Zdravotnictví dostane příští rok o pět miliard navíc

ČTK ČTK
18. 9. 2013 18:50
Vláda chce příští rok navýšit platby za pojištěnce o 4,7 miliard korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda chce zákonným opatřením zvýšit platby za státní pojištěnce. Podle ministra financí Jana Fischera by do zdravotnictví mělo příští rok jít o 4,7 miliardy korun více.

Systém spotřebuje ročně celkem 290 miliard korun. O kolik by se mohly zvýšit platby za jednotlivé pojištěnce, premiér Jiří Rusnok už ale neřekl. Zákonné opatření musí ještě schválit Senát.

Podle Fischera rozpočet původně počítal na tyto účely s částkou 3,7 miliardy korun. To by znamenalo zvýšení plateb v nejnižší ze tří navrhovaných variant. Měsíční platby například za děti a důchodce by se zvýšily o 50 korun na 773. Po jednání o rozpočtu se ale podle Fischera podařilo na tuto kapitolu vyhradit o miliardu více.

Ministr zdravotnictví Martin Holcát ale prosazoval variantu, kdy by se platby zvýšily o 98 korun na 821. Systém by tak ročně měl získat navíc 7,2 miliardy korun.

Premiér Rusnok řekl, že se vláda také bude zabývat možnou krátkodobou výpomocí pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). Jak by tato výpomoc mohla vypadat, není podle Rusnoka zatím jasné. "Nevíme, jestli to bude možné, ale nezamítli jsme diskusi o tomto problému," řekl premiér.

Podle serveru iDnes.cz chce VZP požádat vládu o půjčku 2,6 miliardy korun. Půjčka má zabránit zpožďování plateb zdravotnickým zařízením.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy