Nespokojenost v ČSSD roste. Sobotka se podle TASR vzdá postu předsedy, mluvčí strany to nepopřel

Kateřina Frouzová Domácí Kateřina Frouzová, Domácí
Aktualizováno 11. 6. 2017 21:26
Premiér Bohuslav Sobotka nepovede ČSSD do voleb, chce z čela strany odstoupit. Napsala to slovenská agentura TASR s odkazem na zdroj blízký vedení sociální demokracie. V čele vlády však podle agentury Sobotka hodlá zůstat až do voleb. Tlak na Sobotku i volebního manažera strany Jana Birkeho se zvýšil po sérii průzkumů, které ukazují na klesající podporu ČSSD.
Foto: ČTK

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka podle slovenské agentury TASR nepovede ČSSD do voleb a vzdá se postu předsedy strany. Zůstane ale i nadále ve funkci předsedy vlády. Agentura to napsala s odkazem na zdroj blízký vedení ČSSD. 

"Je to v rovině spekulací. Nebudeme to komentovat," řekl Aktuálně.cz mluvčí strany Mikuláš Klang. Podobně reagoval i mluvčí vlády Martin Ayrer. "Nemám k tomu žádné informace, proto to nebudu komentovat," napsal.

Tlak na Sobotku i volebního manažera strany Jana Birkeho se zvýšil po sérii průzkumů, které ukazují na klesající podporu ČSSD. 

Sobotka přitom v pátek Aktuálně.cz řekl, že politická odpovědnost se přijímá až za výsledek voleb. "Výzkumy veřejného mínění jsou jiná věc. Ale nikdy jsem se nebránil odpovědnosti, mám odpovědnost za sociální demokracii, mám odpovědnost za naše volební výsledky, za to, co jsme prosadili ve vládě," řekl premiér.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová informace nepotvrdila. "Na pátečním grémiu jsme o tom vůbec nejednali, slyším to pořád jen od novinářů," sdělila Aktuálně.cz.

Podobně se vyjádřil i Sobotkův vnitrostranický protivník Jiří Zimola. "Nemám žádné takové informace," sdělil. "Myslím, že žádná strana si nemůže dovolit teď čtyři měsíce před volbami něco takového udělat. Nemyslím si ani, že by se úvahy pana předsedy Sobotky ubíraly tímto směrem. Spíš je to přání otcem něčí myšlenky," dodal bývalý jihočeský hejtman.

"Když jsme se k tomu neodhodlali na sjezdu a když se delegáti pro něco takového nerozhodli, tak teď už není zbytí než v tom pokračovat, všichni společně táhnout za jeden provaz a pokusit se o co možná nejlepší výsledek ve volbách. Já jinou cestu nevidím," doplnil Zimola. "Úvahy, které tu nyní někdo vyvolává, jsou pro tu stranu možná ještě smrtelnější a daleko zásadnější," dodal.

Napětí a nervozita uvnitř sociální demokracie jsou podle několika zdrojů Aktuálně.cz velmi silné, straníkům vadí především klesající preference, přičemž právě Sobotku viní z jejich propadu. Velmi živě se přitom i v širším vedení strany debatuje o tom, že by ČSSD měla vyměnit svého lídra a nahradit Sobotku někým jiným.

"Sílí pocit, že se preference bez toho nezlepší," uvedl jeden ze zdrojů z ČSSD, který si nepřál zveřejnit jméno. Jako o nástupcích se přitom nejčastěji hovoří o prvním místopředsedovi a ministrovi vnitra Milanu Chovancovi a o ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi.

Důležité přitom je, že příští sobotu proběhne programová konference, kde strana představí předvolební program a zahájí kampaň. Právě tady se sejdou členové ČSSD a není vyloučené, že někdo z nich bude předsedu otevřeně kritizovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy