Praha - Poslanci ve čtvrtek schválili vytvoření vyšetřovací komise pro kauzu Opencard. Celkem bude mít devět členů - po dvou budou mít ČSSD a ANO, zbylé strany pak po jednom. Závěrečnou zprávu by měla komise Sněmovně odevzdat nejpozději do konce roku.
"Nejde o to, rozhodnout, kdo je vinen, v žádném případě. Ale jde o to, podívat se, zda policie a státní zastupitelství pracují se zákony, které tady schvalujeme, správně. Jestli jsou schopni utajit svědka, jestli jsou schopni vyhodnotit důkazy," zdůvodnil předkladatel návrhu Stanislav Huml (ČSSD).
Zřídit komisi doporučila i ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). "Myslím si, že už vím velmi dobře, jak těžce se kontroluje činnost orgánů činných v trestním řízení. Jistě jste zachytili moje snahy o kontrolu státního zastupitelství v kauze Opencard a tunelu Blanka," prohlásila. "Na moje dotazy, opakované, písemné i ústní na nejvyššího státního zástupce ve většině případů obdržím odpověď, že vše je naprosto v pořádku," dodala.
Nejostřeji proti komisi vystoupil exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Ten v reakci na vystoupení Válkové prohlásil, že komise má sloužit k nabourání se do činnosti policie a státních zastupitelství.
Skeptický byl rovněž sociálnědemokratický poslanec Jeroným Tejc. "Jedna věc je, jestli máme zkoumat to, zda policie správně vyšetřuje a zda správně obvinila konkrétní radní hlavního města Prahy, a tady si myslím, že bychom to dělat neměli. Že bychom prostě teď neměli začít vyšetřovat způsob vyšetřování ÚOOZ a státního zastupitelství a říkat, co bylo, nebo nebylo správně," pronesl před poslanci.
"Druhý pohled se týká případu konkrétního úředníka magistrátu, který byl odsouzen a který, jak už bylo naznačeno, měl údajně příslib toho, že se stane spolupracujícím obviněným. Je otázkou, zda se ten člověk rozhodl spolupracovat s policií ve chvíli, kdy nabyl dojmu, že se děje něco nekalého, anebo v zoufalství, že už bude brzy odhalen, raději na policii šel, že udá ty ostatní. A to jsou pohledy, které těžko posoudíme," připomněl Tejc peripetie okolo dnes už nepravomocně odsouzeného úředníka Jiřího Chytila.
Právě Chytilův popis přiměl bezpečnostní výbor k tomu, aby vznik komise inicioval. Chytil totiž původně s policií spolupracoval a pomáhal jí případ rozkrýt. Přestože měl v případu figurovat jako utajený svědek, jeho jméno uniklo do médií. Státní zástupkyně Dagmar Máchová ho pak v obžalobě označila za jednoho z hlavních organizátorů.
Soudce Alexander Sotolář však v rozsudku na konci února naznačil, že to nebyli úředníci, kteří stáli před soudem, ale politici, kdo nesl hlavní díl viny na nevýhodné zakázce. "Paradoxem této trestní věci je, že před soudem stanuli jen podřízení pracovníci těch, kdo byli oprávněni rozhodnout," konstatoval soudce.