Konec knih v Česku? Nakladatelé se bojí Googlu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
8. 9. 2009 12:03
Google chce na internetu nabízet i díla českých autorů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Čeští knihkupci a nakladatelé vystoupili proti záměru vyhledavače Google dát v rámci projektu Google Books Library na internet texty knih, které nejsou dostupné v obchodech v USA, tedy i knih v češtině.

"Google se chystá vystavit milióny textů, aniž by k nim měl licenční smlouvy. To je flagrantní porušení autorského práva," říká předseda Svazu knihkupců a nakladatelů Vladimír Pistorius. Svaz se chce obrátit na českou vládu, aby se autorů a obchodníků s knihami zastala stejně jako vláda německá.

"Nechceme dopadnout jako hudební průmysl, který kvůli snadnému kopírování hudby a šíření po internetu, skomírá," dodává Pistorius. "Hudebníci mají alespoň možnost koncertovat. Nevím, jak si budou vydělávat autoři, nejspíš začnou psát za výlohami."

Nakladatelé: Dohoda s Googlem je nemožná

V USA Google uzavřel s nakladateli a autory dohodu, která mu umožňuje díla zveřejňovat a prodávat na internetu. U nás ale podobná dohoda odporuje autorskému zákonu.

"Neumím si takové vyrovnání v českém prostředí představit. Autor by neměl kontrolu nad svým dílem, nakladatel musí mít licenci," říká Pistorius s tím, že se na Svaz knihkupců a nakladatelů zatím nikdo ze společnosti Google neobrátil.

Žalobu zatím svaz nechystá, protože vyhledavač zatím se zveřejňováním knih nezačal. Podle databáze ale díla českých autorů v jeho hledáčku jsou. A nejde o knihy autorů od jejichž smrti už uplynulo sedmdesát let a autorská práva tak vypršela.

Google obavy českých nakladatelů vyvrací.

"Google Book Search postupuje v souladu s mezinárodním autorským právem. Pokud scanujeme knihu, na kterou se vztahují autorská práva, zobrazí se ve vyhledávání pouze krátká ukázka - pokud autor nesouhlasí se zobrazením většího náhledu. To se týká i knih publikovaných evropskými autory: z jejich knih budou zobrazeny pouze krátké ukázky do té doby, dokud se autor nerozhodne jinak," uvedla česká odnož společnosti v tiskovém prohlášení.

Soudy i unie zatím mlčí

Google digitalizuje denně čtyři tisíce knih, celkem už jich má v databázi připraveno na sedm milionů.

Věcí už se začala zabývat i Evropská komise a soudy ve Francii a Německu. Jediné rozhodnutí zatím učinil právě německý soud, který tamní svaz odkázal na soudy v USA s tím, že právo je porušováno právě tam.

Google chce knihy zveřejnit v digitální podobně jako oscanované kopie. Tím by ale byla narušena i autorská práva dalších lidí, kteří se na knize kromě spisovatelů podílí - například ilustrátorů.

"Chování Googlu se dá označit jako pirátské. Nejprve něco udělá a pak teprve ostatní tlačí k dohodě," dodal Marek pečenka z nakladatelské sekce svazu.

 

Právě se děje

Další zprávy