Ženu se zánětem ledvin odmítli lékaři ošetřit a poslali ji domů. Báli se, že má covid

Martina Heroldová Martina Heroldová
14. 9. 2020 11:37
Alena Wittmannová hledala v kadaňské nemocnici pomoc lékařů kvůli akutnímu zánětu ledvin, který už v minulosti prodělala. Nemocnice jí ale odmítla poslat záchrannou službu a na urgentním příjmu ji kvůli zvýšené teplotě označila za pacientku s covidem, namísto vyšetření ji po testech na koronavirus poslali domů.
Alena Wittmannová při čekání na výsledky krve na urgentním příjmu.
Alena Wittmannová při čekání na výsledky krve na urgentním příjmu. | Foto: Facebook Aleny Wittmannové

Podle svědectví, které pacientka zveřejnila na svém Facebooku a poté poskytla Chomutovskému deníku, jí lékaři nevěnovali dostatečnou péči kvůli podezření na koronavirus.

Podle svých slov cítila intenzivní bolest v zádech a boku již několik dní, její stav se ale nejvíce zhoršil ve středu 2. září. "Ve středu mi začalo být už hodně zle, bolest kloubů, zimnice, bolest hlavy a hlavně neskutečná bolest zad a levého boku. Během dvou hodin mi teplota vystoupala na 38,5," popisuje na Facebooku.

Její dcera poté zavolala do kadaňské nemocnice, aby se poradila s lékaři o dalším postupu. "Aniž by se snažili mě do té nemocnice dostat nebo poslat záchranku, odpověděli: 'vydržte do rána a my se rozhodneme, co s vámi'," říká Wittmannová.

Do rána jí však stoupla teplota na 39,6 stupně. "Nemohla jsem mluvit ani chodit. Ale věděla jsem, že pravděpodobně mám akutní zánět ledvin. Zcela to tomu odpovídalo. Sice nejsem lékař, ale své tělo znám a již jednou jsem tuto nemoc prodělala," uvedla.

Vy jste ta s tím covidem? Běžte do rohu!

Druhý den ráno ji tak přítel odvezl na urgentní příjem. Tam si ale údajně vyslechla odmítavá slova. "V podstatě si mě okamžitě zaškatulkovali pod koronavirus. Jedna sestřička na chodbě nevybíravým způsobem vykřikla: 'Vy jste ta s tím covidem? Tady nemůžete sedět. Běžte tamhle do rohu!'" řekla Aktuálně.cz Wittmannová. 

Lékaři se jí ujali až po 45 minutách s tím, že má příznaky koronaviru, a okamžitě jí odebrali vzorky. Zároveň jí udělali základní vyšetření a poslali ji na rentgen plic. Ačkoliv jim několikrát zopakovala, že ji bolí ledviny, nedostala žádné léky na bolest. "Nechali mě ležet v izolované místnosti, než bude výsledek krve z laboratoře. Že by se obtěžovali mi dát něco proti bolesti, to ani náhodou. Ani moč mi neodebrali," popisuje pacientka.

Po asi hodině čekání ji podle jejích slov sestra poslala domů se slovy, že ráno budou výsledky testu na koronavirus a že zatím má čtyřikrát denně pít Coldrex nebo si vzít Paralen. 

Doma se ale její stav opět zhoršil, teplota vystoupala téměř na 40 stupňů, začala zvracet a bolesti neustávaly. Její přítel s dcerou tak zavolali záchrannou službu, na niž údajně čekali 35 minut, neboť přijela z vedlejšího Chomutova. Ta ji opět převezla na kadaňský urgentní příjem, kde již lékaři znali výsledky testu na covid. Byly negativní. "Ani mi nebyli schopni zavolat tak, jak slibovali," dodává Wittmannová.  

Lékaři jí poté odebrali moč, v níž nalezli krev a bílkoviny, a potvrdili tak zánět ledvin. Ačkoliv ji chtěli ihned hospitalizovat, ukázalo se, že na lůžkovém oddělení již není místo, a tak jí pouze napsali antibiotika a opět ji poslali domů. "Bohužel se ani nepokoušeli volat do jiné nemocnice, zda nemají místo. Nechápu to, kadaňská nemocnice mě tímto velmi zklamala" uvedla.

Panika před covidem zastiňuje ostatní nemoci

Hned ráno tak zamířila ke své praktické lékařce, která se podle jejích slov velmi divila, že pro tak akutní případ nenalezli v nemocnici místo, a poslala ji na urologii do Mostu. Tam lékaři potvrdili zánět ledvin, okamžitě ji hospitalizovali a podali jí léky na bolest. 

"Panika před covidem zastiňuje všechny ostatní nemoci, které jsou tomu trochu podobné," shrnuje svou zkušenost Wittmannová, která naprosto ztratila důvěru v místní nemocnici. Ačkoliv dosud oficiální stížnost nepodala, se svým právním zástupcem to má v plánu. Ředitel nemocnice Petr Hossner však přesto už nyní ustavil komisi pro vyšetření celého případu. 

"Ta (komise) věc bezodkladně prověří a rovněž se bude zabývat i postupy na urgentním příjmu naší nemocnice celkově, a to i z důvodu, že chci zachovat vysokou míru profesionality zaměstnanců Nemocnice Kadaň, jejichž práce si i v této obtížné době pandemie covid-19 velmi vážím," řekl Chomutovskému deníku ředitel. Wittmannové zároveň nabídl osobní schůzku, která se odehraje tento týden.

Pacientce se zároveň omluvil v pořadu České televize 168 hodin, který o případu natočil reportáž, starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS). "Já jsem se samozřejmě informoval u pana ředitele (nemocnice), který mi sdělil, že ustavil odbornou vyšetřovací komisi, která prověří postup lékařů a nižšího zdravotního personálu v nemocnici. Bohužel, i tam pracují jenom lidi a může se stát, že došlo k nějaké chybě tak, jak popisovala, a určitě se jí za to všichni omlouváme," dodal.

Video: Čísla rostou, vláda přitvrzuje. Spasí nás roušky? Duel lékařů ve speciálu DVTV

Hosty živého vysílání DVTV jsou epidemiolog Petr Smejkal a lékař Roman Šmucler. Fungování chytré karantény okomentuje Michal Bláha z Hlídače státu. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy