Pendleři bez hranic. Češi dojíždějící za prací do zahraničí chtějí zmírnění opatření

ČTK ČTK
1. 4. 2020 13:00
Pendleři cestující za prací do zahraničí založili občanské sdružení Pendleři bez hranic. Chtějí prosadit zmírnění přísných opatření vlády, která podle nich drasticky omezila možnosti cestovat za prací. Požadují například pro nejpostiženější matky samoživitelky a otce samoživitele výjimku jako má zdravotnický personál, který může jezdit přes hranice denně. Sdružení chce navázat dialog s vládou.
Kontrola na hranicích. Ilustrační foto.
Kontrola na hranicích. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Češi pracující v Německu a Rakousku nemohou už týden vyjet za hranice na méně než 21 dní a po návratu do Česka je čeká povinná dvoutýdenní karanténa. Výjimku mají pendleři, kteří pracují ve zdravotnictví, sociálních službách, záchranáři a diplomaté.

Sdružení spustilo v sobotu facebookovou stránku, na níž je v této chvíli asi 350 členů. Ve středu odpoledne odešle vládě a ministrovi vnitra otevřený dopis, který podle Jana Průhy z Plzeňska, předsedy přípravného výboru prvního seskupení zastřešujícího pendlery z celého Česka, podepíšou někteří poslanci a senátoři. Hodně s ním podle Průhy pomáhá senátor Miroslav Balatka (STAN).

Dopis rozpracovává potřeby konkrétních skupin pendlerů, kteří mají různé režimy práce. "Například moje i řada dalších německých firem najela na kurzarbeit. Pracujeme dva dny v týdnu a tři pracovní dny jsme na kurzarbeitu. V tom současném 21denním turnusu, kdy máme pobývat v zahraničí, bychom pracovali šest dnů a 15 dnů seděli na hotelu," uvedl.

Sdružení určitá nezbytná omezení chápe, ale neměla by být likvidační a iracionální. "Naše aktivita není konfrontační. Chceme kooperovat a pokusit se lidem z vlády vysvětlit naše problémy a zkusit najít nějaké schůdné řešení, akceptovatelné pro obě strany," uvedl Průha. Sdružení chce také znát výhled do budoucna a podmínky pro uvolnění současného režimu.

 

Právě se děje

Další zprávy