Ovčáček přestoupil z husitské církve ke katolíkům, obřad vedl Dukův tajemník

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
11. 9. 2018 15:54
Mluvčí prezidenta Miloše Zemana se rozloučil s Církví československou husitskou. Důvody přestoupení ke katolíkům nesdělil.
Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček | Foto: Tomáš Cetkovský

Praha - Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček odešel z Církve československé husitské k římským katolíkům, v neděli 2. září se nechal biřmovat v Hostivici.

Do společenství římských katolíků mluvčího Hradu, známého ostrými výpady na adresu kritiků, uvedl osobní tajemník pražského arcibiskupa Dominika Duky Milan Badal. Ten je administrátorem římskokatolické farnosti v Hostivici. Pro Ovčáčka podle něj platily stejné podmínky přijetí jako u každého jiného. "Tři čtvrtě roku katechismus, zpověď a složení vyznání víry," uvedl Badal k dotazu Aktuálně.cz.

Důvody přestupu k jiné církvi mluvčí Hradu nerozvedl, odvětil pouze, že se jedná o jeho bytostně osobní věc. Možnosti přijetí svátosti jsou dvě - v soukromí nebo na mši. Hradní mluvčí zvolil tu druhou. "Přijal svátost biřmování při bohoslužbě v kostele svatého Jakuba v Hostivici," informoval server Christnet.

Badal má reputaci konzervativního duchovního, velmi blízkého arcibiskupovi Dukovi. Ten zase má v některých tématech, například v odporu k migraci, blízko k prezidentovi Miloši Zemanovi. Na druhou stranu se s ním rozchází v pohledu na komunisty, bývalý politický vězeň Duka je ostře protikomunistický. A zatímco Duka kvůli zvažovanému zdanění církevních restitucí zvažuje, že se obrátí na Ústavní soud, Zeman zdanění náhrad podporuje. O zdanění se budou poslanci bavit na nynější schůzi sněmovny.

Nicméně když Duka kvůli dosažení 75 let musel odeslat papeži Františkovi rezignační dopis, napsal Zeman do Vatikánu také a přimlouval se za to, aby papež arcibiskupa ve funkci ponechal, což se také stalo. V neobvyklém dopise prezident hovořil o Dukových morálních kvalitách.

S nádechem ironie komentoval Ovčáčkův přestup ke katolíkům husitský plzeňský biskup Filip Štojdl. "Velký den husitské církve. Římským katolíkům přeji hodně sil," poznamenal na Twitteru. A krátce krátce poté retweetoval výrok s citací Karla Čapka, že "kdo mění víru, neměl žádnou".

Jiří Ovčáček před lety studoval Arcibiskupské gymnázium v Praze. Nedokončil ho, podle svých slov přestoupil na jiné gymnázium poté, co jednoho dne dorazil do školy s vlasy obarvenými na zeleno a vyučujícím se to nelíbilo. Posléze pracoval jako redaktor komunistických Haló novin, Blesku a Práva.

Za éry Jiřího Paroubka, který se sám hlásí k Církvi československé husitské, pracoval jako zástupce ředitelky tiskového odboru úřadu vlády a jako šéf PR a marketingu sociálních demokratů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy