Kiska 21. srpna promluví i z ČT, k Čechům se ale obracet nebude. Zeman se o jeho projev bude zajímat

Domácí Domácí
20. 8. 2018 11:09
Slovenský prezident Andrej Kiska projev českým posluchačům nepřizpůsobí, neboť byl nahraný ještě dříve, než o něj Česká televize projevila zájem.
Slovenský prezident Andrej Kiska.
Slovenský prezident Andrej Kiska. | Foto: Matej Slávik

Praha - Česká televize v úterý odvysílá projev slovenského prezidenta Andreje Kisky k příležitosti 50. výročí srpnové okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Kiska o mimořádné vystoupení ve veřejnoprávním Rozhlasu a televizi Slovenska (RTVS) požádal před několika dny. Naopak český prezident Miloš Zeman podobně jako v minulých letech na veřejnosti nevystoupí.

Přestože se Kiskův projev dostane i k českým posluchačům, jeho obsah jim přizpůsoben nebude. "Projev je předtočený. Česká televize o něj projevila zájem až poté, co byl už nahraný. Projev je tak dělaný zejména pro slovenské publikum, ale samozřejmě dějinné události se nás týkají společně," řekl Aktuálně.cz slovenský mluvčí prezidenta Roman Krpelan.

"Česká televize se na nás obrátila, jestli bychom s tím neměli problém. Pro nás je důležité, aby ho jako první odvysílala slovenská televize a potom následně je veřejně přístupný. Ať už ho odvysílá ČT, nebo CNN, je nám v podstatě jedno," vysvětlil Krpelan. Obě veřejnoprávní televize se však nakonec dohodly, že projev odvysílají souběžně v 19:50.

Český prezident již dříve oznámil, že žádný projev mít nebude. "Pan prezident se samozřejmě bude zajímat o obsah projevu svého přítele Andreje Kisky," komentoval rozhodnutí ČT mluvčí Jiří Ovčáček.

Proč Zeman projev nepřednese, vysvětloval Hrad již před časem: "Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické. Takový projev vydá za tisíce čistě formálních a neupřímných proslovů, které 21. srpna jistojistě zazní," řekl dříve Ovčáček. 

Další vrcholní čeští političtí představitelé na rozdíl od Zemana vystoupí. Premiér Andrej Babiš a předsedové Senátu Milan Štěch a Poslanecké sněmovny Radek Vondráček promluví u budovy Českého rozhlasu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhrála Johaugová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá v klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Další Češky nebodovaly. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švéda Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Ve 12:45 odstartuje mužský závod na 15 km klasicky. Z Čechů budou o body bojovat Michal Novák, Adam Fellner a Luděk Šeller.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

12:45 15 km klasicky muži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy