Pětina seniorů v domovech nemůže k lékaři. Nemá peníze

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
19. 2. 2008 17:20
Ukázal to průzkum rady zdravotně postižených
Poplatky - ilustrační fotografie.
Poplatky - ilustrační fotografie. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Deset tisíc lidí v domovech důchodců nemá od Nového roku na lékaře.

S takovým tvrzením přišla Národní rada zdravotně postižených, která oslovila dotazníkem klienty domovů.

"Těch je asi padesát tisíc a celá pětina z nich nemá na poplatky žádné prostředky," vysvětluje předseda rady Václav Krása.

I dalším obyvatelům domovů důchodců se podle šetření kvůli poplatkům významně zhoršila životní úroveň. "Jejich kapesné kleslo po zavedení poplatků z 614 na 350 korun," říká Krása.

Čísla jsou takzvaným medianem získaných údajů, nikoli průměrem. Na dotazník odpovědělo více než osm set seniorů, osloveny byly všechny domovy.

Ministerstvo zdravotnictví nepovažuje údaje za příliš věrohodné. Podle mluvčího Tomáše Cikrta bude lepší počkat na "seriózní data ze zdravotních pojišťoven". U tohoto šetření mu například není zřejmé, kolik lidé zaplatí za léky či doplňky, které si sami vyberou.

"Je také třeba přehodnotit farmakoterapii - klienti užívají příliš mnoho léků najednou, je třeba tento počet snížit (řada jich bere 10 -12 léků, to je bez diskuse špatně nejen z hlediska peněženky, ale také zdraví)," říká Tomáš Cikrt.

Krása: Senioři nejsou podle zákona v nouzi, systém nepomůže

Problém je podle Krásy i v tom, že důchodce z domovů "nezachytí" žádná sociální síť. "Nevztahuje se na ně zákon o hmotné nouzi. Mají jídlo i střechu nad hlavou, pobírají penzi."

Cikrt oponuje, že řešením není zrušení poplatků ale individuální řešení situace s každým klientem. "Bezpochyby ten, kdo má teď málo peněz jich měl málo i před zavedením poplatků a kde byl pan Krása aby hájil jejich důstojnost? Naopak teď na tom budou lépe, protože nejvíce nemocné ochrání limit!," tvrdí Cikrt.

Poplatky půjdou znovu před Ústavní soud

Zástupci postižených se kvůli poplatkům obrátí se stížností k Ústavnímu soudu. Chtěli by pro zmíněné obyvatele ústavů výjimku. Myslí si, že mají lepší šanci než levicoví zákonodárci, kteří nyní u soudu žádají zrušení poplatků jako celku.

"Když o poplatcích rozhodoval slovenský Ústavní soud, rozhodovalo právě to, aby poplatky nebyly pro nikoho překážkou v péči. Tady je rozsáhlá skupina takových lidí," říká právník rady Ondřej Dostál.

Rada se na soud obrátí hned dvěma způsoby. Zaprvé přes poslance a hlavně senátory a zadruhé přes konkrétní seniory, kterým poplatky omezily přístup k lékařům i lékům.

"Upozorňujeme ale, že nechceme poplatky zrušit, chápeme jejich regulační roli. Musí tu ale být výjimky - klienti domovů a děti mladší šesti let," uvedl Václav Krása.

Stížnosti občanů Ústavní soud většinou odmítne, pokud nejsou předtím vyčerpány všechny ostatní možnosti řešení. "V téhle konkrétní věci, ale máme za to, že stížnost výrazně překračuje osobní zájem stěžovatele a má široký dopad, proto by ji soud odmítnout nemusel," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy