Všech devět pacientů s otravou krve z Frýdlantu zůstává na jednotce intenzivní péče

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 11. 2018 13:50
Stav pacientů s otravou krve, kterou dostali po operačních zákrocích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu, je stabilizovaný. V režimu intenzivní péče v liberecké nemocnici ale ještě několik dnů zůstanou. Informoval o tom primář anesteziologicko-resuscitačního oddělní v Liberci Dušan Morman. Po operaci ve Frýdlantu se náhle zhoršil zdravotní stav u devíti pacientů, ve vážném stavu je převezla záchranná služba. Osm je v nemocnici v Liberci, jeden v Jablonci.
Jednotka intenzivní péče
Jednotka intenzivní péče | Foto: Ondřej Besperát

Mimo oddělení ARO a JIP je zatím jeden z devíti hospitalizovaných, leží v liberecké nemocnici. Ostatní nadále potřebují intenzivní péči.

"Jejich stav je stabilizovaný, nicméně nadále vyžaduje pobyt na jednotce intenzivní péče. Bude to trvat přes víkend," uvedl Morman.

Co otravu způsobilo, se zatím neví. První výsledky rozborů budou možná už pozdě odpoledne, Morman ale předpokládá, že budou spíše až po neděli. Podle ministerstva zdravotnictví je pravděpodobnou příčinou otravy kontaminace nebo závadné složení anestetika. 

"Nejvíce pravděpodobná je kontaminace nitrožilní cestou, tedy anestetikem, které bylo použito. Máme štěstí, že byť kontaminace vedla ke zcela zásadnímu klinickému postižení, tak se klasickými léčebnými metodami povedlo stav pacientů dramaticky zlepšit," řekl pro Českou televizi náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Příznaky otravy má devět z 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří od pondělí do středy podstoupili operaci v soukromé nemocnici ve Frýdlantu. Šlo o různé operace - kolene, žlučníku, či gynekologické. Operace prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry.

"Podle našich dosavadních neoficiálních informací se bakteriologické příčiny vyšetřeními u pacientů nepotvrdily, což by mělo znamenat, že k infekci nedošlo v rámci operačního zákroku. Nicméně stále čekáme na kompletní výsledky testů," řekla mluvčí frýdlantské nemocnice Dita Fuchsová.

Nemocnice bez akutní chirurgické péče 

Nemocnice Frýdlant v souvislosti s otravou krve pacientů přestala poskytovat akutní chirurgickou péči. Pacienty z Frýdlantska teď musí záchranná služba vozit do Liberce. Uvažuje se o posílení záchranky, aby přeprava byla rychlejší, řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS). 

Frýdlantská nemocnice podle Sobotky ale už dříve oznámila, že ukončí akutní chirurgickou péči od 21. prosince. Událost tak vše jenom urychlila.

Nemocnice Frýdlant patří od roku 2013 do skupiny EUC (dříve Euroclinicum) a dlouhodobě se potýká s nedostatkem lékařů. V roce 2015 kvůli tomu uzavřela lůžkové interní oddělení a přeměnila ho na lůžka následné péče. Od dubna 2016 přestala v nemocnici fungovat akutní interní ambulance a od letošního července nezajišťuje ani pohotovostní službu.

Ještě před pěti lety mělo zařízení 126 lůžek, dnes jich zůstává 80, z toho 35 je akutních a 45 následné péče. Liberecký kraj chce nejpozději do konce června 2019 Nemocnici Frýdlant převzít a zajistit tak zdravotní péči pro zhruba 25 tisíc obyvatel Frýdlantského výběžku.

 

Právě se děje

Další zprávy