Ostrava - Ostravský magistrát si chce soudní cestou vymoci, aby obyvatelé města dýchali čistší vzduch.
V polovině května bude mít dokončenu žalobu na stát, který podle Ostravy nedělá dostatečné kroky k tomu, aby se katastrofální stav ovzduší na severu Moravy zlepšil.
"Došla nám trpělivost," řekl Aktuálně.cz náměstek ostravského primátora Dalibor Madej.
"Byli tady už tři ministři životního prostředí. Každý přijel, nasliboval, odjel a už se nic neděje," vysvětlil Madej, proč chce dát Ostrava žalobu na stát za nečinnost.
Ostrava a okolní region patří v některých ukazatelích k místům s nejhorším ovzduším v Evropě. Projevilo se to například tuto zimu, kdy koncentrace zvláště drobných částic prachu a karcinogenního benzo(a)pyrenu několikanásobně překračovaly hygienické limity.
Bez pomoci státu ovzduší nevyčistíme
Náměstek ostravského primátora Dalibor Madej tvrdí, že kompetence města při ochraně svého ovzduší jsou velmi omezené a takřka vyčerpané.
"Teď je řada na státu," poznamenal Madej. Ostravské ovzduší znečišťuje tamní těžký průmysl, automobilová doprava, ale také vytápění domů nekvalitním palivem či dokonce odpadky anebo velké zdroje v sousedním Polsku.
Když je tma, komíny nejsou vidět
Madej tvrdí, že město nemá ani účinnou možnost, jak přimět lidi, aby doma netopili například i PET lahvemi naplněnými použitým olejem.
"Vycvičili jsme patnáct strážníků, aby mohli kontrolovat tmavost kouře z komínů. Ale když v zimě padne tma, stejně není nic vidět," řekl Aktuálně.cz ostravský náměstek primátora Dalibor Madej, který by uvítal, kdyby stát více motivoval domácnosti k tomu, čím mají topit.
Jako jeden z příkladů, jak se stát staví k ostravskému ovzduší, uvádí Madej tamní novou dálnici.
Ostrava marně žádala po ministerstvu dopravy, aby úsek přes město zůstal bez poplatku, aby tak pomohl odvést dopravu z centra města, než budou dostavěny další silnice. Jenže výjimku Ostrava nedostala.
Ať peníze za exhalace zůstanou v Ostravě
Náměstek Madej připomněl, že velké podniky v Ostravě odvádějí do Státního fondu životního prostředí desítky milionů korun za vypouštění exhalací.
"Tyto prostředky mají zůstat tady," tvrdí Madej. Dodal, že o tom už s ministry životního prostředí také mluvil, ale všechny peníze z fondu se dále rozdělují v Praze.
Bízková: Ostrava je priorita
Nová ministryně životního prostředí Rut Bízková uvedla, že čistší vzduch v Ostravě a celém tamním regionu je pro ni prioritou. Její první cesta ve funkci vedla právě na sever Moravy.
"Mým cílem je podpořit firmy, a to právě v Moravskoslezském kraji, kde je špatné ovzduší, aby investovaly do modernějších technologií a snížily emise dříve, než jim to ukládá současná platná legislativa," řekla Bízková. Dodala, že stejně se chce věnovat i dopravě a domácímu vytápění.
K vyčištění vzduchu chce použít peníze z evropského Operačního programu životní prostředí. Prvním krokem bude seznam projektů, které povedou k lepšímu ovzduší.
Strany před volbami slibují
Ke zlepšení ostravského ovzduší se ve svých volebních programech hlásí prakticky všechny rozhodující politické strany včetně obou největších - ČSSD a ODS.
"V oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší, především na Ostravsku a Ústecku, omezíme průmyslové znečištění revizí integrovaných povolení, snížíme znečištění z dopravy zvýhodněním nákupu vozidel na alternativní pohon pro rezidenty a mýtným pro vjezd do center měst. Dále předložíme novou úpravu zákona o ochraně ovzduší s cílem zamezit spalování nedovolených paliv v domácnostech," stojí v programu sociální demokracie.
ODS nezůstává pozadu. Právě vyčištění ovzduší na Ostravsku jmenoval volební lídr strany Petr Nečas jako jednu z priorit, když představoval ekologický volební program občanských demokratů.