Nespokojenost v ČSSD roste. Sobotka se podle TASR vzdá postu předsedy, mluvčí strany to nepopřel

Kateřina Frouzová Domácí Kateřina Frouzová, Domácí
Aktualizováno 11. 6. 2017 21:26
Premiér Bohuslav Sobotka nepovede ČSSD do voleb, chce z čela strany odstoupit. Napsala to slovenská agentura TASR s odkazem na zdroj blízký vedení sociální demokracie. V čele vlády však podle agentury Sobotka hodlá zůstat až do voleb. Tlak na Sobotku i volebního manažera strany Jana Birkeho se zvýšil po sérii průzkumů, které ukazují na klesající podporu ČSSD.
Foto: ČTK

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka podle slovenské agentury TASR nepovede ČSSD do voleb a vzdá se postu předsedy strany. Zůstane ale i nadále ve funkci předsedy vlády. Agentura to napsala s odkazem na zdroj blízký vedení ČSSD. 

"Je to v rovině spekulací. Nebudeme to komentovat," řekl Aktuálně.cz mluvčí strany Mikuláš Klang. Podobně reagoval i mluvčí vlády Martin Ayrer. "Nemám k tomu žádné informace, proto to nebudu komentovat," napsal.

Tlak na Sobotku i volebního manažera strany Jana Birkeho se zvýšil po sérii průzkumů, které ukazují na klesající podporu ČSSD. 

Sobotka přitom v pátek Aktuálně.cz řekl, že politická odpovědnost se přijímá až za výsledek voleb. "Výzkumy veřejného mínění jsou jiná věc. Ale nikdy jsem se nebránil odpovědnosti, mám odpovědnost za sociální demokracii, mám odpovědnost za naše volební výsledky, za to, co jsme prosadili ve vládě," řekl premiér.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová informace nepotvrdila. "Na pátečním grémiu jsme o tom vůbec nejednali, slyším to pořád jen od novinářů," sdělila Aktuálně.cz.

Podobně se vyjádřil i Sobotkův vnitrostranický protivník Jiří Zimola. "Nemám žádné takové informace," sdělil. "Myslím, že žádná strana si nemůže dovolit teď čtyři měsíce před volbami něco takového udělat. Nemyslím si ani, že by se úvahy pana předsedy Sobotky ubíraly tímto směrem. Spíš je to přání otcem něčí myšlenky," dodal bývalý jihočeský hejtman.

"Když jsme se k tomu neodhodlali na sjezdu a když se delegáti pro něco takového nerozhodli, tak teď už není zbytí než v tom pokračovat, všichni společně táhnout za jeden provaz a pokusit se o co možná nejlepší výsledek ve volbách. Já jinou cestu nevidím," doplnil Zimola. "Úvahy, které tu nyní někdo vyvolává, jsou pro tu stranu možná ještě smrtelnější a daleko zásadnější," dodal.

Napětí a nervozita uvnitř sociální demokracie jsou podle několika zdrojů Aktuálně.cz velmi silné, straníkům vadí především klesající preference, přičemž právě Sobotku viní z jejich propadu. Velmi živě se přitom i v širším vedení strany debatuje o tom, že by ČSSD měla vyměnit svého lídra a nahradit Sobotku někým jiným.

"Sílí pocit, že se preference bez toho nezlepší," uvedl jeden ze zdrojů z ČSSD, který si nepřál zveřejnit jméno. Jako o nástupcích se přitom nejčastěji hovoří o prvním místopředsedovi a ministrovi vnitra Milanu Chovancovi a o ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi.

Důležité přitom je, že příští sobotu proběhne programová konference, kde strana představí předvolební program a zahájí kampaň. Právě tady se sejdou členové ČSSD a není vyloučené, že někdo z nich bude předsedu otevřeně kritizovat.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Prověřování Vrbětické kauzy se soustředí na jedinou verzi, uvedl šéf dozorujícího státního zastupitelství

Prověřování výbuchů skladů ve Vrběticích se soustřeďuje pouze na verzi o podílu agentů ruské vojenské tajné služby GRU, která vychází z logických dedukcí a řady opatřených důkazů. Řekl to ve čtvrtek Jan Sladký, šéf Krajského státního zastupitelství v Brně, jehož zlínská pobočka případ dozoruje. Pro zahájení trestního stíhání je podle něj u této verze "mimořádně klíčové" poskytnutí právní pomoci ze zahraničí. Dodal, že vyjadřovat se k možnému odložení věci je nyní předčasné. Připustil ale, že i takové ukončení kauzy může nastat.

"Trestní řízení související s explozemi muničních skladů ve Vrběticích je v současné chvíli ve fázi prověřování, což znamená, že doposud žádné osobě nebylo sděleno obvinění," uvedl Sladký. "Mohu vyloučit, že by kdokoliv již byl souzen a zproštěn obžaloby pro jednání související s těmto výbuchy," doplnil. Zároveň pochválil práci policistů i zpravodajců.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Šéf vojenských zpravodajců Beroun potvrdil, že se debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu

Šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce na ministerstvu vnitra debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu, řekla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Šéf komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dřív.

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy