Proti politickým vězňům posílala KSČ i kriminálníky

Pavel Baroch
12. 8. 2009 10:25
Historik vydal shrnující knihu o komunistických lágrech

Praha/Jáchymov - V boji proti třídnímu nepříteli se komunistickému režimu po únoru 1948 hodili i lidé, kteří byli odsouzeni za závažné kriminální zločiny nebo za kolaboraci s nacisty.

Historik Tomáš Bursík v knize "Přišli jsme na svět proto, aby nás pronásledovali", kterou právě vydal Ústav pro studium totalitních režimů, popisuje tuto ne zcela známou kapitolu ze života komunistických lágrů v 50. letech minulého století.

Kriminálníci a retribuční vězni (kolaboranti) posloužili jako "pěst dělnické třídy" proti zrádcům lidu. A to doslova: Fyzicky útočili na politické vězně, kteří se kromě úmorné práce, nedostatku jídla či zdravotní péče a šikaně dozorců museli bránit i atakům spoluvězňů.

Například v jáchymovském táboře Nikolaj pomohl bachařům k rozpoutání "třídního boje" Břetislav Jeníček, který byl po válce odsouzen za kolarobaci s německými okupanty.

Vyházeli jsme je z oken a začalo se to bít

V roce 1952 žilo v lágru asi tisíc vězňů, přičemž politických bylo zhruba sto, bydleli baráku číslo jedna. Většinu představovali kriminálníci a odsouzení kolaboranti.

"Na schůzi jsem vysvětlil táboru, co to je táborová reakce, vyzval jsem tábor, aby byl loajální k lidově demokratickému zřízení, a přitom jsem jim ještě znázornil některé typy reakce, která se vyhýbala práci," cituje historik Bursík pozdější Jeníčkovu výpověď.

Politrukova upřímnost

"Že tady budu velet univerzitním profesorům, doktorům, právníkům, já nevím komu, to jsem tušil. Ale že tady budou taky lidi, kteří mají dokonce maturitu, to jsem netušil."

Politruk v lágru Rovnost na konci 50. let

"Potom přiběhl někdo od prvního baráku, že byl někdo od reakce bit. Začalo se proto po táboře křičet na reakci, na sto lidí vpadlo do I. baráku a zde začala řežba. Vyházeli je z oken, vyházeli i jejich věci a v chodbě se to začalo bít," líčil událost Jeníček.

Násilnosti mezi vězni trvaly v lágru Nikolaj několik týdnů, mezi politickými vězni byli i zranění.

"Velitel tábora Ladislav Schamberger o těchto raziích věděl, ale přes protesty muklů nezakročil. Naopak nejvíce protestující vězně poslal do korekce. Pronásledování a útoky na politickém vězně považoval za správné a potřebné," píše historik Tomáš Bursík v knize "Přišli jsme na vsět proto, aby nás pronásledovali".

Kriminálníci jako šéfové vězeňské samosprávy

Velení tábora mnohdy dosazovalo kriminálníky do nejvyšších funkcí vězeňské samosprávy. Takzvaní starší tábora pak byli využíváni k zastrašování, kontrole a šikaně politických vězňů, které mnozí kriminální zločinci nemohli vystát.

Foto: Ústav pro studium totalitních režimů

Starší tábora byl i retribuční vězeň Břetislav Jeníček, jeden z největších bijců politických vězňů v Nikolaji.

"Kriminální vězeň v táboře Rovnost zneužíval svého postavení k okrádání spoluvězňů o táborové poukázky, jiní ve svém chování vůči ostatním obyvatelům lágrů předčili svou brutalitou i dozorce," připomíná v historické publikaci Bursík.

Donášeli velitelům tábora

Podle historika byly velmi napjaté vztahy především mezi politickými a retribučními vězni. Politický vězeň, spisovatel Stanislav Stránský vzpomíná, že retribuční vězni "žalovali" dozorcům.

"Když jsme nastupovali my političtí, to již 'retribučáci' měli všechna dobrá místa v táborech obsazena," cituje Bursík bývalého vězně Stránského. "Vyčítali nám, že jsme je léta posílali do kriminálů, že nyní jsme tady také a 'své' si zakusíme. Donášeli na nás u vedení tábora, vymýšleli nepravdy a hecovali proti nám i odsouzené kriminálníky."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci v Burkině Faso zabili dva místní zaměstnance Lékařů bez hranic

Ozbrojenci na severozápadě Burkiny Faso zabili dva zaměstnance organizace Lékaři bez hranic (MSF). Organizace o tom informovala ve svém sdělení. Útočníci napadli vozidlo jasně označené logem MSF, ve kterém cestoval čtyřčlenný tým. Dva lidé přišli o život a dvěma se podařilo uprchnout, uvedla agentura AFP.

Lékaři bez hranic v reakci na incident pozastavili činnost v regionu Boucle du Mouhoun, kde k útoku došlo. "Oběti, obě z Burkiny Faso, byli zaměstnanci MSF. Jeden byl řidič a druhý měl na starosti logistiku," uvedla organizace. "Tato vražda nás šokovala a pobouřila. Šlo o záměrný a úmyslný útok na jasně označený humanitární tým při jeho lékařské práci," uvedla Isabelle Defourny z Lékařů bez hranic.

Burkina Faso patří k nejchudším zemím světa a čelí islamistickému povstání skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Ty v širším regionu Sahelu jižně od Sahary obsadily rozsáhlá území a vysídlily miliony lidí. Frustrace plynoucí z bezpečnostní nestability v regionu podnítila od roku 2020 řadu vojenských převratů, včetně dvou v Burkině Faso v loňském roce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Real porazil Al-Ahlí a ve finále MS klubů vyzve Al-Hilál

Fotbalisté Realu Madrid porazili 4:1 egyptský tým Al-Ahlí a postoupili do finále mistrovství světa klubů. Utkání v Rabatu rozhodl vítěznou trefou ve 46. minutě záložník Federico Valverde. Nejúspěšnější klub v historii soutěže se o pátý triumf utká v sobotu s Al-Hilálem ze Saúdské Arábie.

Real, který nastoupil bez zraněného držitele Zlatého míče Benzemy i brankáře Courtoise, rozhodl o vítězství na přelomu obou poločasů. Nejprve ve 42. minutě vyřešil Vinícius Júnior samostatný únik chytrým lobem přes gólmana Šanávího a krátce po změně stran přidal další trefu z dorážky Valverde.

Finalisté africké Ligy mistrů snížili v 65. minutě po Maalúlově penaltě, favorit ale zvrat nepřipustil. Realu nevadil ani Modričův neproměněný pokutový kop, v druhé minutě nastavení přidal pojistku po krásně souhře s Ceballosem útočník Rodrygo. V úplném závěru se ještě po pár vteřinách na hřišti prosadil střídající Arribas, pro něhož to byl premiérový zásah v A-týmu madridského velkoklubu.

"Bílý balet" si částečně napravil nepříznivou bilanci ze španělské ligy, ve které z posledních tří utkání vyhrál jediné. Na MS klubů zvítězil Real podeváté v řadě. Al-Ahlí prohrálo po 23 soutěžních zápasech a v sobotu se utká v souboji o třetí místo s brazilským Flamengem.

Další zprávy