Praha - Pokud nám senátoři sáhnou na poplatky, najdeme si zdroj příjmů jinde. Přesně s takovým varováním přišli dětští lékaři zároveň s tím, jak senátoři upravili systém regulačních poplatků ve zdravotnictví.
Podle návrhu, který má nyní potvrdit sněmovna, budou krom jiného od placení v ordinacích osvobozeny děti do 18 let - tím by právě pediatři přišli o podstatnou část svých příjmů - hovoří se o částkách kolem deseti tisíc měsíčně.
"Kolegové chtějí zavst třeba nadstandardní očkování nebo návštěvy mimo pracovní dobu. Poplatky by se mohly vybírat také za vytelefonování výsledků," vyjmenovala možnosti, jak ztracené peníze nahradit, dětská lékařka Ilona Hulleová z Kroměříže. Ona sama podle svých slov s poplatky od prvopočátku nesouhlasí.
Přitom ještě před dvěma lety, když Tomáš Julínek teprve začal o vybírání poplatků mluvit, připadaly lékařům platby za děti nemorální.
"Tento způsob úhrad se nám absolutně nelíbí. Zvlášť u dětí. Rodina ani nemusí být nízkopříjmová, aby to pořádně zasáhlo do rozpočtu. Co teprve, když jsou rodiče skutečně sociálně slabí?" kritizovala tehdy také za všechny lékaře nápad Hulleová.
Co názory dětských lékařů tak radikálně změnilo?
Každý měsíc o 15 tisíc víc
Ještě před zavedením regulačních poplatků žili pouze z plateb od pojišťoven. Zhruba 36 tisíc korun jim přišlo měsíčně z pojišťoven za to, že vedli své pacienty v kartotéce.
Šlo o příjem z takzvaných kapitačních plateb, tedy pravidelných částek za každého pacienta. Ty lékař pobírá bez ohledu na to, zda daný měsíc pacienta vidí, nebo ne. Dostává je od té pojišťovny, u které je pacient pojištěn.
Z čeho žije dětský lékař?
Příjmy v roce 2007:
- Kapitační platba - za každého pacienta v kartotéce dostali lékaři měsíčně 36 korun, a to bez ohledu na to, jestli ho ošetřili, nebo ne.
- Výkony - každé vyšetření je bodově ohodnoceno, za každý bod dostal lékař 0,97 koruny.
Příjmy v roce 2008:
- Kapitační platba - za každého pacienta v kartotéce dostali lékaři měsíčně 42 korun (116,67 %).
- Výkony - za každý bod dostal lékař 1 korunu (103,09 %)
- Regulační poplatky - 30 Kč za návštěvu u lékaře
- Poplatky za vydání a zrušení neschopenky - 5 korun
Předpokládané příjmy v roce 2009:
- Kapitační platba - za každého pacienta v kartotéce dostali lékaři měsíčně 49/50 korun (116,67 %)
- Výkony - za každý bod dostal lékař 1,05 korunu (105 %)
- Pokud senátoři zruší poplatky, chtějí lékaři zavést paušální platby za nadstandardní služby
Další příjem tvořily výkony, tedy vyšetření, která lékař skutečně provedl. Každý výkon je nějak bodově ohodnocen. Například když pacient přijde do ordinace na preventivní prohlídku, lékař za takový výkon zdravotní pojišťovně vykáže 319 bodů a dostane peníze.
Loni ale k těmto příjmům přibyly ještě další - zdravotnické poplatky. Podle Jana Jelínka ze Sdružení praktických lékařů na nich jeden obvodní lékař vybere v průměru zmíněných 10 až 15 tisíc korun měsíčně. Celkové příjmy ordinace se tak zvedly na zhruba 117 až 120 tisíc korun. Dětští lékaři se proto nyní cítí poškozeni.
Dětští lékaři: Budeme tlačit na pojišťovny
"Jde o to, že s regulačními poplatky se počítalo při podepisování smluv s pojišťovnami. Když nám je teď zruší, přijdeme o peníze, které se daly použít na nákup očkovacích látek nebo plat sestry," vysvětluje Hulleová.
Pediatři jsou podle ní znevýhodněni oproti praktikům pro dospělé, kterým regulační poplatky zůstanou.
Chtějí proto zatlačit na pojišťovny, aby jim ztrátu nahradily. "Dokud nebude dořešena forma kompenzace lékařům, postiženým takto vzniklou mezioborovou úhradovou nerovnováhou, nedoporučuje předsednictvo svým členům podepisovat žádné cenové dodatky na rok 2009 předkládané zdravotními pojišťovnami," vyjádřil se šéf Sdružení praktických lékařů Pavel Neugebauer.
Pojišťovny přidávat nechtějí
Pojišťovny se ale dalšímu navyšování brání. "Nejsou tu od toho, aby kompenzovaly lékařům jejich zisky. Zvlášť v dnešní situaci, kdy budou jejich příjmy pravděpodobně klesat. Ty poplatky měly mít regulační funkci, aby zbyly peníze opravdu pro nemocné lidi," řekl Aktuálně.cz ředitel pojišťovny Metal Aliance Vladimír Kothera.
Všeobecná zdravotní pojišťovna už úhrady praktickým lékařům navýšila, o dalším přidávání ale nemluví. "Navýšení celkových úhrad u praktických lékařů v roce 2008 bylo o 9,7 procenta, na rok 2009 počítáme s navýšením o 13, 5 procenta," vysvětlil mluvčí VZP Jiří Rod. Jako kapitační platbu na každé dítě v kartotéce navrhují lékařům 50 korun.
Péče navíc
Dětští lékaři ale podle Hulleové poskytují pacientům celou řadu služeb, které nejsou pro jiné praktiky obvyklé.
"Často děláme věci, které bychom dělat vůbec nemuseli. Hlídáme například očkovací kalendáře dítěte nebo nabízíme nadstandardní očkování. Jsme ochotni navštívit dítě doma, nebo naopak zůstaneme v ordinaci po pracovní době, když to rodič potřebuje," vyjmenovává.
Všechny tyto služby by se nyní mohly stát službou placenou. "Mohly by se hradit formou nějakého paušálu. Rodiče se tomu nebrání, mají o to zájem," dodala.
Blogeři Aktuálně.cz píšící o zdravotnictví:
Pediatr Ivan Peychl | |
Hejtman a bývalý ministr David Rath | |
Náměstek ministryně zdravotnictví Pavel Hroboň | |
Gerontoložka Iva Holmerová | |
Hana Brixi pracující pro WHO |