Osvobození zrušeno. Zakladatelé Novy musí znovu k soudu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
7. 11. 2008 15:55
Vrchní soud vrací případ k novému líčení
Vladimír Železný
Vladimír Železný | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Někdejší ředitel televize Nova a další zakladatelé úspěšné televizní stanice musí znovu k soudu kvůli podezření, že při prodeji svých podílů ve společnosti CET 21, která drží vysílací licenci, zisk řádně nezdanili. 

Původní vlastníci CET 21 byli sice letos v červnu obžaloby zproštěni, ale Vrchní soud v Praze dnes v odvolacím řízení osvobozující verdikt zrušil.

"Nebyly vyčerpány všechny důkazní možnosti," řekl předseda senátu Vrchního soudu v Praze Marcel Ječný. Odvolacímu soudu například vadilo, že se soud prvního stupně nepokusil předvolat někoho z vedení americké společnosti CME, která akcie koupila.

Železný a spol. tak stále čelí obžalobě z daňového úniku ve výši 38 milionů korun.

Kauza se vrací k Městskému soudu v Praze.

Spolu s Železným jsou obžalování i další muži, kteří v devadesátých letech stáli u zrodu projektu televize Nova - Fedor Gál, Vlastimil Venclík, Peter Hurčík a Josef Alán.

Obžaloba viní pětici bývalých majitelů CET 21 a právníka Aleše Rozehnala z toho, že místo aby transparentně prodali podíly v CET 21 s.r.o. a příjmy z toho zdanili, založili fiktivní společnost CET 21 a.s. a vyrovnali se pomocí podílů z ní.

Daňový únik? Ale já byl kupující, hájil se Železný

Podíly z akciové společnosti od zbývajících vlastníků odkoupil Železný za peníze, které mu půjčila americká CME, vlastník servisní organizace Novy.

To bylo podle státní zástupkyně pro prodávající daňově výhodnější, protože pak peníze nevykázali jako příjem, ale jako příjem z prodeje akcií. Stát u soudu tvrdí, že akciová společnost reálně neměla žádnou hodnotu a byla to jen "prázdná nádoba".

Pozitivní pro Železného a spol. může být fakt, že senát Vrchního soudu v odůvodnění usnesení řekl, že společnost nebyla založena fiktivně kvůli daním obžalovaných.

Proto by svědčilo i rozhodnutí finančních úřadů, které například Vladimíru Železnému nařídily zaplatit za nákup akcí doplatek 20 milionů korun. Původně zaplatil daň jen z nominální hodnoty akcií CET 21 s.r.o.

"Stát na jedné straně tvrdí, že akciová společnost byla prázdná nádoba a zároveň tvrdí, že měla tak úžasnou hodnotu, že jsem musel na daních doplatit dvacet milionů," podivoval se před soudem Železný.

Pětice "zakladatelů televize Nova" byla nejprve obviněna z trestného činu krácení daně. U Petera Hunčíka bylo obvinění zmírněno jen na pomoc k trestnému činu (stejně jako u právníka Rozehnala), protože jako Slovák neplatil daně u nás.

 

Právě se děje

Další zprávy