Paroubek míří do Teplic. Bude dělat pořádek ve straně?

Martina Machová Martina Machová
3. 11. 2008 11:47
ČSSD v Ústeckém kraji jedná o koalici s ODS
Jiří Paroubek jede do Teplic řešit povolevní situaci v tamní ČSSD
Jiří Paroubek jede do Teplic řešit povolevní situaci v tamní ČSSD | Foto: Ludvík Hradilek

Teplice - Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek jede řešit povolební situaci v ČSSD v Ústeckém kraji.

Sociální demokraté tam totiž jednají o krajské koalici také s ODS a to se Paroubkovi nelíbí. Podrobnosti chce šéf sociálních demokratů zveřejnit odpoledne v Teplicích.

Krajské vedení sociální demokracie okamžitě po vyhraných volbách odstavilo jedničku své kandidátky Jaroslava Foldynu. Ačkoliv získal devět tisíc preferenčních hlasů (a stal se de facto absolutním vítězem krajských voleb v Ústeckém kraji), neměl se podílet na sestavování nové vlády.

Do hry se vrátil až po ostré kritice poměrů v ústecké sociální demokracii od expředsedy ČSSD Miloše Zemana a následné Paroubkově intervenci.

Zda bude po dnešním brífinku situace jasnější, nechce zatím nikdo ze zúčastněných odhadovat. "Tiskové konference bude věnována povolební situaci na Ústecku. Jestli padne jméno hejtmana nemohu potvrdit. Jednání stále probíhají," uvedl Paroubkův asistent Tomáš Prchal.

Jaroslav Foldyna byl lidr oranžové kandidátky. Hejtmanem ale být nemusí
Jaroslav Foldyna byl lidr oranžové kandidátky. Hejtmanem ale být nemusí | Foto: Ondřej Besperát

Co vše by mohlo zaznít na pondělní konferenci nechtěl předjímat ani další z jejích aktérů šéf ústecké ČSSD Petr Benda. "Program teprve budeme sestavovat. Počkejte si na odpoledne," sdělil.

Společně s dořešením jména budoucího hejtmana stojí před ústeckou sociální demokracií rozhodnutí, s kým bude příští čtyři roky kraji vládnout. Ve volbách získala 22 mandátů a k nadpoloviční většině ji chybí získat šest hlasů.

V současnosti socialisté jednají s komunisty a s občanskými demokraty. Ti již dokonce předeslali, že jsou ochotni přistoupit na hrazení některých poplatků.

O velké koalici zde sociální demokracie uvažuje i přes doporučené svého stranického předsedy orientovat se spíše na levici.

Z jednání je zatím vyňato čtvrté uskupení, které v novém krajském zastupitelstvu usedne, tedy Severočeši.cz. Sociální demokraté po nich chtějí omluvu za předvolební kampaň, ve které například nařkli dosavadního krajského radního za ČSSD Pavla Koudu, že přechovává kokain.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy