Seniorka si do kávy nalila dezinfekci. Chtěla jsem zabránit nákaze, přiznala

Domácí Domácí
13. 5. 2020 10:00
Neobvyklý případ museli minulý týden řešit středočeští záchranáři. Z domova s pečovatelskou službou ve Zdicích převezli do nemocnice seniorku, která nekomunikovala a silně zvracela. Později se ukázalo, že žena vypila asi dvě stě mililitrů dezinfekce Anti-covid, kterou si přimíchala do kávy. Podle svých slov tím chtěla zabránit nákaze koronavirem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Wegdwood

Záchranáři přivolaní do domova s pečovatelskou službou nalezli ženu na jejím pokoji. Nekomunikovala s nimi a silně zvracela. "Od ošetřujícího personálu se záchranáři dozvěděli, že už oni museli ženě pomáhat ze společenské místnosti, neboť už nebyla skoro schopna chůze," napsali zdravotníci na Facebooku.

Zaměstnanci domova záchranku také upozornili, že je z hrnku na kávu jejich klientky cítit neobvyklý zápach. "Po vyšetření a zajištění pacientky záchranáři doslova očicháním dospěli k závěru, že se jedná o dezinfekci," uvedla služba. Podle pachu se jim podařil určit také druh dezinfekce a nedaleko společenské místnosti našli zásobník s prostředkem Anti-covid.

Případ definitivně vyjasnilo seniorčino doznání. "Žena pak sama přiznala, že vypila asi 200 mililitrů Anti-covidu s obavou z nákazy covid-19 a že se tak chtěla nákaze bránit. Dezinfekci si 'napumpovala' do hrnečku s kafem ze zásobníku," uzavřeli případ záchranáři. Seniorku převezli do nemocnice v Hořovicích.

Záchranka proto radí lidem, aby komunikovali se svými staršími příbuznými. "Bojí se nemoci, bojí se, protože ví, že patří do rizikové skupiny, neumí si vyfiltrovat informace, které se na ně valí z médií," napsali záchranáři.

O vnitřním užití dezinfekce pro zabránění nakažení covid-19 mluvil například americký prezident Donald Trump. Ten doporučoval zdravotníkům, aby zkusili ničit vir v lidském těle injekcí dezinfekce nebo silným ultrafialovým zářením. Druhý den po kritice otočil a tvrdil, že se na takovou možnost jen "sarkasticky ptal". 

Jeho slova ostře kritizovali odborníci a lékaři - ti naléhavě varovali, aby lidé nic takového v žádném případě nezkoušeli, protože požití či injekční aplikace dezinfekce je může zabít. Ve Spojených státech už v souvislosti s pandemií koronaviru zaznamenali řadu otrav po požití čisticích prostředků.

 

Právě se děje

Další zprávy