ale také nemusí vyhovět. Mezi zmíněnými osobnostmi jsou například Petr Pithart, diplomatka Eva Filipi, cestovatel Miloslav Stingl či imunoložka Blanka Říhová.
Petr Pithart
Petr Pithart | Foto: ČTK

Praha - Politik, pedagog a bývalý disident Petr Pithart, diplomatka Eva Filipi, cestovatel Miloslav Stingl nebo imunoložka Blanka Říhová jsou mezi 28 adepty na státní vyznamenání, které asi navrhne Senát. Z 35 navržených je dnes vybral senátní podvýbor pro státní vyznamenání, informovala senátní tisková tajemnice Eva Davidová.

Na seznamu nominovaných se vyjímá Evžen Plocek, zastánce obrodného procesu v komunistické straně během událostí pražského jara, který se v dubnu 1969 upálil v Jihlavě. Je označován po Janu Palachovi a Janu Zajícovi za třetí živou pochodeň na protest proti proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a nastupující normalizaci.

Velvyslankyně v Sýrii Filipi je jednou z nejzkušenějších a nejrespektovanějších diplomatek. Bývalý český premiér a první předseda novodobého Senátu Pithart byl nominován za podíl na úspěšné politické transformaci po roce 1989. Etnograf Stingl je mezinárodně uznávaným znalec domorodých kultur. Mezi jeho nejvýznamnější počiny jsou řazeny výzkumné pobyty mezi národy a kmeny Indiánů, Polynésanů, Eskymáků a Papuánců.

Z vědců byli kromě opětovných nominací Říhové nebo Jiřího Bártka z Ústavu molekulární a translační medicíny navrženi vedoucí Centra kardiovaskulární prevence Renata Cífková, historik Antonín Klimek nebo ředitel Masarykova onkologického ústavu a šéf senátního zdravotnického výboru Jan Žaloudík.

Vyznamenání by mohli získat také odborářský předák z mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Jaroslav Povšík, zakladatel občanského sdružení Život 90 Jan Lorman, bývalí trenéři Ivo Mrázek a Miroslav Kváč či scénograf Jindřich Goetz. Mezi řadou navržených odbojářů či válečných veteránů je člen prvního i druhého odboje, vězeň komunistického režimu a letecký maršál RAF Karel Janoušek.

Sněmovna i Senát o nominacích rozhodnou v létě a kandidáty nabídnou prezidentovi Miloši Zemanovi, který návrhům může, ale také nemusí vyhovět. Vyznamenání jsou udělována zpravidla o říjnovém státním svátku.

Je to prezident, má nějaké přátele, tak proč by je nevyznamenal, vyznamenání komunistického ministra Tomana je ale minimálně divné, říká zakladatel babyboxů Ludvík Hess. S StB prý nespolupracoval. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy