Trojice mladíků byla původně odsouzena trestním příkazem k ročnímu podmíněnému trestu. S rozhodnutím však nesouhlasili, proto se případem zabýval soud.
Obvodní soud pro Prahu 8 pak dnes Jiřího Horkého, Zdeňka Kašpara a Jana Svobodu zprostil obžaloby. Rozsudek zatím není pravomocný.
Všichni tři od svého zatčení popírají, že by s provozováním serverů, nalezených loni v dubnu v prostorách Akademie věd, měli cokoli společného.
Jeden ze souzených dokonce tvrdil, že zbývající dva mladíky v životě neviděl.
Luxusní připojení
Faktem zůstavá, že policie v prostorách Akademie věd našla dva servery s celkem čtyřiadvaceti disky, odkud se filmy, hudba, počítačové hry i další software stahovaly.
"Ve chvíli, kdy jsme servery našli, šlo přes ně devadesát tři procent přenosů dat v celé Akademii věd," řekl znalec Jiří Berger. "Díky tomu se nám servery podařilo v areálu budov najít," dodal.
Znalec zjistil, že díky akademickému internetu měli piráti vpravdě luxusní podmínky - hlavně díky rychlostem připojení, které jsou pro běžné uživatele v podstatě nedostupné - 100 megabitů za sekundu či jeden gigabit za sekundu.
"Akademie věd je napojena na takzvanou páteřní síť určenou pro vědce a výzkum, která je dotovaná světovými granty, které podporují šíření internetu. Taková rychlost by jinak byla neúnosně drahá," řekl Jiří Berger.
Podle staršího vyjádření Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) se z počítačů s více než dvaceti disky nelegálně šířila hudba, filmy a počítačové hry a podle znaleckých odhadů údajně vznikla hudebnímu a filmovému průmyslu škoda přes 37 milionů korun.