Opatrovat složky StB chtějí kromě Žáčka čtyři lidé

Pavel Baroch
15. 2. 2010 17:54
Rada vybere nového ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů
Dosavadní šéf ústavu Pavel Žáček. Zůstane ve funkci dalších pět let?
Dosavadní šéf ústavu Pavel Žáček. Zůstane ve funkci dalších pět let? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Novým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů se od dubna stane někdo z pěti zájemců, které Rada ústavu vybrala v pondělí ze sedmi přihlášek.

Je mezi nimi i Pavel Žáček, který stojí v čele ústavu od jeho vzniku v roce 2008.

O jeho místo má zájem Jiří Pernes a Antonín Kostlán z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd, vědec Vladimír Čermák a ředitel knihovny Technické univerzity v Liberci Adam Kretschmer.

Dva zájemci nesplnili základní podmínky a Rada ústavu je do druhého kola nepustila. "Jeden nedodal přihlášku do uzávěrky, druhý nepředložil jedno z požadovaných čestných prohlášení," řekl Aktuálně.cz místopředseda rady Patrik Benda.

Rada by měla vybrat nového ředitele do konce února. Benda ovšem odhaduje, že by to mohlo být už ve středu, kdy pětice uchazečů představí své plány na budoucí fungování Ústavu pro studium totalitních režimů.

Ne vše je tu veřejné. Zde jsou osobní svazky prověřovaných osob pro účely lustrace.
Ne vše je tu veřejné. Zde jsou osobní svazky prověřovaných osob pro účely lustrace. | Foto: Ludvík Hradilek

Jeden z kandidátů - Adam Kretschmer - by chtěl zásadním způsobem změnit chod ústavu, jehož struktura není správná.

"Neuvěřitelně se tam mrhá penězi," řekl Aktuálně.cz Kretschmer, který působil 10 let v Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu.

Dodal, že pomocí víceletých projektů by více otevřel ústav i pro badatele z Akademie věd a vysokých škol a posílil by pracovníky Archivu bezpečnostních složek, aby se konečně podařilo uspořádat všechny fondy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy