Brno - Šest let stará nehoda vojenského vrtulníku na jihu Čech na palubě s americkým astronautem Eugenem Cernanem má ještě pokračování u soudů.
Vojenská letuška, která se z celé posádky při nehodě zranila nejhůře a je trvale postižena, totiž požaduje po armádě více jak čtyři miliony korun odškodného.
Vojenský vrtulník MI 8S havaroval v říjnu 2001 havaroval letu z Prahy do Bernartic, odkud pocházela rodina amerického astronauta českého původu Eugena Cernana. Toho na cestě doprovázel kosmonaut Vladimír Remek.
Kdo rozhodne o odškodnění?
Stroj se zřítil asi minutu a půl před plánovaným přistáním. Z dvanácti lidí na palubě utrpěla nejvážnější zranění letuška, která několik měsíců strávila v nemocnici a má trvalé následky.
Celková škoda se vyšplhala na 3,4 milionů korun. U soudů ale žena, které armáda po nehodě vyplatila jeden milion tři sta tisíc korun, neuspěla, její dovolání zamítl nyní i Nejvyšší soud.
Letuška o výrazně zvýšené odškodnění ministerstvo obrany požádala proto, že poškození jejího zdraví po nehodě je vážné a trvalé. "Je v důsledku služebního úrazu plně invalidní, vyřazena z plnohodnotného života a zcela odkázána na pomoc svého manžela a dalších osob," uvedl její právník v dovolání k Nejvyššímu soudu.
V prvním kole soudního sporu přitom letuška uspěla a Obvodní soud v Praze rozhodl, že má na trojnásobné zvýšení odškodnění nárok.
Městský soud ale toto rozhodnutí zrušil a stejně jako nyní Nejvyšší soud rozhodl, že o odškodnění může rozhodnout pouze armáda. "Soud nemá v tomto případě dostatek pravomoci," rozhodli soudci.
Nefungující kontrola
Soud proto případ předal kanceláři prezidenta republiky, havarovaný vrtulník totiž patřil mezi prezidentské speciály. Vojenská kancelář prezidenta republika ale rozhodla, že celou věc předá ministrovi obrany, aby určil, kdo má vlastně o žádosti o odškodnění rozhodnout.
Za havárii vrtulníku nakonec napadl žádný trest. Soud tak zprostil viny palubního technika Miroslava Sluku.
Podle obžaloby nestiskl Sluka tlačítka pro přečerpávání paliva z bočních nádrží do nádrže spotřební, následkem toho došlo vrtulníku palivo a vypnuly motory. Soud ale technika osvobodil.
Při expertíze navíc vyšlo najevo, že ve vrtulníku nefungovala jedna z hlavních kontrolek na přístrojové desce, která varuje při nedostatku paliva ve spotřební nádrži.
Posádka tak do poslední chvíle žila v domnění, že má paliva dostatek.
Havárie přiměla armádu, aby do prezidentských speciálů nainstalovala takzvané černé skříňky, které zaznamenávají chod přístrojů při letu. V případě havárie potom není pochyb, zda technika fungovala, nebo ne.