Kardinál: Islám byl poražen u Vídně. Dnes Evropu dobývá

Martin Novák Simona Holecová, Martin Novák
6. 1. 2009 10:30
S českým primasem Miloslavem Vlkem o muslimech i Evropské unii
Kardinál Miloslav Vlk: "Matematika je neúprosná a trend jasný. Evropa bude muslimská."
Kardinál Miloslav Vlk: "Matematika je neúprosná a trend jasný. Evropa bude muslimská." | Foto: Ludvík Hradilek

Rozhovor - Dvacet let od pádu komunistického režimu se Česká republika postavila do čela evropské sedmadvacítky. Do čela zemí, které se už roky nemohou dohodnout, zda má vůbec vzniknout a jak by měla vypadat obdoba společné ústavní smlouvy.

Kardinál Miloslav Vlk, hlava katolické církve v zemi, je přesvědčen, že za neúspěch eurosmlouvy může i fakt, že se státníci odklonili od toho, co je Evropě vlastní: křesťanských základů. "Když Irové řekli ono ne Lisabonské smlouvě, tak to řekli proto, že Evropská unie a Lisabonská smlouva opouští křesťanské kořeny," říká kardinál Vlk v obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz.

V něm hovoří i o problémech s migrací v Evropě, o posilování islámu a o tom, kdy bude starý kontinent muslimský.

Rozhovor jsme pro větší přehlednost rozdělili do několika pasáží.

Foto: Ludvík Hradilek
Zde si můžete přečíst, proč kardinála zklamal výsledek voleb
Zde kardinál popisuje, jak byla podle něj církev v roce 1989 naivní

A.cz: Dvacet let po pádu komunismu jsme součástí Evropy, která se stále více a hlouběji sjednocuje. Je to podle vás pozitivní trend nebo se pokročilé evropské integrace obáváte?

Myšlenku Evropské unie vyvolali v život zvláště tři křesťanští politici začátkem padesátých let. De Gasperi, Schuman a Adenauer. Ti dali jasně Evropě jasné křesťanské základy. Je úsměvné, že naše vládní delegace zdvihla tento prapor Evropské unie s logem, které je vyloženě mariánské a křesťanské. Člověk, který znak Evropské unie navrhoval, vzal symbol dvanácti hvězd na modrém poli z Bible - z dvanácté kapitoly Apokylapsy, z knihy Zjevení. Tam je obraz ženy oděné Sluncem, s Měsícem pod nohama, s dvanácti hvězdami kolem hlavy. Takto je vykreslena postava Panny Marie. Jeho návrh byl přijat 8. prosince 1955, na svátek neposkvrněného početí Panny Marie...

Foto: Ludvík Hradilek

Evropě bylo tehdy vtištěno toto znamení. V průběhu dalších padesáti let se spíše akcentoval ekonomický a politický aspekt. Ale Irové, když nyní řekli ne Lisabonské smlouvě, tak to řekli proto, že Evropská unie a Lisabonská smlouva opouští křesťanské kořeny.

Evropa opouští své hodnoty

A.cz: To je i váš názor?

Já jsem byl osm let předsedou Rady evropských biskupských konferencí, kde jsme se zabývali Evropskou unií. V minulosti jsme například protestovali proti Smlouvě z Nice, která podle nás omezovala náboženskou svobodu. Ne svobodu jednotlivce, ale svobodu korporací, svobodu společenství.

Nesouhlasili jsme ani s definicí a vymezením pojmu rodina. Irský kardinál Brady řekl veřejně, že Irové řekli ne, protože v Lisabonské smlouvě není rodina definována tak, jak je založena na křesťanských hodnotách. Evropa by na tomto měla být založena. Ale v současnosti spíše tyto hodnoty opouští.

Ve zkratce:

