Všech devět pacientů s otravou krve z Frýdlantu zůstává na jednotce intenzivní péče

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 11. 2018 13:50
Stav pacientů s otravou krve, kterou dostali po operačních zákrocích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu, je stabilizovaný. V režimu intenzivní péče v liberecké nemocnici ale ještě několik dnů zůstanou. Informoval o tom primář anesteziologicko-resuscitačního oddělní v Liberci Dušan Morman. Po operaci ve Frýdlantu se náhle zhoršil zdravotní stav u devíti pacientů, ve vážném stavu je převezla záchranná služba. Osm je v nemocnici v Liberci, jeden v Jablonci.
Jednotka intenzivní péče
Jednotka intenzivní péče | Foto: Ondřej Besperát

Mimo oddělení ARO a JIP je zatím jeden z devíti hospitalizovaných, leží v liberecké nemocnici. Ostatní nadále potřebují intenzivní péči.

"Jejich stav je stabilizovaný, nicméně nadále vyžaduje pobyt na jednotce intenzivní péče. Bude to trvat přes víkend," uvedl Morman.

Co otravu způsobilo, se zatím neví. První výsledky rozborů budou možná už pozdě odpoledne, Morman ale předpokládá, že budou spíše až po neděli. Podle ministerstva zdravotnictví je pravděpodobnou příčinou otravy kontaminace nebo závadné složení anestetika. 

"Nejvíce pravděpodobná je kontaminace nitrožilní cestou, tedy anestetikem, které bylo použito. Máme štěstí, že byť kontaminace vedla ke zcela zásadnímu klinickému postižení, tak se klasickými léčebnými metodami povedlo stav pacientů dramaticky zlepšit," řekl pro Českou televizi náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Příznaky otravy má devět z 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří od pondělí do středy podstoupili operaci v soukromé nemocnici ve Frýdlantu. Šlo o různé operace - kolene, žlučníku, či gynekologické. Operace prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry.

"Podle našich dosavadních neoficiálních informací se bakteriologické příčiny vyšetřeními u pacientů nepotvrdily, což by mělo znamenat, že k infekci nedošlo v rámci operačního zákroku. Nicméně stále čekáme na kompletní výsledky testů," řekla mluvčí frýdlantské nemocnice Dita Fuchsová.

Nemocnice bez akutní chirurgické péče 

Nemocnice Frýdlant v souvislosti s otravou krve pacientů přestala poskytovat akutní chirurgickou péči. Pacienty z Frýdlantska teď musí záchranná služba vozit do Liberce. Uvažuje se o posílení záchranky, aby přeprava byla rychlejší, řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS). 

Frýdlantská nemocnice podle Sobotky ale už dříve oznámila, že ukončí akutní chirurgickou péči od 21. prosince. Událost tak vše jenom urychlila.

Nemocnice Frýdlant patří od roku 2013 do skupiny EUC (dříve Euroclinicum) a dlouhodobě se potýká s nedostatkem lékařů. V roce 2015 kvůli tomu uzavřela lůžkové interní oddělení a přeměnila ho na lůžka následné péče. Od dubna 2016 přestala v nemocnici fungovat akutní interní ambulance a od letošního července nezajišťuje ani pohotovostní službu.

Ještě před pěti lety mělo zařízení 126 lůžek, dnes jich zůstává 80, z toho 35 je akutních a 45 následné péče. Liberecký kraj chce nejpozději do konce června 2019 Nemocnici Frýdlant převzít a zajistit tak zdravotní péči pro zhruba 25 tisíc obyvatel Frýdlantského výběžku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy