Hlavní část celého případu, v němž se podle obžaloby spolčili zločinci s policisty, se dostane k soudu až v listopadu. Souzeno bude několik policistů, kteří čelí podezření, že části podsvětí kryli jejich zločiny a na některých se dokonce přímo podíleli.
Davida Berdycha a dalších třináct obžalovaných dnes soud odsoudil za to, že kromě smrti Tomana z roku 1996 mají na svědomí i několik loupežných přepadení. Přišli si tak na více než dvacet milionů korun.
Soud ale neprokázal, že smrt Tomana byla vražda. Závěr zní: byla to loupež, která skončila smrtí.
Není jasné, kdo vraždil
Obžalovaní se tak vyhnuli výjimečným trestům. S názorem soudu se ztotožnil i žalobce, který ve finále procesu změnil právní kvalifikaci.
"Máme tělo zlatníka Tomana, nemáme ale důkazy, kdo z nich ho zabil a jak. Proto jsem musel čin kvalifikovat jako loupež s následkem smrti," vysvětlil státní zástupce Tomáš Milec.
Unikátní příběh
Příběh Berdychova gangu má už dnes jisté místo v historii kriminalistiky. Byť smrt zlatníka Tomana byla nejzávažnějším deliktem, který má skupina na svědomí.
Příběh je unikátní rozsahem obžalovaných: před soud se jich dostalo šestatřicet. K jejich dopadení do značné míry pomohl postoj Davida Berdycha, který se ke svým činum přiznal a policii do detailu rozkryl, jak celý gang fungoval.
Díky tomu vyšla najevo i role několika policistů, kteří byli s Berdychovou skupinou spojeni a kryli jim záda. Informace o propojení části policie se zločinci se sice objevují už od roku 1989, jen výjimečně se to podaří prokázat.