reklama
 
 

Paroubek nevyloučil návrat do politiky, ČSSD podle něj došla na konec etapy a musí se změnit

19. 4. 2017 17:02
reklama
Debatu politických špiček s podtitulem Česká republika na rozcestí pořádal ve středu večer Politologický klub FSV UK. V prvním bloku nad současným stavem české politiky a vizí budoucího směřování Česka diskutoval Andrej Babiš (ANO), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Miroslav Kalousek (TOP 09), Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM) a Zbyněk Stanjura (ODS). V druhé části hodnotili dosavadní vývoj české politické scény bývalí premiéři České republiky: Petr Pithart, Vladimír Špidla a Jiří Paroubek, který nevyloučil návrat do politiky.

Paroubek nevyloučil návrat do politiky, ČSSD podle něj došla na konec etapy a musí se změnit

reklama
20:43

Diskuzní večer končí. Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost při sledování superdebaty, kterou na téma Česká republika na rozcestí pořádal Politologický klub FSV UK.

20:39
Petr Pithart

"V Moskvě sice už nesedí Brežněv, ale našim komunistům stále imponují autoritativní režimy. Takže já bych byl velmi opatrný. A pokud by nešlo o samu národní existenci, tak ne," odmítá vládní spolupráci s komunisty Petr Pithart v posledním příspěvku debatního večera.

20:38
Petr Pithart

Petr Pithart: "Já mám podobnou zkušenost jako Vladimír Špidla, když jsem dělal zahradníka na Petříně. Tam také byla většina žen. Je to tak, jak říká. Ti, kdo jsou u moci, tam nechtějí pustit jiné." 

20:36
Vladimír Špidla

Vladimír Špidla: "Ti, kdo jsou u moci, hájí status quo. Teď jsou u moci muži, tak hájí své pozice. Když se to otevře pro ženy, tak je ta konkurence dvojnásobná,a to je holt pro ně problém. Já mám osobní zkušenost, kdy jsem byl v kolektivu 39 žen jediný muž. A zjistil jsem, že nezáleží na tom, jaké kdo má pohlaví, ale jaký je kdo člověk. To rozhoduje." 

20:34
Vladimír Špidla

Vladimír Špidla: "Vždy záleží na tom, jestli jste schopni udělat koaliční dohodu. A jak znám současnou KSČM, tak tuto schopnost nemají." 

20:32
Jiří Paroubek

Další dotaz je na spolupráci ČSSD a komunistů, kterou nevyloučil Bohuslav Sobotka. "Já si myslím, že strašák komunistů už je trochu vyčpělý. V Moskvě už nesedí Brežněv. Komunisté, pokud by nevystupovali proti našemu členství v EU a NATO, v čem by vlastně byli jiní," reaguje Jiří Paroubek. 

20:31
Petr Pithart

Jiří Paroubek: "Nepochybně je za tím i nízká politická kultura. Ale je tam i ten praktický rys, že průměrní a podprůměrní muži mají potřebu schopné ženy zašlapávat. Já bych tedy hledal ty způsoby, které ženy do politiky dostanou." 

20:29

Znovu přichází dotaz na ženy v politice. "Nemyslíte si, že to je i důsledek zvrácené české politiky, která vyhovuje tuzemským politikům, kteří si tak můžou hrát na svém vlastním písečku podle svých pravidel?"

20:27
Petr Pithart

"Doufám, že se kolega Špidla nevyjádřil proto, že má v kapse nějaký trumf. Já bych si to přál. Já bych třeba zveřejňoval statistiky koalic, ve kterých bylo hnutí ANO a které se rozpadly," nabízí Petr Pithart návod, jak otřást podle aktuálních průzkumů nejsilnější rolí hnutí ANO. "Musíme doufat, že se voliči spálí a podruhé se zlepší." 

20:25
Jiří Paroubek

Jiří Paroubek: "Změnit program, nemít program archaický, mít charismatické osobnosti. Ale to už se za půl roku nestihne. To je práce na dlouhou trať." 

20:24
Vladimír Špidla

Co byste dnes udělali pro to, abyste ve volbách uspěli, zní další dotaz. Poradce stávajícího premiéra Vladimír Špidla odpověď s úsměvem odmítá. 

20:19
Jiří Paroubek

Jiří Paroubek: "Pozice žen v české politice je opravdu velmi slabá, bohužel. Mužský šovinismus je u nás nekončící, je silnější než v zavedených demokraciích. A je potřeba s ním bojovat, jak se dá. Pokud se někde ukázalo, že kvóty fungují, mohlo by to fungovat i u nás."

20:16
Petr Pithart

"My muži jsme v tomto burani a ženy se tomu příliš snadno přizpůsobují. Ženy myslí jinak a to je samo o sobě dobře. Ten obraz politického světa je lichý. Je to škoda, je to ztráta. Ale obávám se, že kvóty nepomůžou. Když to velká část žen pokládá za ponižující, tak bychom to měli respektovat. Kdyby to tak nebylo, tak bych byl pro kvóty. Ženy mají cestu do politiky těžší, protože to mají těžší v životě." Petr Pithart sklízí potlesk publika. 

20:15
Vladimír Špidla

Vladimír Špidla reaguje na dotaz na nedostatek žen v politice: "Politika nevyužívá optimálně celý potenciál, což je celý lid. Využívá pouze jeho polovinu. Ale je celá řada zemí, kde se to změnilo. Švédsko, Belgie."

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek: "Je to ohromná zbraň pro šéfa výkonné moci, moci si říct termín voleb podle toho, jakou má aktuálně podporu." 

20:05
Petr Pithart

Petr Pithart: "Leckdo Britům jejich politický systém závidí, však na něm pracovali několik staletí. Ale je nenapodobitelný a nepřenositelný." 

20:04
Vladimír Špidla

Vladimír Špidla: "Každá země má své ústavní pořádky. Nevidím důvod, abychom u nás měnili postavení premiéra. Byť je britský politický systém zajímavý a má letitou tradici." 

20:03

Co si myslíte o tom, že by v Česku, stejně jako ve Velké Británii, vyhlašoval volby premiér, ptá se studentka z publika.

20:21
Petr Pithart

Petr Pithart se vrací k otázce na naděje tuzemské politiky. "Vynechám lidovce, abych nebyl zaujatý. Líbí se mi Petr Fiala, Petr Gazdík. Petr Hampl, náš bývalý rektor, ale ten je v klubu KDU. Ale opravdu mě mrzí, že nevidím nikoho u sociálních demokratů." 

20:00
Vladimír Špidla

Na Paroubkovo hodnocení současné ČSSD reaguje i Vladimír Špidla: "ČSSD je normální živoucí strana. A to se projevuje tak, že lidé přicházejí a odcházejí. To je přirozený politický proces."

autor: Domácí | 19. 4. 2017 17:02

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama