Proč čtyři měsíce před parlamentními volbami ČSSD řeší výměnu předsedy strany Bohuslava Sobotky?
Ve straně sílí napětí kvůli nadcházejícím podzimním volbám, boji o čelná místa na kandidátkách a třenicím mezi vedením a stranickými buňkami v Praze nebo v jižních Čechách. Byly to ale především nepříznivé předvolební průzkumy, které vystrašily členy strany. Naposledy v květnu jeden z nich zařadil ČSSD na čtvrté místo za ANO, komunisty a občanské demokraty.
Už několik dní sociální demokraté spekulují nad tím, jak zvrátit nevídaný propad obliby na úroveň deseti či čtrnácti procent. A mezi plány, jak zatraktivnit ČSSD v očích voličů, se objevil i nápad vyměnit Sobotku. Tuto myšlenku přitom někteří členové podporují.
"Myslím, že všichni máme pocit, že bez toho to nepůjde," uvedl jeden z předních funkcionářů strany na otázku, jak zvýšit preference. Přitom během vládní krize čelní představitelé strany deklarovali Sobotkovi podporu, to se ale po prezentacích květnových průzkumů změnilo.
Jaké má Sobotka možnosti?
Další vývoj záleží především na úsudku premiéra a na tom, jak se vyrovná s tlaky, které jeho odchod požadují. "Nebudu ty spekulace komentovat," řekl premiér v pondělí s tím, že situace by mohla být jasnější ve středu. Sobotka přitom obhájil post předsedy strany na sjezdu letos v březnu.
Informaci slovenské agentury TASR, že uvažuje o odchodu z postu předsedy strany, a tedy i z pozice kandidáta na příštího premiéra, potvrdilo Aktuálně.cz několik zdrojů. Premiér se podle nich cítí unavený, vadí mu vnitrostranické roztržky a potřebuje čas, aby si vyřešil soukromé potíže.
Není také vyloučeno, že premiér ve středu ohlásí jen restart a změnu směřování strany. To je ovšem podle čelních představitelů ČSSD méně pravděpodobné.
Varianta, že Sobotku kolegové z vedení strany v sobotu během programové konference sesadí z čela ČSSD, sice existuje, ale téměř nikdo ji neočekává. Podle informací redakce totiž členové nechtějí svého šéfa odvolat, protože se bojí riskovat další pokles preferencí. Nejpravděpodobnější tedy je, že Sobotka o svém osudu rozhodne sám.
Sobotkova pro a proti
Sobotku povzbudily jeho poslední úspěchy jako vítězství ve sporu s prezidentem Milošem Zemanem nebo odvolání šéfa ANO Andreje Babiše z vlády. Posilují ho i pozitivně hodnocené výsledky vlády a volební výsledek britských labouristů, kteří v krátké době zvýšili své preference. "Kdyby Jeremy Corbyn tolik přemýšlel o výzkumech veřejného mínění, pravděpodobně by nebyl schopen takového nástupu a dotažení náskoku konzervativců," uvedl Sobotka v pátek pro Aktuálně.cz.
Na druhé straně však během květnové vládní krize přišla ČSSD o voliče, což sociální demokraté Sobotkovi vyčítají. Vnitrostranické hádky a spory s prezidentem Zemanem premiérovu pozici také oslabují.
Kdo by mohl předsedu ČSSD nahradit?
V kuloárech padají především dvě jména - ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a ministra vnitra Milana Chovance. Chovanec je první místopředseda strany a podle pravidel ČSSD by měl po Sobotkovi převzít jeho kompetence. Není však vyloučené, že si se Zaorálkem role rozdělí. Chovanec povede stranu a ministr zahraničí volby. Ani jeden z nich situaci nekomentoval.
Kdy by se mohl Sobotka rozhodnout?
Členové ČSSD očekávají, že se jejich předseda rozhodne tento týden. S největší pravděpodobností přitom oznámí rozhodnutí ve středu na jednání nejužšího vedení strany a pak na následné tiskové konferenci. Ještě by mohl vyčkat do soboty, kdy se koná programová konference strany, ale tuto možnost jeho kolegové považují za málo pravděpodobnou. Vývoj přitom jasně naznačil mluvčí ČSSD Mikuláš Klang. "Jsou to spekulace, které nekomentujeme. Počkejte si na středu na tiskovou konferenci po jednání grémia," odpověděl na otázku, zda Sobotka skutečně zvažuje rezignaci na post předsedy sociální demokracie.