Kardinál Miloslav Vlk

  • Po základní vojenské službě nastoupil tento rodák z Líšnice na Písecku ke studiu historie a archivnictví na Univerzitě Karlově. Na začátku šedesátých let pracoval jako archivář v Třeboni a Českých Budějovicích.
  • V roce 1964 nastoupil na Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu v Litoměřicích, vysvěcen na kněze římskokatolické církve byl v červnu 1968.
  • Do roku 1971 působil jako sekretář biskupa Josefa Hloucha v Budějovicích, v dalších letech byl administrátorem farností. Nejprve v Lazišti a Záblatí na Prachaticku, následoval Rožmitál pod Třemšínem, Bohutín a Drahenice na Příbramsku.
  • V říjnu 1978 mu byl odebrán státní souhlas k výkonu kněžského povolání. Stal se dělníkem úklidové čety.
  • V lednu 1989 získal zpět státní povolení a stal se farářem v Klatovském okrese.
  • V únoru 1990 byl jmenován biskupem Českobudějovického biskupství.
  • O rok později - 27.3.1991 - byl papežem jmenován arcibiskupem pražským a primasem českým.
  • V roce 1994 byl jmenován kardinálem.
  • Tuto funkci vykonává i přes to, že v roce 2007 - v 75 letech, jak je pravidlem - požádal Miloslav Vlk o odchod na odpočinek. Papež jej požádal, aby české katolíky vedl další dva roky. Tento termín vyprší v květnu 2009. I přes problémy se zdravím se kardinál Vlk domnívá, že mu mandát bude o další rok prodloužen. Na podzim má totiž papež do Česka přijet na návštěvu a před takovouto akcí se "nepřepřahá," jak řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

A.cz: Evropa se v posledních letech mění demograficky. Přichází hodně přistěhovalců z jiných kultur s jiným náboženstvím. To se týká zejména islámu, který vyvolává rozporuplné reakce. Vidíte v islámu nebezpečí pro Evropu?

Ano, na islám jsou rozporuplné názory. Jsou ovlivněny hlavně islámským terorismem, který je výrazem jen určité části islámského světa. A podle mého názoru nikoliv většinové části. Jde o zneužití Koránu pro mocenské pozice. Islámský fundamentalismus říká, že když někdo nežije podle Boha, tak je třeba ho zabít. To je absurdní. Já si naopak myslím, že dialog a kontakt křesťanů s muslimy je možný. Proto, když jsem působil jako prezident Rady evropských biskupských konferencí, tak jsme zřídili centrum, které překládalo křesťanské dokumenty do arabštiny, aby lidé v arabských zemích měli možnost je poznat.

A.cz: Čili nesdílíte názor, že křesťanská Evropa končí a začíná věk Evropy muslimské?

Evropská kultura vychází z křesťanství a řecko-římské kultury. A dosáhla ve svém vývoji svobody, nezávislosti a tak dále. Naopak - islám zůstává kulturně a názorově ve středověku.

Nechci to říkat příliš negativně, ale opravdu se domnívám, že jsou kulturně ve středověku. Víra se staví na pozici státu, moci a mocensky ovládá národy. Naše evropská křesťanská zkušenost ukázala, že to takhle nejde. Jenže Evropa demograficky umírá. Rodí se více muslimských dětí než křesťanských. Proto už dnes politologové vypočítávají, kdy nastane ta doba, kdy Evropa bude muslimská.

Islám dominantní? Matematika říká ano

A.cz: Vy věříte, že taková doba nastane?

Když vidím vývoj, ten trend, tak je to prostě matematika. A jestliže to takhle půjde dál, tak se to stane. Islám byl kdysi před Vídní vojensky poražen, nedobyl Evropu a stáhl se zpět. Dnes dobývá Evropu klidnými, mírovými prostředky. Vezměte si třeba Berlín. O tom se už dnes říká, že to je druhé největší islámské město.

Kardinál Vlk při rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Kardinál Vlk při rozhovoru pro Aktuálně.cz. | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Pokud bychom to převedli do materiální roviny. Máme firmu, která se snaží expandovat do země, kde působí tradičně jiná firma. Předpokládala bych, že ta zavedená začne rychle promýšlet protistrategii, reklamní kampaň a tak dále. Pracujete na něčem takovém?

Oni se prezentují - a v islámu je to tak viděno - že přinášejí do Evropy jinou kulturu. A že oni respektují své náboženství a žijí ho, zatímco my jsme pohané, protože své náboženství nerespektujeme. Já se domnívám, že program, který by měl tomuto nebezpečí - a říkám zcela vědomě nebezpečí - čelit, je program duchovní křesťanské obnovy Evropy. Jestliže my na té duchovní křesťanské rovině Evropu neobnovíme, tak opravdu zahyneme.

Říkám to sice velmi stroze, ale je to tak. Dnes v Evropě i jinde vzniká mnoho obnovených hnutí, například charismatici, fokolarini a jiní. Mají miliony stoupenců, kteří žijí křesťanstvím, berou ho nadmíru vážně a získávají další stoupence. A toto by myslím mohlo být hrází proti islámu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Polský výrobce léčiv Polpharma chce převzít českou Zentivu, píše Reuters

Největší polský výrobce léčiv Polpharma pracuje na nabídce na převzetí českého rivala Zentiva za čtyři miliardy dolarů. Uvedly to zdroje agentury Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy