Pernštejn se vznítil sám od sebe

ČTK, ven
22. 12. 2005 14:59
Nedvědice/Praha - Požár, který v dubnu zcela zničil na 700 historických předmětů a dvě budovy hradu Pernštejn, nikdo nezaložil.

"Jeho příčinou bylo samovznícení nátěrových hmot," vyplývá ze šetření kriminalistů.

"Policejní inspektor začátkem týdne případ odložil," oznámil Jaromír Míčka z Národního památkového ústavu.

Teorie o lupičích nepotvrzena

Ještě na začátku září se tehdy nový ministr kultury Vítězslav Jandák připojil k teoriím, že hrad byl zapálen, aby se zahladily stopy po vloupání. Policisté a památkáři však už tehdy upozorňovali, že teorie o cizím zavinění požáru byly vyloučeny jako první.

"Teorie o tom, že hrad někdo vyloupil a zapálil, považuji za nereálné. Policie zveřejnila seznam věcí, které chybí a které pravděpodobně shořely. Jde o pojistku pro případ, že by se přece jenom nějaká věc objevila za dva tři roky v aukci. Podle našich informací ale tomu nic nenasvědčuje," uvedl tehdy ředitel Národního památkového ústavu v Brně Jaromír Míčka.

Plameny zachvátily sýpku a s ní propojenou bránu v noci na 15. dubna. Více než deset hodin s nimi bojovalo 20 hasičských jednotek. Plameny objekty zcela zničily a s nimi také 700 historických předmětů v sýpce, kterou využívali památkáři jako
depozitář. Kromě toho i z jedné třetiny shořela nová vzácná střecha z 19. století a velkou část vyměněných stropů. Odhady tehdy mluvily o škodách za sto miliónů korun. Nyní se odhadují zhruba na polovinu.

Tři verze vzniku požáru

Policie chtěla případ uzavřít nejpozději do poloviny ledna. Kriminalisté čekali především na doručení některých revizních posudků. Potřebovali například zjistit technický stav elektrického nářadí, s nímž dělníci krátce před požárem pracovali v sýpce. Experti původně předložili kriminalistům tři verze příčin požáru. Oheň mohl podle nich vyšlehnout kvůli závadě na elektroinstalaci,

druhou variantou bylo právě samovznícení od výparů z chemických látek, nebo požár mohla založit jiskra od broušení dřevěné podlahy v sýpce.

Střecha brány je už opravená. Sýpka má zatím provizorní střechu. Její rekonstrukce, spojená s přestavbou na novou expozici hradu, přijde na přibližně 45 milionů korun. Práce budou zahájeny patrně příští rok. Novou střechu by měla mít sýpka do léta.

Nejhorší případy poničení památek

Zatím největší požár, který zachvátil památkově chráněný objekt, zasáhl předloni zámek Zahrádky na Českolipsku. Objekt ze 16. století byl zcela zničen a škody přesáhly 100 miliónů korun. Desítky miliónů si také vyžádaly povodně v roce 2002. Velká voda zasáhla a zničila historické jádro Českého Krumlova, Prahy nebo například zámky Veltrusy a Liběchov.

Finanční pomoc hrad získal nejen od návštěvníků hradu a veřejných sbírek, přispěla i vláda, která na návrh ministra Jandáka přislíbila uvonit 24 milonů korun, a také kraj.

 

Právě se děje

Další zprávy