Brno - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil obvinění exposlanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře, potvrdil ale, že může dál pokračovat stíhání Jany Nagyové.
Nagyová je tak i nadále stíhána jak u případu trafik pro poslance, tak nezákonného sledování ženy Petra Nečase.
Spis Zeman vrátil vrchnímu státnímu zástupci Ivo Ištvanovi, aby o věci exposlanců rozhodl znovu. "Bude-li chtít pokračovat v případném trestním stíhání, bude se muset skutek vymezit tak, aby dovodil, že projev neprobíhal ve Sněmovně," řekl Zeman.
Zeman uvedl, že k rozhodnutí zastavit stíhání ho vedlo rozhodnutí Nejvyššího soudu, které se exposlanců kvůli imunitě zastalo. Verdikt Nejvyššího soudu označil Zeman za překvapivé rozhodnutí, které je příliš extenzivní.
"Rozhodnutí pro mě je překvapivé, nepředvídatelné, extenzivním způsobem zachází s indemnitou poslance. Nezbylo ale než rozhodnutí aplikovat," řekl Zeman. Potvrdil, že v této chvíli nevidí žádnou cestu, jak celý případ předložit Ústavnímu soudu.
Stěžovali si všichni
U Jany Nagyové a Romana Bočka ve stíhání v případu trafik pro poslance žádné pochybení zastupitelství v Olomouci nenašel a oba jsou i nadále stíháni pro trestný čin podplácení.
Podle Zemana může pokračovat i stíhání Nagyové a dalších obviněných v kauze sledování manželky Petra Nečase.
Stížnosti obviněných proti postupu olomouckého vrchního státního zastupitelství leží v Brně od začátku července. Zeman si k nim vyžádal také spisový materiál.
"Chceme, aby dal vrchnímu státnímu zastupitelství závazný pokyn, aby nekonalo žádné úkony ve věci obviněných Tluchoře, Šnajdra a Fuksy," uvedl před Zemanovým rozhodnutím advokát Marka Šnajdra Lukáš Trojan. Šnajdrův advokát považuje rozhodnutí NSZ za správné. "Státní zástupci nicméně zásadním způsobem obešli zákon - trestní stíhání mého klienta měli zastavit hned po rozhodnutí Nejvyššího soudu. Tak jim to ukládá trestní řád. Po zastavení stíhání měli okamžitě vrátit věci sebrané při domovních prohlídkách. Teď budou tvrdit, že případ je ve stadiu prověřování a že se musí s těmito věcmi seznámit," řekl.
Tři bývalí poslanci ODS čelí obvinění z korupčního jednání, když podle policie odešli ze sněmovny výměnou za pozice ve vedení státních firem. Nejvyšší soud ale rozhodl, že se na složení poslaneckého mandátu vztahuje imunita.
Další část kauzy se týká podezření ze zneužití Vojenského zpravodajství, jehož představitelé vyhověli zadání bývalé šéfky kabinetu Petra Nečase Jany Nagyové.
Nečas útočil
Ta nechala sledovat Nečasovu ženu. I Nagyová a další obvinění v této kauze si stěžovali, podle nich šlo o jednání, které vůbec nebylo trestným činem.
Nečas postup státních zástupců ostře kritizuje. V rozhovoru pro časopis Reflex dokonce uvedl, že proti němu a Nagyové, se kterou nyní žije, stojí lidský dobytek.
Zeman také dnes uvedl, že Ivo Ištván mohl jenom těžko odmítnout pozvání od prezidenta Miloše Zemana, se kterým se sešel včera. "Jestliže (prezident) pošle někomu pozvání, tak přirozeně se lze dohodnout, že se pozvání třeba odloží, ale asi by nebylo vhodné reagovat tím způsobem, že člověk nepřijde vůbec. Je to otázka úcty a slušného vychování," řekl nejvyšší státní zástupce.
V kauze Vojenského zpravodajství nenašel šéf žalobců Zeman žádný důvod k zásahu. Pokud se prokáže zneužití zpravodajců osobou, která k tomu neměla žádné oprávnění, je to podle Zemana závažný, společensky nebezpečný čin. "To se přece nemůže stát. Beru to jako velice závažný zásah," uvedl Zeman ve vysílání Českého rozhlasu.