Palas prohrává. V další lékarně nesmí vracet poplatky

Lenka Smyčková
12. 5. 2009 15:01
Krajský soud v Ostravě zakázal předběžným opatřením vracení poplatků v lékárně v Novém Jičíně
Plnění volebního slibu hejtmanovi kazí soudy. Už ve druhé lékárně kraje musí lidi platit regulační poplatky.
Plnění volebního slibu hejtmanovi kazí soudy. Už ve druhé lékárně kraje musí lidi platit regulační poplatky. | Foto: Ludvík Hradilek

Nový Jičín - V novojičínské krajské lékárně nesmějí ode dneška vracet lidem třicetikorunové poplatky za položku na receptu. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě vydáním předběžného opatření.

Znemožnil tak vedení Moravskoslezského kraje naplňovat svůj předvolební slib už ve druhé z jeho devíti lékáren.

O vydání předběžného opatření požádal místní soukromý lékárník Stanislav Rovan v rámci své žaloby na ochranu proti nekalé soutěži. Rozhodnutí soudu dostal do ruky dnes.

Na novojičínské lékárně už visí upozornění, že lidé si musejí regulační poplatky platit sami. Náměstek hejtmana Karel Konečný (KSČM) už dříve řekl, že kraj bude rozhodnutí soudu respektovat.

Bitva lékárníků

  • Žaloby na kraje podali soukromí lékárníci už ve třech případech:
    v Moravskoslezském kraji v Opavě a v Novém Jičíně a ve Středočeském kraji plošně
  • Soud pokaždé vydal předběžné opatření, které zakazuje krajům proplácet poplatky, dokud nepadne konečný verdikt.
  • Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas se to pokusil obejít zpětným proplácením. I to mu soud zakázal.
  • Středočeský hejtman David Rath také soud obchází - nechal natisknout třicetikorunové kupóny.

Nebude se tedy pokoušet ho obejít, jako to zkusil dříve v případě opavské lékárny. Tehdy hejtman Jaroslav Palas zkusil soud obelstít tím, že změnil způsob proplácení. Soud mu ale zatrhnul i to.

Hejtmanství teď zkusí alespoň  podat odvolání. „Myslím si, že ty důvody pro předběžné opatření nejsou relevantní. Výklad je pojat pouze ve prospěch soukromého subjektu," míní Konečný. Ve středu bude o rozhodnutí soudu jednat krajská rada.

Lékárník: Likviduji sám sebe

Soud bude nyní rozhodovat, zda se kraj plněním svého předvolebního slibu dopustil nekalé soutěže. A právě do té doby, než rozhodne, se musí kraj vracení poplatků lidem zdržet.

Verdikt se dá očekávat v horizontu několika měsíců. Ještě dříve ale bude stejný soud rozhodovat o obdobné žalobě opavského lékárníka Marka Hampela.

„Kraj podporuje vlastní lékárny z veřejného rozpočtu, do kterého já přispívám. Likviduji tak vlastně sám sebe. Kdyby to mělo být spravedlivé, musel by kraj hradit poplatky za všechny pacienty ve všech lékárnách," uvedl Rovan.

Škodu, která mu od února vznikla, vyčíslil na třicet procent z celkového obratu.

Už druhé a pro lékárníky příznivé předběžné opatření by mohlo vyburcovat další soukromníky k podávání žalob. Podle Rovana mnozí váhají, protože si myslí, že poplatky zruší poslanci a senátoři úplně.

„Myslí si proto, že chození po soudech teď nemá smysl. Podle mě ale smysl má. Procedura v parlamentu může trvat ještě hodně dlouho," upozornil Rovan.

 

Právě se děje

Další zprávy