Ženu se zánětem ledvin odmítli lékaři ošetřit a poslali ji domů. Báli se, že má covid

Martina Heroldová Martina Heroldová
14. 9. 2020 11:37
Alena Wittmannová hledala v kadaňské nemocnici pomoc lékařů kvůli akutnímu zánětu ledvin, který už v minulosti prodělala. Nemocnice jí ale odmítla poslat záchrannou službu a na urgentním příjmu ji kvůli zvýšené teplotě označila za pacientku s covidem, namísto vyšetření ji po testech na koronavirus poslali domů.
Alena Wittmannová při čekání na výsledky krve na urgentním příjmu.
Alena Wittmannová při čekání na výsledky krve na urgentním příjmu. | Foto: Facebook Aleny Wittmannové

Podle svědectví, které pacientka zveřejnila na svém Facebooku a poté poskytla Chomutovskému deníku, jí lékaři nevěnovali dostatečnou péči kvůli podezření na koronavirus.

Podle svých slov cítila intenzivní bolest v zádech a boku již několik dní, její stav se ale nejvíce zhoršil ve středu 2. září. "Ve středu mi začalo být už hodně zle, bolest kloubů, zimnice, bolest hlavy a hlavně neskutečná bolest zad a levého boku. Během dvou hodin mi teplota vystoupala na 38,5," popisuje na Facebooku.

Její dcera poté zavolala do kadaňské nemocnice, aby se poradila s lékaři o dalším postupu. "Aniž by se snažili mě do té nemocnice dostat nebo poslat záchranku, odpověděli: 'vydržte do rána a my se rozhodneme, co s vámi'," říká Wittmannová.

Do rána jí však stoupla teplota na 39,6 stupně. "Nemohla jsem mluvit ani chodit. Ale věděla jsem, že pravděpodobně mám akutní zánět ledvin. Zcela to tomu odpovídalo. Sice nejsem lékař, ale své tělo znám a již jednou jsem tuto nemoc prodělala," uvedla.

Vy jste ta s tím covidem? Běžte do rohu!

Druhý den ráno ji tak přítel odvezl na urgentní příjem. Tam si ale údajně vyslechla odmítavá slova. "V podstatě si mě okamžitě zaškatulkovali pod koronavirus. Jedna sestřička na chodbě nevybíravým způsobem vykřikla: 'Vy jste ta s tím covidem? Tady nemůžete sedět. Běžte tamhle do rohu!'" řekla Aktuálně.cz Wittmannová. 

Lékaři se jí ujali až po 45 minutách s tím, že má příznaky koronaviru, a okamžitě jí odebrali vzorky. Zároveň jí udělali základní vyšetření a poslali ji na rentgen plic. Ačkoliv jim několikrát zopakovala, že ji bolí ledviny, nedostala žádné léky na bolest. "Nechali mě ležet v izolované místnosti, než bude výsledek krve z laboratoře. Že by se obtěžovali mi dát něco proti bolesti, to ani náhodou. Ani moč mi neodebrali," popisuje pacientka.

Po asi hodině čekání ji podle jejích slov sestra poslala domů se slovy, že ráno budou výsledky testu na koronavirus a že zatím má čtyřikrát denně pít Coldrex nebo si vzít Paralen. 

Doma se ale její stav opět zhoršil, teplota vystoupala téměř na 40 stupňů, začala zvracet a bolesti neustávaly. Její přítel s dcerou tak zavolali záchrannou službu, na niž údajně čekali 35 minut, neboť přijela z vedlejšího Chomutova. Ta ji opět převezla na kadaňský urgentní příjem, kde již lékaři znali výsledky testu na covid. Byly negativní. "Ani mi nebyli schopni zavolat tak, jak slibovali," dodává Wittmannová.  

Lékaři jí poté odebrali moč, v níž nalezli krev a bílkoviny, a potvrdili tak zánět ledvin. Ačkoliv ji chtěli ihned hospitalizovat, ukázalo se, že na lůžkovém oddělení již není místo, a tak jí pouze napsali antibiotika a opět ji poslali domů. "Bohužel se ani nepokoušeli volat do jiné nemocnice, zda nemají místo. Nechápu to, kadaňská nemocnice mě tímto velmi zklamala" uvedla.

Panika před covidem zastiňuje ostatní nemoci

Hned ráno tak zamířila ke své praktické lékařce, která se podle jejích slov velmi divila, že pro tak akutní případ nenalezli v nemocnici místo, a poslala ji na urologii do Mostu. Tam lékaři potvrdili zánět ledvin, okamžitě ji hospitalizovali a podali jí léky na bolest. 

"Panika před covidem zastiňuje všechny ostatní nemoci, které jsou tomu trochu podobné," shrnuje svou zkušenost Wittmannová, která naprosto ztratila důvěru v místní nemocnici. Ačkoliv dosud oficiální stížnost nepodala, se svým právním zástupcem to má v plánu. Ředitel nemocnice Petr Hossner však přesto už nyní ustavil komisi pro vyšetření celého případu. 

"Ta (komise) věc bezodkladně prověří a rovněž se bude zabývat i postupy na urgentním příjmu naší nemocnice celkově, a to i z důvodu, že chci zachovat vysokou míru profesionality zaměstnanců Nemocnice Kadaň, jejichž práce si i v této obtížné době pandemie covid-19 velmi vážím," řekl Chomutovskému deníku ředitel. Wittmannové zároveň nabídl osobní schůzku, která se odehraje tento týden.

Pacientce se zároveň omluvil v pořadu České televize 168 hodin, který o případu natočil reportáž, starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS). "Já jsem se samozřejmě informoval u pana ředitele (nemocnice), který mi sdělil, že ustavil odbornou vyšetřovací komisi, která prověří postup lékařů a nižšího zdravotního personálu v nemocnici. Bohužel, i tam pracují jenom lidi a může se stát, že došlo k nějaké chybě tak, jak popisovala, a určitě se jí za to všichni omlouváme," dodal.

Video: Čísla rostou, vláda přitvrzuje. Spasí nás roušky? Duel lékařů ve speciálu DVTV

Hosty živého vysílání DVTV jsou epidemiolog Petr Smejkal a lékař Roman Šmucler. Fungování chytré karantény okomentuje Michal Bláha z Hlídače státu. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 minutami

Řecko zasáhl středomořský hurikán Janos, má první dvě oběti

Středomořský hurikán Janos má první dvě oběti. Takzvaný medikán, tedy středomořský hurikán, v pátek vyvracel stromy a způsobil výpadky proudu na Jónských ostrovech a západním Peloponésu, než se v sobotu přesunul na centrální části Řecka, kde zaplavil ulice a domy. Zasáhl hlavně oblasti kolem měst Karditsa a Farsala, uvedla s odvoláním na místní úřady agentura Reuters.

Hasiči oznámili, že našli tělo starší ženy v zatopeném domě ve vesnici poblíž Farsaly. Policie také uvedla, že pohřešuje dvě další osoby. O něco později se objevily informace, že hasiči nalezli mrtvého 63letého muže poblíž nemocnice ve městě Karditsa, nebylo však jasné, zda je to jeden z pohřešovaných.

Prudký déšť podle záběrů státní televize proměnil město Karditsa v jezero. Zničen byl také jeden most a přerušeno vlakové spojení mezi Aténami a městem Soluň.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Čína stanovila pravidla pro "nespolehlivé subjekty", čeká je zákaz dovozu či pokuta

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů. Zařazeny by na něj měly být zahraniční společnosti, které ohrožují národní suverenitu, bezpečnost nebo rozvoj. Seznam je součástí prohlubujícího se sporu mezi USA a Čínou, uvedla agentura Reuters.

Firmám ze seznamu by mohl být zakázán dovoz či vývoz, případně odepřeny investice v Číně. Může jim být rovněž vyměřena pokuta, omezen vstup jejích zaměstnanců do Číny, ale stejně tak by Peking mohl odmítnout poskytnout jejich zaměstnancům pracovní povolení nebo povolení k pobytu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa loni uvalila další cla na čínské zboží a omezila firmu Huawei Technologies. Čína pak slíbila, že vypracuje seznam, který se zaměří na potrestání zahraničních firem, které podle ní ohrožují čínské zájmy. Seznam zatím nezveřejnila.

před 48 minutami

Litvínov si v úterý předehraje duel s Třincem

Hokejisté Litvínova si předehrají domácí duel 11. kola extraligy s Třincem v úterý 22. září od 17:30. Původně se měl hrát v neděli 18. října. Severočeši kvůli karanténě soupeřů vstupují do sezony předehrávkami, protože ročník zahájí v neděli zápasem 20. kola na vlastním ledě proti Hradci Králové.

Litvínov měl původně vstoupit do extraligy ve čtvrtek na ledě Vítkovic a v neděli přivítat ve 2. kole Kometu Brno. Duel s Vítkovicemi byl odložen ve středu kvůli možnému onemocnění covidem-19 v týmu Ostravanů a testy nakonec prokázaly koronavirus u 17 hokejistů Vítkovic a dvou trenérů.

V pátek z preventivních důvodů odložila Kometa svůj večerní duel 1. kola s Třincem i nedělní v Litvínově poté, co v noci šest hráčů a jeden člen realizačního týmu měli vysoké horečky. Zástupci celého klubu podstoupili testy na covid-19 a čekají na výsledky.

Celky v extralize i první hokejové lize využívají případné dřívější uvolněné termíny při karanténě více soupeřů, aby si duely předehrály. Mohou si tak uvolnit naopak termíny pro případné nutné dohrávky.

Kluby musí v extralize zápasy odložené kvůli koronaviru sehrát do 40 dnů od odložení, jinak bude o jejich výsledku rozhodovat sportovně-technická komise Českého svazu ledního hokeje. Pokud by se nestihla sehrát všechna utkání v základní části, může v tabulce rozhodovat bodový průměr. Podmínkou postupu do předkola a play off je absolvování alespoň poloviny zápasů dlouhodobé části.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy