Opatrovat složky StB chtějí kromě Žáčka čtyři lidé

Pavel Baroch
15. 2. 2010 17:54
Rada vybere nového ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů
Dosavadní šéf ústavu Pavel Žáček. Zůstane ve funkci dalších pět let?
Dosavadní šéf ústavu Pavel Žáček. Zůstane ve funkci dalších pět let? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Novým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů se od dubna stane někdo z pěti zájemců, které Rada ústavu vybrala v pondělí ze sedmi přihlášek.

Je mezi nimi i Pavel Žáček, který stojí v čele ústavu od jeho vzniku v roce 2008.

O jeho místo má zájem Jiří Pernes a Antonín Kostlán z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd, vědec Vladimír Čermák a ředitel knihovny Technické univerzity v Liberci Adam Kretschmer.

Dva zájemci nesplnili základní podmínky a Rada ústavu je do druhého kola nepustila. "Jeden nedodal přihlášku do uzávěrky, druhý nepředložil jedno z požadovaných čestných prohlášení," řekl Aktuálně.cz místopředseda rady Patrik Benda.

Rada by měla vybrat nového ředitele do konce února. Benda ovšem odhaduje, že by to mohlo být už ve středu, kdy pětice uchazečů představí své plány na budoucí fungování Ústavu pro studium totalitních režimů.

Ne vše je tu veřejné. Zde jsou osobní svazky prověřovaných osob pro účely lustrace.
Ne vše je tu veřejné. Zde jsou osobní svazky prověřovaných osob pro účely lustrace. | Foto: Ludvík Hradilek

Jeden z kandidátů - Adam Kretschmer - by chtěl zásadním způsobem změnit chod ústavu, jehož struktura není správná.

"Neuvěřitelně se tam mrhá penězi," řekl Aktuálně.cz Kretschmer, který působil 10 let v Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu.

Dodal, že pomocí víceletých projektů by více otevřel ústav i pro badatele z Akademie věd a vysokých škol a posílil by pracovníky Archivu bezpečnostních složek, aby se konečně podařilo uspořádat všechny fondy.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy