Papež míří do země, kde je hitem Bible ze supermarketu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
23. 9. 2009 23:45
Nového překladu bible se od dubna prodalo 70 tisíc výtisků
Bible - Překlad 21. století
Bible - Překlad 21. století | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V roce, kdy do republiky přijede papež Benedikt XVI., má český knižní trh nečekaný hit. Nového překladu Bible se od dubna prodalo už sedmdesát tisíc výtisků.

A to patří tato čísla jen klasickému knižnímu vydání.

Další desetitisíce lidí si koupily cédéčka s mluvenou verzí nebo si text Bible - Překladu 21. století, jak se kniha oficiálně jmenuje, stáhly z internetu.

"Je to rozhodně velký úspěch, který mě překvapil," říká šéfredaktor časopisu Knižní novinky Milan Šilhan. "U beletrie jsou běžné náklady od patnácti set ke třem tisícům výtisků. Když se nějakého titulu prodá deset tisíc kusů, už se mluví o bestselleru," dodává.

V čem je nový překlad jiný?

  • "Opět obrátiv se, i viděl jsem všeliká ssoužení, kteráž se dějí pod sluncem, a aj, slzy křivdu trpících, ješto nemají potěšitele, ani moci (k vyjití) z ruky těch, kteříž je ssužují, a nemají potěšitele."

Bible Kralická

  • "Když jsem se rozhlédl, znovu jsem viděl jen samé bezpráví pod sluncem: Slzy utiskovaných - útěcha nikde. Moc v rukou utiskovatelů - útěcha nikde!"

Bible 21

(Úryvek ze starozákonní knihy Kazatel. Úryvky porovnal Leo Pavlát v článku v Týdeníku Rozhlas)

"Je vytištěno přes sto tisíc biblí, které chceme prodat do konce roku. Máme plán rozšířit během následujících sedmi let milión Biblí 21. Doufáme, že se to podaří," uvedl pak člen týmu vydavatelů Bible 21 Jan Talafant.

Novinka: Bible v supermarketu

Pro srovnání: moderní překlad bible doplněný i fotografiemi nedávno vyšel ve Švédsku, kde se k církvím hlásí asi stejně lidí jako v Česku, prodalo se třicet tisíc kusů a bylo to považováno za velký úspěch.

Novému překladu Bible nahrál v Česku - v zemi považované za ateistickou - srozumitelnější jazyk překladu i způsob, jakým je Bible distribuována. Kniha knih ve verzi pro 21. století je k dostání i v supermarketech.

Roli sehrála zřejmě i cena, která je proti předchozím vydáním čtvrtinová.

O reklamu se pak autorům postarala i negativní reakce katolické církve, která překlad označila za nepřesný a neúplný. Věřícím katolíkům jej ale nezakázala.

Na adresu Bible 21 zazněla i kritika, podle níž zjednodušováním základního textu křesťanství a jeho přizpůsobobání modernímu jazyku zavádí prvek konzumu i do věcí víry. Stejně tak se objevily námitky, že nabídka v supermarketech jde jen naproti "instantnímu" náboženství, kdy se nákup knihy stává v duchu doby pouze povrchním předstíráním viry.

Foto: Jan Langer

Češi: Ateisté či "něcisté"?

Při posledním sčítání lidu se téměř šedesát procent lidí přiřadilo do kolonky "bez vyznání". Třicet dva procent se naopak přihlásilo k nějaké církvi. Podle samotných církví ale právě toto rozdělění vede k tomu, že se i věřící lidé dostanou do skupiny "bez vyznání", protože nejsou členy náboženské organizace.

Překladatel Bible 21 Alexandr Flek k ohlasu na svůj překlad říká, že Češi spíš odmítají církve, než že by byli ateisté.

"Jak říká Tomáš Halík - spíš než odmítnutí víry je u nás častý něcismus, víra v 'něco'. Stejně jako jsou v zemích s velkou náboženskou tradicí věřící, kteří věří jenom formálně, je u nás mnoho formálních ateistů. Úspěch našeho překladu bible mě utvrdil v tom, že lidé se o víru začínají znovu zajímat," říká Alexandr Flek.

Podobný názor nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz vyslovil i kardinál Miloslav Vlk.

"Domnívám se, že lidé začínají hledat. Že společnost se dostala na určité dno a lidé nyní začínají hledat 'nějaké duchovno'. Jsou ochotni připojovat se k sektám, hledají různá východní náboženství, hledají rozjímání v našich klášterech. Pro mne je tohle všechno známkou, že to s tím vyhlášeným českým ateismem není tak, jak se někdy povídá. Ateismus je úplné popření; ve stylu 'nechci s tím mít nic společného'. Toto je jakási víra po svém s tím, že si člověk žárlivě hájí svobodu," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Vláda vyplatí obcím postiženým požárem u Hřenska odškodné. Na jejich obnovu je vyčleněno 100 milionů korun

Ministerstvo životního prostředí je připraveno uvolňovat peníze od příštího týdne, řekla ve čtvrtek ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Obce budou moci finance využít na obnovu infrastruktury, včetně zabezpečení požárem poškozených svahů. Ministerstvo obcím přispěje také na likvidaci odpadu po požáru. V případě potřeby resort částku určenou na pomoc zvýší.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Brazilská policie chce stíhat Bolsonara kvůli výrokům o spojitosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS

Brazilská policie chce stíhat prezidenta Jaira Bolsonara kvůli některým jeho výrokům o covidu-19. Požádala už o povolení nejvyšší soud, informovala agentura EuropaPress. Vyšetřovatelé se zabývají mimo jiné prezidentovým tvrzením, že u lidí naočkovaných proti covidu-19 je větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine AIDS.

Sporné výroky Bolsonaro zveřejňoval na sociálních sítích na podzim loňského roku. Tvrdil, že výzkum britských úřadů ukázal, že lidé naočkovaní proti covidu-19 častěji trpí syndromem získaného selhání imunity (AIDS), který má u nich navíc rychlejší průběh. Prezidentská kancléř následně Bolsonarovy výroky korigovala. Vedoucí kanceláře Mauro Cid tvrdil, že prezident čerpal ze studie publikované časopisem The Lancet, která byla údajně později stažena.

Brazilská policie ale nenalezla žádnou vědeckou studii, která by obsahovala zmínku o souvislosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS. Podle policie se prezident tím, že mluvil o neexistujícím riziku, mohl dopustit šíření poplašné zprávy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy