Pražská ČSSD odmítla návrat Paroubka do strany. Absurdní, jindy jsou hoši jako želvy, řekl expremiér

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2017 19:49
Bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek se mezi sociální demokraty nevrátí. Vedení pražské ČSSD v pondělí navečer rozhodlo, že nedá Paroubkovi souhlas k návratu. Bývalého předsedu vlády sice mezi sebe chtěli přijmout sociální demokraté v Cerhenicích na Kolínsku, jenže k definitivnímu potvrzení potřeboval souhlas pražské ČSSD. A tam ruku pro znovupřijetí expremiéra nezvedl žádný z členů výboru.
Jiří Paroubek se snaží vrátit do ČSSD, z které v roce 2011 odešel a založil novou stranu
Jiří Paroubek se snaží vrátit do ČSSD, z které v roce 2011 odešel a založil novou stranu | Foto: DVTV

Praha - Už už se zdálo, že se bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek vrátí zpět do sociální demokracie, ale nakonec tomu tak nebude. Alespoň ne prozatím.

Pražská městská organizace ČSSD v pondělí navečer rozhodla, že s jeho návratem nesouhlasí - a bez jejího souhlasu nemá šanci se do strany dostat přes jakoukoliv organizaci v Česku. Podle stanov totiž musí s jeho návratem souhlasit ta organizace, ve které byl členem naposledy před odchodem z ČSSD. Což byla v případě Paroubka Praha.

Ruku pro jeho znovupřijetí nezvedl žádný z členů krajského výkonného výboru. "Souhlas s přijetím Jiřího Paroubka nebyl podpořen žádným členem výkonného výboru. Hlasy jsou rozděleny mezi nesouhlas s usnesením a zdržením se. Efekt je v obou případech stejný," řekl mluvčí pražských sociálních demokratů Lukáš Henzl. Proti přijetí zvedlo ruku 12 členů výboru, pět se zdrželo a pro nebyl nikdo.

"Já budu přijímán v Cerhenicích, takže já tomu rozhodně nerozumím, co chtějí zamítat. Ještě jsem nebyl přijat ani za člena, zdá se mi to být úplně absurdní. V jiných věcech jsou chlapci pomalí jako želvy a v tomto jsou trošku předskokani," reagoval na pondělní rozhodnutí pražské ČSSD Paroubek. Pražský výbor se podle něj zachoval zcela nekompetentně.

"Upínáme se k Hamáčkovi"

"Nejsem pro jeho návrat. Rozhodl se své veřejné působení v minulosti spojit s jiným projektem," avizoval už dopředu místopředseda strany a lídr pražské kandidátky do sněmovních voleb Petr Dolínek.

Předsedu kolínské ČSSD a starostu Cerhenic Marka Semeráda, který se Paroubka pokusil do strany dostat, rozhodnutí pražské ČSSD zaskočilo.

"My jsme se s přáteli na našem okresním výboru poradili a situace je taková, že požádáme předsedu ČSSD Středočeského kraje a zároveň předsedu Poslaneckého sněmovny Jana Hamáčka, kterého si velice vážíme a který má dobré vztahy jak s Jiřím Paroubkem, tak s pražskými sociálními demokraty, jestli by se v celé věci neujal role moderátora. My se teď upínáme k panu Hamáčkovi, jestli se mu podaří něco domluvit, a na základě toho se rozhodneme o dalším postupu," řekl Semerád.

Šéf kolínské ČSSD o víkendu oznámil, že Paroubek už podal do jejich cerhenické organizace přihlášku, kterou se chystali straníci projednat. 

 "Vyplnil už přihlášku, myslíme si, že pro sociální demokracii v současné situaci je to posila," tvrdil Semerád, který patřil mezi blízké spolupracovníky exhejtmana Ratha, a sám byl náměstkem hejtmanů za ČSSD ve Středočeském kraji.

Proti Paroubkovi navíc stojí špičky ČSSD, ať už expředseda a premiér Bohuslav Sobotka, tak úřadující místopředseda Milan Chovanec a celostátní volební lídr Lubomír Zaorálek.

"Neměli bychom se vracet do minulosti s lidmi, kteří na sociální demokracii opakovaně útočili a snažili se stavět konkurenční politické subjekty," uvedl Sobotka. Podle něj by to nebyl dobrý signál vůči veřejnosti. "ČSSD by se měla sjednotit kolem volebního lídra a orientovat se na budoucnost," dodal.

Že jsem poškodil ČSSD? To oni

Samotný Paroubek, který po odchodu z ČSSD založil v roce 2011 stranu s názvem Národní socialisté - Levice 21. století, se proti postupu vedení strany ohradil na svém blogu na Aktuálně.cz.

"Špičky ČSSD reagují velmi hystericky," napsal  a vysvětloval, že on stranu nijak nepoškodil, protože i v nové straně prosazoval hodnoty sociální demokracie.

"V čem jsem ČSSD poškodil? Poškodili ji spíš jiní. Ti, kteří sedm let po mém odchodu z funkce předsedy ČSSD trvale snižovali volební výsledky sociální demokracie a propadali se hlouběji a hlouběji ve volebních preferencích. Ve mně by opravdu nepřímého viníka své neschopnosti hledat neměli," sdělil.

 

Právě se děje

Další zprávy