reklama
 
 

Kiska 21. srpna promluví i z ČT, k Čechům se ale obracet nebude. Zeman se o jeho projev bude zajímat

20. 8. 2018 11:09
Slovenský prezident Andrej Kiska projev českým posluchačům nepřizpůsobí, neboť byl nahraný ještě dříve, než o něj Česká televize projevila zájem.

Praha - Česká televize v úterý odvysílá projev slovenského prezidenta Andreje Kisky k příležitosti 50. výročí srpnové okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Kiska o mimořádné vystoupení ve veřejnoprávním Rozhlasu a televizi Slovenska (RTVS) požádal před několika dny. Naopak český prezident Miloš Zeman podobně jako v minulých letech na veřejnosti nevystoupí.

Přestože se Kiskův projev dostane i k českým posluchačům, jeho obsah jim přizpůsoben nebude. "Projev je předtočený. Česká televize o něj projevila zájem až poté, co byl už nahraný. Projev je tak dělaný zejména pro slovenské publikum, ale samozřejmě dějinné události se nás týkají společně," řekl Aktuálně.cz slovenský mluvčí prezidenta Roman Krpelan.

"Česká televize se na nás obrátila, jestli bychom s tím neměli problém. Pro nás je důležité, aby ho jako první odvysílala slovenská televize a potom následně je veřejně přístupný. Ať už ho odvysílá ČT, nebo CNN, je nám v podstatě jedno," vysvětlil Krpelan. Obě veřejnoprávní televize se však nakonec dohodly, že projev odvysílají souběžně v 19:50.

Český prezident již dříve oznámil, že žádný projev mít nebude. "Pan prezident se samozřejmě bude zajímat o obsah projevu svého přítele Andreje Kisky," komentoval rozhodnutí ČT mluvčí Jiří Ovčáček.

Proč Zeman projev nepřednese, vysvětloval Hrad již před časem: "Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické. Takový projev vydá za tisíce čistě formálních a neupřímných proslovů, které 21. srpna jistojistě zazní," řekl dříve Ovčáček. 

Další vrcholní čeští političtí představitelé na rozdíl od Zemana vystoupí. Premiér Andrej Babiš a předsedové Senátu Milan Štěch a Poslanecké sněmovny Radek Vondráček promluví u budovy Českého rozhlasu.

autor: Domácí | 20. 8. 2018 11:09

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama