reklama
 
 

Měsíc s poplatky: Lidé lékaři telefonují, to je zdarma

2. 2. 2008 19:10
Osobní návštěvu v ordinaci hodně zvažují

Praha - Kdyby chtěli reformátoři českého zdravotnictví dále regulovat užívání lékařských služeb, museli by  zavést poplatek za lékařovy rady po telefonu.

Regulační poplatky, které se platí za návštěvu ordinace, totiž změnily chování českých pacientů. Ti šetří a místo návštěvy raději lékařům volají o rady - to je stále zdarma.

"Určitě jsme zaznamenali větší snahu vyřešit náznaky nemoci nejprve telefonem," popisuje lednové zkušenosti dětských praktických lékařů předseda jejich sdružení Pavel Neugebauer. "Dříve rodiče rovnou zabalili dítě a přijeli," dodává. 

Podle něj už se nyní nestávají ani případy, kdy maminka přišla do ordinace s nemocným dítětem a druhé zdravé nechala pro jistotu prohlédnout také.

Rodiče už nechodí ani pro recepty na léky typu paralen, které vyjdou levněji při nákupu bez předpisu.

Nešetří se jen na dětech

I dospělí však šetří sami na sobě. I oni omezují cesty k lékaři. 

"Je tu snaha "scuknout" víc věcí do jedné návštěvy. Tedy nepřijít s jedním problémem v pondělí a se druhým ve středu," říká Jan Jelínek, místopředseda Sdružení praktických lékařů.

Soukromí lékaři si poplatky chválí, dokonce tento týden navrhli jednu novou poplatkovou položku - za návštěvu u praktického lékaře, u něhož není pacient registrován, by se platilo devadesát korun.

Spor o výjimky

Praktici tento týden uvedli, že na poplatcích do své kasy v průměru vyberou několik tisíc korun měsíčně - zhruba tři sta korun denně. Tvrdí, že díky regulaci mají více času na jednotlivé pacienty, kteří se rozhodnou za lékařské služby utrácet.

Kritici poplatků na druhé straně varují před tím,  aby poplatky neztížily některým lidem přístup k lékařské pomoci, kterou opravdu potřebují. Žádají proto výjimky hlavně pro děti a důchodce.

Čtěte více:
Soukromí lékaři chtějí přitvrdit. Navrhli nový poplatek

"Výjimky oslabují efekt regulace. Myslím, že většina rodičů problém s poplatky u dětí nemá. Výjimky by měl řešit sociální systém a ne lékař v odrinaci," tvrdí Neugebauer.

Poplatky podle lékařů ani nezhoršily vztahy mezi nimi a pacienty. "Lidé se začali živě zajímat o problémy zdravotnictví, chtějí o reformě diskutovat," říká prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek.

autor: Veronika Lehovcová Suchá | 2. 2. 2008 19:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama