Ovčáček přestoupil z husitské církve ke katolíkům, obřad vedl Dukův tajemník

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
11. 9. 2018 15:54
Mluvčí prezidenta Miloše Zemana se rozloučil s Církví československou husitskou. Důvody přestoupení ke katolíkům nesdělil.
Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček | Foto: Tomáš Cetkovský

Praha - Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček odešel z Církve československé husitské k římským katolíkům, v neděli 2. září se nechal biřmovat v Hostivici.

Do společenství římských katolíků mluvčího Hradu, známého ostrými výpady na adresu kritiků, uvedl osobní tajemník pražského arcibiskupa Dominika Duky Milan Badal. Ten je administrátorem římskokatolické farnosti v Hostivici. Pro Ovčáčka podle něj platily stejné podmínky přijetí jako u každého jiného. "Tři čtvrtě roku katechismus, zpověď a složení vyznání víry," uvedl Badal k dotazu Aktuálně.cz.

Důvody přestupu k jiné církvi mluvčí Hradu nerozvedl, odvětil pouze, že se jedná o jeho bytostně osobní věc. Možnosti přijetí svátosti jsou dvě - v soukromí nebo na mši. Hradní mluvčí zvolil tu druhou. "Přijal svátost biřmování při bohoslužbě v kostele svatého Jakuba v Hostivici," informoval server Christnet.

Badal má reputaci konzervativního duchovního, velmi blízkého arcibiskupovi Dukovi. Ten zase má v některých tématech, například v odporu k migraci, blízko k prezidentovi Miloši Zemanovi. Na druhou stranu se s ním rozchází v pohledu na komunisty, bývalý politický vězeň Duka je ostře protikomunistický. A zatímco Duka kvůli zvažovanému zdanění církevních restitucí zvažuje, že se obrátí na Ústavní soud, Zeman zdanění náhrad podporuje. O zdanění se budou poslanci bavit na nynější schůzi sněmovny.

Nicméně když Duka kvůli dosažení 75 let musel odeslat papeži Františkovi rezignační dopis, napsal Zeman do Vatikánu také a přimlouval se za to, aby papež arcibiskupa ve funkci ponechal, což se také stalo. V neobvyklém dopise prezident hovořil o Dukových morálních kvalitách.

S nádechem ironie komentoval Ovčáčkův přestup ke katolíkům husitský plzeňský biskup Filip Štojdl. "Velký den husitské církve. Římským katolíkům přeji hodně sil," poznamenal na Twitteru. A krátce krátce poté retweetoval výrok s citací Karla Čapka, že "kdo mění víru, neměl žádnou".

Jiří Ovčáček před lety studoval Arcibiskupské gymnázium v Praze. Nedokončil ho, podle svých slov přestoupil na jiné gymnázium poté, co jednoho dne dorazil do školy s vlasy obarvenými na zeleno a vyučujícím se to nelíbilo. Posléze pracoval jako redaktor komunistických Haló novin, Blesku a Práva.

Za éry Jiřího Paroubka, který se sám hlásí k Církvi československé husitské, pracoval jako zástupce ředitelky tiskového odboru úřadu vlády a jako šéf PR a marketingu sociálních demokratů.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy