Piráti kritizují Bendův návrh volebního zákona, je podle nich protiústavní

ČTK ČTK
16. 3. 2021 18:30
Návrh, podle něhož by o obsazení části poslaneckých křesel rozhodovali po volbách předsedové stran, je podle Pirátů protiústavní a skončil by u Ústavního soudu. Piráti to v úterý uvedli s odvoláním na ústavní právníky, podle nichž návrh Marka Bendy (ODS) odporuje principu přímého volebního práva. Návrh má ve středu projednávat sněmovní ústavně právní výbor.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš. | Foto: Jakub Plíhal

Bendův návrh počítá podobně jako v minulosti s tím, že ve druhém skrutiniu bude adepty na místa poslanců, která nebyla obsazena v prvním skrutiniu, vybírat po volbách vedení stran. Podobný systém platil v 90. letech. Podle kritiků jej lze využít pro upřednostnění kandidátů, kteří jsou loajální vůči stranickému vedení. V případě méně úspěšných stran by takto podle Pirátů mohla být navíc rozdělena až polovina křesel.

"Pokud by volební zákon stanovil, že o obsazení mandátů ve druhém skrutiniu voleb do Poslanecké sněmovny na základě své volné úvahy rozhodují orgány politických stran, šlo by o úpravu rozpornou s principem přímého volebního práva," uvedli ve svém stanovisku ústavní právníci Jan Wintr a Marek Antoš.

Sporné ustanovení by podle nich mohlo být napadeno také v souvislosti s návrhem na neplatnost volby kandidátů, kteří by ve druhém skrutiniu dostali přednost před adepty s více preferenčními hlasy.

"Návrh rozdělovat hraniční mandáty podle rozhodnutí šéfů stran je nebezpečný v tom, že vnáší do volebního systému nový defekt, který ohrožuje regulérnost voleb. Pokud by byl protiústavní zákon schválen, zvážíme, že se ještě před volbami obrátíme na Ústavní soud," dodal předseda pirátských poslanců Jakub Michálek.

Novela volebního zákona musí být přijata v důsledku rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil dosavadní způsob přidělování mandátů jako nespravedlivý pro malé strany a zvýhodňující velké. S doplněním volebního zákona přišli lidovečtí poslanci, senátoři i vláda. Podle jejich návrhů by mandáty měly být postupně přidělovány podle zisků volebních stran a samotných kandidátů.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy