Paroubek k nám patří. A nabídl bych členství i Rathovi, tvrdí Semerád, který dostal do potíží ČSSD

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
28. 6. 2017 10:49
Marek Semerád patřil ještě loni mezi nejvlivnější politiky ve Středočeském kraji, kde zastával za ČSSD post náměstka hejtmana. I když po prohraných volbách zůstal "jen" starostou Cerhenic, vedení strany dává dál zabrat. Právě Semerád se zasloužil o to, že expremiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek byl v Cerhenicích přijat opětovně za člena strany. Domovská, pražská ČSSD se sice postavila i s vedením strany proti návratu Paroubka, ale Semerád se snaží toto rozhodnutí zvrátit. Je přesvědčený, že bývalý nejvlivnější politik ČSSD patří zpět, byť uznává, že Paroubek udělal chybu, když v minulosti založil konkurenční stranu.
Marek Semerád přitahoval pozornost problematickými dotacemi, nyní pro změnu budí zájem tím, že on se snaží vrátit Jiřího Paroubka do ČSSD.
Marek Semerád přitahoval pozornost problematickými dotacemi, nyní pro změnu budí zájem tím, že on se snaží vrátit Jiřího Paroubka do ČSSD. | Foto: Jiří Koťátko

Cerhenice - Prohlašuje o sobě, že je politický důchodce, ale jeho slova je vždy třeba brát s rezervou. Starosta Cerhenic Marek Semerád z ČSSD sice už nepatří mezi nejvýše postavené politiky ve středních Čechách s exkluzivními kontakty a pořádnou porcí dotací pro svou obec, ale pořád zastává v sociální demokracii nezanedbatelnou pozici.

To on hraje hlavní roli v "kauze Paroubek", která mediálně téměř zastínila mocenskou výměnu ve vedení ČSSD, kde přeskupila síly trojice Bohuslav Sobotka - Milan Chovanec - Lubomír Zaorálek. A byl to právě Semerád, který donutil tuto trojici věnovat se v pro ně nelehké době tahanicím ohledně bývalého premiéra a šéfa ČSSD Jiřího Paroubka.

"Je to vysloveně moje iniciativa, já jsem zavolal Jiřímu Paroubkovi, jestli by nechtěl vstoupit do sociální demokracie u nás v Cerhenicích. Nejdříve mi řekl, že neví, jestli by ho v ČSSD chtěli zpět, ale já jsem mu vysvětloval, že je třeba se o to pokusit," říká Semerád. V jeho slovech není jakákoliv pochybnost, jestli takovou nabídkou nepřidělal problémy vlastní straně v době, kdy bojuje před parlamentními volbami s vážným poklesem preferencí.

"V žádném případě straně neubližuji. Ani snahou vrátit Jiřího Paroubka do ČSSD, ani tím, že říkám, co si myslím. Jako vystudovaný historik vím, že o stranu a myšlenky se musí zápasit, a to já dělám," prohlašuje Semerád a popisuje, co zažil během jednadvaceti let v sociální demokracii.

"Když jsem po dvou měsících ve straně v roce 1996 přišel za mladé sociální demokraty na jednání širšího vedení strany, tak na tribuně hřímal předseda Miloš Zeman, že až se strana zbaví Teplíků, Paroubků a Wágnerů, tak bude dobře. A všichni mu tleskali.

Uběhlo přibližně deset let, na tribuně byl předseda Jiří Paroubek a hřímal, že až se strana zbaví Zemanů a jemu podobných, tak zase bude dobře. A já chci přijetím Paroubka symbolicky ukázat, že bychom se měli k sobě v ČSSD konečně chovat slušně a příkopy, která nás dělily, zaházet, jinak ČSSD nebude mít budoucnost," tvrdí Semerád.

Paroubek ví, že udělal chybu

S nápadem ohledně Paroubka ovšem přišel v době, která není pro ČSSD vůbec příznivá. Strana u voličů ztrácí podle průzkumů veřejného mínění důvěru a hádky kolem návratu bývalého premiéra jí patrně nepřidají. Kromě toho Paroubek odešel v roce 2011 z ČSSD a založil stranu s původním názvem Národní socialisté - Levice 21. století, kterou později přejmenoval na LEV 21 - Národní socialisté.

Především ale proti Paroubkově návratu stojí vedení ČSSD a také pražská organizace, která by musela s jeho opětovným přijetím v Cerhenicích souhlasit. Podle stanov totiž v takovém případě musí souhlas schválit i domovská organizace - a Praha se jednoznačně postavila proti. V tom ale Marek Semerád nevidí nepřekonatelnou porážku.

"Pražská organizace se unáhlila a já věřím, že svůj názor ještě přehodnotí. Jestliže řekla návratu Paroubka ne ještě předtím, než jsme ho u nás v Cerhenicích přijali, je to postup proti stanovám. Věřím v možnost, že Pražáci názor změní, já se je chci minimálně pokusit přesvědčit," avizuje Semerád s tím, že stejně jako Paroubkovým kritikům se mu nelíbí, že Paroubek založil jinou stranu a šel s ní ve volbách proti ČSSD.

"Že udělal něco takového, není samozřejmě správné, byla to politická chyba a já myslím, že on už to nyní chápe. Nemůžeme ale člověku, který má nepochybně o ČSSD zájem, pod touto záminkou zavřít dveře. Bylo by dobré se dívat do budoucnosti, a ne minulosti," reaguje Semerád na Paroubkův "hřích".

I díky vám mám mnoho práce s dotacemi

Své hříchy má i Semerád, jeho jméno se v minulosti nejvíce skloňovalo v souvislosti s jeho Cerhenicemi, na které šlo neobvykle mnoho dotací. Policie jeho chování i prověřovala s podezřením na střet zájmů, protože zároveň působil ve vedení kraje, ale obviněn nikdy nebyl.

"Nikdy jsem neporušil zákon, dotace jsme vždycky získávali díky tomu, že jsem věděl, jak složité žádosti vypisovat. Kdo přijede do Cerhenic, uvidí, jak obrovsky se obec díky naší aktivitě a dotacím rozvíjí. Jestli jiní starostové neumí dotace vyřizovat a žárlí na nás, s tím já nic neudělám," trvá na svém i dnes Semerád, který v době rozhovoru pro Aktuálně.cz zrovna cestoval vlakem do Ústí nad Orlicí na jednání společnosti, v jejímž vedení pracuje - a která se vyřizováním dotací zabývá.

"Založil jsem soukromou firmu a živím se tím, že poskytujeme poradenství ohledně dotací," potvrzuje Semerád a dodává, že se mu prý daří i díky negativní publicitě. "Daří se díky vám, novinářům. Mám strašně moc klientů, protože jsem dotacemi proslulý. Neuvěřitelně to pomáhá, mám tolik zakázek, že bych se mohl naklonovat," tvrdí Semerád, který patřil v minulosti k blízkým spolupracovníkům dřívějšího hejtmana Davida Ratha.

Když hejtmana zatkli se sedmi miliony korun v krabici od vína, Semerád za ním stál a nic na tom nezměnil ani nyní. Dokonce říká, že by mu za určitých okolností nabídl členství v ČSSD stejně jako Paroubkovi. "Pokud by měl David Rath pravomocný osvobozující rozsudek, proč bych to neudělal? S klidem bych mu nabídl, aby u nás do ČSSD opět vstoupil. Nechovám se jako někteří jiní, kteří se tváří, jako by ho v životě neviděli," odpovídá.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy