Nemocnice v Liberci přijala mimořádná opatření. "Museli jsme kvůli tomu vyhlásit částečně krizový režim na ARO, povolat personál, odložit plánované operace napříč nemocnicí a staráme se o tyto pacienty," řekl Řičář. V Liberci jsou na oddělení ARO podle něj čtyři pacienti, další tři na JIP. "Jablonec nám vypomohl a převzal jednoho pacienta na JIP," řekl Řičář.
Devátý pacient, který byl ve čtvrtek do Liberce přijat jako poslední, je na pozorování. "Příznaky má podobné, byť s daleko méně intenzivnějším průběhem. Je pod lékařským dohledem," dodal mluvčí liberecké nemocnice.
Frýdlantská nemocnice uzavřela operační sál a zjišťuje, co otravu způsobilo. "Vysvětlení zhoršení stavu pacientů by měly přinést testy, na jejichž výsledky všichni čekáme," řekla mluvčí Nemocnice Frýdlant Dita Fuchsová. Před všemi operacemi podle ní prošly přístroje i podávané látky standardními testy. "Po kontrole odbornou firmou již víme, že přístroje byly zcela v pořádku," řekla mluvčí.
Operace pacientů s náhle zhoršeným zdravotním stavem podle ní prováděly v tomto týdnu různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry. "Tímto považujeme za vysoce nepravděpodobné, že by se jednalo o selhání zdravotnického personálu," uvedla Fuchsová.
Pracovníci krajské hygienické stanice a zdravotního ústavu v nemocnici provedli a provádějí epidemiologické šetření, včetně stěrů, odběrů vzorků léčiv i dezinfekčních prostředků, sterilního materiálu.
"Jako jedna z pravděpodobných příčin se nyní jeví kontaminace či závadné složení anestetika, které je v tuto chvíli vyšetřováno Státním zdravotním ústavem na bakteriologii a toxikologii," uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Zároveň jsou podle ní v rámci epidemiologického šetření prověřovány další možné příčiny.
Nemocnice podala trestní oznámení na neznámého pachatele za poškození zdraví pacientů. "Případ je na samém začátku, přijali jsme oznámení a prověřujeme všechny okolnosti," uvedla mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.
Operační sál frýdlantské nemocnice zůstane podle Fuchsové uzavřený, než zjistí příčinu. "Nic podobného se v Nemocnici Frýdlant dosud nestalo," dodala.
Nikdo není v ohrožení života
Stav devíti pacientů s otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant ze skupiny EUC je vážný, nejsou ale v ohrožení života. Do Krajské nemocnice v Liberci a Nemocnice Jablonec se dostali včas. Jejich stav se zlepšuje, prognóza je dobrá, řekl ve čtvrtek mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. V Liberci je hospitalizováno osm pacientů, čtyři na ARO, tři na JIP a jeden na izolovaném lůžku, devátý pacient je v jablonecké nemocnici.
"Nasadili jsme jim širokospektrální antibiotika a čistili jsme jim krev," řekl mluvčí nemocnice. Největší krajská nemocnice v Liberci musela přijmout kvůli péči o tyto pacienty mimořádná opatření. Vyhlásila částečně krizový režim na ARO, povolala další personál, odložila plánované operace napříč nemocnicí.
"Museli jsme například zrušit operace tří onkologických pacientů na urologii. Není to proto, že bychom nebyli schopni operovat, ale že nemáme průchodná intenzivní lůžka," vysvětlil důvody omezení Řičář.
Nemocnice Frýdlant patří od roku 2013 do skupiny EUC (dříve Euroclinicum) a dlouhodobě se potýká s nedostatkem lékařů. V roce 2015 kvůli tomu uzavřela lůžkové interní oddělení a přeměnila ho na lůžka následné péče. Od dubna 2016 přestala v nemocnici fungovat akutní interní ambulance a od letošního července nezajišťuje ani pohotovostní službu.
Ještě před pěti lety mělo zařízení 126 lůžek, dnes jich zůstává 80, z toho 35 je akutních a 45 následné péče. Liberecký kraj chce nejpozději do konce června 2019 Nemocnici Frýdlant převzít, a zajistit tak zdravotní péči pro zhruba 25.000 obyvatel Frýdlantského výběžku.