Paroubek míří do Teplic. Bude dělat pořádek ve straně?

Martina Machová Martina Machová
3. 11. 2008 11:47
ČSSD v Ústeckém kraji jedná o koalici s ODS
Jiří Paroubek jede do Teplic řešit povolevní situaci v tamní ČSSD
Jiří Paroubek jede do Teplic řešit povolevní situaci v tamní ČSSD | Foto: Ludvík Hradilek

Teplice - Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek jede řešit povolební situaci v ČSSD v Ústeckém kraji.

Sociální demokraté tam totiž jednají o krajské koalici také s ODS a to se Paroubkovi nelíbí. Podrobnosti chce šéf sociálních demokratů zveřejnit odpoledne v Teplicích.

Krajské vedení sociální demokracie okamžitě po vyhraných volbách odstavilo jedničku své kandidátky Jaroslava Foldynu. Ačkoliv získal devět tisíc preferenčních hlasů (a stal se de facto absolutním vítězem krajských voleb v Ústeckém kraji), neměl se podílet na sestavování nové vlády.

Do hry se vrátil až po ostré kritice poměrů v ústecké sociální demokracii od expředsedy ČSSD Miloše Zemana a následné Paroubkově intervenci.

Zda bude po dnešním brífinku situace jasnější, nechce zatím nikdo ze zúčastněných odhadovat. "Tiskové konference bude věnována povolební situaci na Ústecku. Jestli padne jméno hejtmana nemohu potvrdit. Jednání stále probíhají," uvedl Paroubkův asistent Tomáš Prchal.

Jaroslav Foldyna byl lidr oranžové kandidátky. Hejtmanem ale být nemusí
Jaroslav Foldyna byl lidr oranžové kandidátky. Hejtmanem ale být nemusí | Foto: Ondřej Besperát

Co vše by mohlo zaznít na pondělní konferenci nechtěl předjímat ani další z jejích aktérů šéf ústecké ČSSD Petr Benda. "Program teprve budeme sestavovat. Počkejte si na odpoledne," sdělil.

Společně s dořešením jména budoucího hejtmana stojí před ústeckou sociální demokracií rozhodnutí, s kým bude příští čtyři roky kraji vládnout. Ve volbách získala 22 mandátů a k nadpoloviční většině ji chybí získat šest hlasů.

V současnosti socialisté jednají s komunisty a s občanskými demokraty. Ti již dokonce předeslali, že jsou ochotni přistoupit na hrazení některých poplatků.

O velké koalici zde sociální demokracie uvažuje i přes doporučené svého stranického předsedy orientovat se spíše na levici.

Z jednání je zatím vyňato čtvrté uskupení, které v novém krajském zastupitelstvu usedne, tedy Severočeši.cz. Sociální demokraté po nich chtějí omluvu za předvolební kampaň, ve které například nařkli dosavadního krajského radního za ČSSD Pavla Koudu, že přechovává kokain.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy