Otázky a odpovědi ke koronaviru: Jak být správně v karanténě? Pomůže teplejší počasí?

Domácí Domácí
Aktualizováno 11. 3. 2020 14:10
Česko má už přes šedesát nakažených koronavirem, stovky lidí jsou po návratu z Itálie preventivně v domácí karanténě. Redakce Aktuálně.cz přináší odpovědi na nové otázky, které se kolem šíření viru objevují, stejně jako na základní otázky týkající se prevence či cestujících z Itálie.

Co mám dělat, když se vrátím z Itálie? Kdo mi domácí karanténu nařídí? 

Každý, kdo se v současnosti vrací z Itálie, musí do karantény. Kontaktujte po příjezdu svého obvodního lékaře. Nechoďte však k němu do ordinace, ozvěte se mu po telefonu, e-mailu či podobným způsobem. Lékař na dálku oficiálně nařídí čtrnáctidenní karanténu. Může na dálku vypsat i e-neschopenku. V takovém případě vám ale bude náležet jen 60 procent platu. 

Ještě před vypsáním pracovní neschopnosti tak kontaktujte svého zaměstnavatele, jestli nejsou jiné možnosti. Po domluvě s ním můžete 14 dní pracovat z domova nebo se dohodnout na překážce v práci na straně zaměstnavatele. V obou případech nepřijdete o část mzdy. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula vyzval lidi, ať se skutečně prvně domluví se svým zaměstnavatelem, protože případné zrušení e-neschopenky může být komplikované.

Povinnost domácí karantény se netýká řidičů nákladní dopravy, řidičů a posádek dopravní zdravotní služby a pilotů dopravních letadel, kteří neopustí palubu letadla s výjimkou provedení předletové nebo meziletové přípravy, při tranzitních nebo zpátečních letech. Řidiči nákladní dopravy však musí mít respirátory, rukavice a dezinfekční gely. 

 

Právě se děje

Další zprávy