Po přečtení Babišovy vize jsem se vzbudil v Bělorusku. Chce okleštit demokracii, řekl Kalousek

Přenos skončil
Lídři největších politických stran v úterý absolvovali první velkou předvolební debatu. Diskutovali Andrej Babiš (ANO), Lubomír Zaorálek (ČSSD), Jiří Dolejš (KSČM), Zbyněk Stanjura (ODS), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Miroslav Kalousek (TOP 09). Debatu pořádala Britská obchodní komora v ČR ve spolupráci s Americkou obchodní komorou, Francouzsko-českou obchodní komorou a Severskou obchodní komorou.
Andrej Babiš a Lubomír Zaorálek v první předvolební debatě řešili levnou pracovní sílu ze zahraničí | Video: Tomáš Cetkovský, František Grossmann
Přenos skončil
19:28

Vážení čtenáři, děkujeme vám za pozornost, online přenos z předvolební debaty končí.

19:23

Debata končí, představitelé stran se loučí s publikem.

19:20

"I když jsem dostal z vlády padáka, tak si myslím, že byla úspěšná. Přebytkový rozpočet, nejlepší v historii země, snížení státního dluhu, vybrali jsme hafo daní atd., takže ty výsledky jsou pozitivní. Nejvíc mě šokují představy pana Zaorálka, že pan Sobotka vyjednal s Macronem navýšení platů ve Veolii nebo Komerční bance. Já myslím, že to tak nefunguje," končí své vystoupení na diskuzi Andrej Babiš.

19:18 Zbyněk Stanjura

"Tři vládní strany vystoupily z ilegality a mnohé teď říkají to, co už měly dávno dělat," reaguje Stanjura na předvolební sliby kolegů z ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

19:18 Zbyněk Stanjura

"Tři vládní strany vystoupily z ilegality a mnohé teď říkají to, co už měly dávno dělat," reaguje Stanjura na předvolební sliby kolegů z ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

19:16

"Rozdíl mezi politikou CSU a rovnostářskou sociální politikou KDU je asi jako mezi aktem a pietním aktem. Zní to podobně, ale podstata je jiná," reagoval Kalousek na Bělobrádkova slova. 

19:15 Zbyněk Stanjura

"My jsme představili program už v březnu a příjemně mne překvapilo, jak z našeho programu ostatntí opisují," uvedl Stanjura.

"Nezlobte se, ale musím jít, nerad chodím pozdě a mám další jednání," rozloučil se s panelisty Bělobrádek a odešel ze sálu.

Foto: Ludvík Hradilek
19:12

"Nejblíže mám po tomto večeru k CDU-CSU," odpověděl na dotaz moderátora, ke komu má po dnešní debatě názorově nejblíže Pavel Bělobrádek.

19:10

"Náš úkol je účastnit se změn v eurozóně, zpevňovat kurz koruny, zvyšovat mzdy a připravovat zemi na co nejvíce hladký vstup do eurozóny," řekl Zaorálek.

19:09 Zbyněk Stanjura

Stanjura si stěžuje na nepohodlné židle.

19:07 Zbyněk Stanjura

Riziko vícerychlostní Evropy v očích Zbyňka Stanjury: "Flexibilní integrace je podle nás výhodná. Současně říkám, že se EU musí změnit, jinak se zhroutí sama od sebe. S odchodem Británie ztrácíme spojence. Takže soustředit se na reformy a hledat nové spojence. A pokud si myslím, že máme pravdu, tak prudit máme," reaguje Stanjura na Kalouska. 

19:04

"Chceme být respektovaným a aktivním členem EU," uvedl Kalousek. Podle něj nelze vidět jen 670 miliard korun dotací. "Pro českou ekonomiku je existenční nutností sdílení společného trhu a hodnost, o kterých moje generace snila, když nám bránili vykonávat povolání, po kterém jsme toužili," řekl Kalousek.

19:03 dolejš

Jiří Dolejš: "Evropská integrace je reakcí na globalizující se svět. Jiná otázka je, jakou kvalitu ta integrace má. Těsně po vstupu využití společného hospodářského prostoru nějaké efekty přinášely. Dnes by mělo dojít k revizi Lisabonské smlouvy. Pokud se v bankovní unii propracováváme k tomu, že problémy nesou banky a ne daňoví poplatníci, tak podobně by se to mělo vyřešit i v eurozóně."

Foto: Ludvík Hradilek
18:58

Bělobrádek chce ukončit diskusi, protože má další program. Debata má totiž několik minut zpoždění. Nicméně na otázku týkající se eura odpovídá. "Měli bychom vstoupit do eurozóny, když na to budeme připravení. Slovensko na vstupu do eurozóny vydělalo. Jsme na to připravení, teď musíme dobře načasovat vstup," uvedl šéf lidovců.

18:56

Babiš pokračuje - přes protesty moderátora - v diskusi o dopravě.

18:58

Převažují pozitiva našeho členství v EU nebo ne? Otázka na Andreje Babiše. "Zaspali jsme dobu. Pamatujete na naše předsednictví? My v EU máme bojovat za naše zájmy a ty tam nahlas prosazovat. To spojenectví samozřejmě je výhodné, ale není možné, abychom se ještě více integrovali. Aby nám přidělovali třeba kvóty. Já nechci ručit za italské nebo řecké banky. Pokud se nereformuje eurozóna, tak tam nechci."

18:55 Zbyněk Stanjura

Podle ODS se musí změnit zákony tak, aby se výstavba zrychlila. "Musíme bránit těm, kdo blokují stavby," řekl Stanjura.

18:57

Poslední tématem panelové diskuze je Mezinárodní prostředí. 

18:54 Zbyněk Stanjura

Reakce ODS na výtky ANO. "Máme krajské město spojené železnicí s letištěm. Je to v Ostravě. To vybudovala naše vláda. Jen nám tam chybí těch dvanáct třináct milionů cestujících," řekl Stanjura. 

18:53

"Náš program mluví o síti vysokorychlostní železnice a páteřní dálniční síti. Ale je důležité říct, kde na to vezmeme. Kromě těch strukturálních změnách v rozpočtu se musíme připravit i na období, kdy už nebudeme čerpat z EU. Nejde to bez masivního zapojení privátního kapitálu," říká k tématu dopravy Miroslav Kalousek. 

18:50 dolejš

Otázka pro komunisty. Dálnice D1. "V Česku je výstavba silnic silně kritizovaná. A právem. Týká se to ceny, kvality i zpožďování výstavby," řekl Dolejš.

18:46

"Hnutí ANO mělo čtyři roky ministerstvo dopravy," rýpnul do Babiše Bělobrádek.

18:49

Pavel Bělobrádek a dotaz na spojení Praha - Brno - Ostrava:  "Nejsou jen tato velká města. Pojďme se bavit třeba o spojení Praha - Náchod. Vylidňuje se nám venkov kvůli špatnému dopravnímu spojení. Samozřejmě D1 je páteřní komunikace, ale potřebujeme dobudovat D35 a 11, aby se ta zátěž rozložila. Kus práce se odvedlo, ale je tu stále obrovský vnitřní dluh. I na krajských silnicích. Tady to bude trvat ještě dlouho. Není důležitý jen rychlovlak Praha - Ostrava, ale důležitá jsou i lokální spojení."

18:45

Proč je ještě nemáme spojení na letiště, ptá se moderátor Baniše. "Proč se ptáte mě, to se ptejte ODS?" reagoval šéf ANO. "My jsme to měli za čtyři roky udělat? Je to připravené, projekt za 20 miliard," uvedl Babiš.

18:43

Jak zlepšit spojení letiště s metropolí zodpovídá Lubomír Zaorálek. "Můj nedopravní rozum mi říká, že logické by bylo spojení metrem. A nechápu, proč se metro na letišti nestaví. Důvodem, proč se nedaří velké infrastrukturní stavby, je, že se zaspalo s výkupem pozemků. Uznávám, že i naše koalice, protože jsme nedokázali prosadit zákon o liniových stavbách Role státu je budování moderní infrastruktury. To, že se to nedaří, vnímám jako jednu z hlavních brzd, když jsem mluvil o novém ekonomickém modelu." 

18:41

"Chci ODS poděkovat, že takovou vizi jako pan Babiš nenapsala. Přečetl jsem ji, zasnil jsem se s panem předsedou a vzbudil jsem se v Bělorusku," dodal Kalousek s tím, že právě okleštění demokratických pojistek, jak je v knize navrhuje Babiš, považuje za velmi nebezpečné.

18:40

"Největší nehoráznost je, že vláda způsobila hospodářský růst 4,6 desetin procenta. Vnější vlivy jsou desetkát důležitější pro výkon naší ekonomiky, než jakákoli politika naší vlády. Zaplaťpánbůh," řekl Kalousek.

18:42

Dalším tématem diskuze je Dopravní infrastruktura a také napojení pražského letiště na centrum Prahy.

18:39 dolejš

"Opravdu mi nejde o to pískat spor, kdo je loutkovodič v ČEZ, jestli Babiš nebo Sobotka. Šlo mi o výkon vlastnických práv. A k tomu, co tady zaznělo: školné by mělo zůstat hrazené z veřejných peněz. Ale špičkové specializované obory by mohly být propojené s firemní sférou."

18:35

"Rostly investice do vědy a výzkumu," řekl Bělobrádek a jmenoval co všechno ve vládě udělal. "Diskutujeme o tom, jak by země měla vypadat za deset patnáct let," poznamenal.

18:34

Andrej Babiš se prý nestačí. "Proč pan Klaus na začátku 90. let nejel do zahraničí na stáž? To vy jste tady tehdy vládli. Dnes bychom už jezdili z Prahy do Ostravy za hodinu patnáct. Vy tady od revoluce vládnete," vzkázal ODS. 

18:34 Zbyněk Stanjura

Stanjura kroutí hlavou směrem k Babišovi. Nelíbí se mu slova o tom, že Česku s ČSSD vládnou dvacet let.

18:32

Prostor pro výhrady k tomu, co zaznělo v debatě, má Lubomír Zaorálek: "Stačí si vzpomenout, v jaké situaci vláda nastupovala. Ta byla velmi mizerná. Blbá nálada, nulový ekonomický růst. A panoval názor, že na jádro Evropy už nemáme," reaguje na výtky Zbyňka Stanjury. "Za sebe jsem rád, že nám kdekdo v Evropě klepe na rameno a říká nám, že jsme fiskální premianti. Dnes jsme v jiné situaci a já říkám, že teď je situace na to řešit, co s tím dále." 

18:30 Zbyněk Stanjura

S čím, co na debatě zaznělo, zásadně nesouhlasíte? To je otázka pro ODS. Stanjura obrací na členy vlády. "Proč jste neudělali, to co tu říkáte?" ptá se ČSSD, lidovců a ANO Stanjura. "To vypadá tak, jako by ve vládě jedni snili, jedni spali a třetí přihlíželi," dodal. 

18:28 dolejš

Otázka na technologické inovace pro Jiřího Dolejše: "Experiment se solárními barony byl edukativní. V případě biopaliv a dalších obnovitelných zdrojů by se mělo postupovat racionálněji. ERÚ by měl být aktivnější a bedlivěji sledovaný. Energetika se musí plánovat na dvacet a více let a pokud stát má dbát na bezpečnost energetickou, měla by hlídat rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou. Ty kapacity tam proto musí být."

18:24

Lidovci podporují elektromobilitu. "Pro nás je důležité, co nejvíce energie šetřit. Ale plynové a uhelné elektrárny budou můset zůstat i kvůli výkyvům obnovitelných zdrojů energie," řekl Bělobrádek.

18:23

"Náš problém je, že stát privatizoval ČEZ a dnes na něj má minimální vliv. Ani za naší vlády se s investicemi do jaderných bloků nepovedlo pohnout. Potřebujeme energetickou soběstačnost a jádro je nejdůležitější. ČEZ má skvělou finanční bilanci, další blok v Dukovanech zvládne. Ale bohužel v rámci koalice se to zatím nepohnulo. Samozřejmě potřebujeme energetické úspory. Nepotřebujeme další pobídky a dotace, souhlasím s kolegou Stanjurou. Ten hlavní problém zůstává ten, že je boj o lidi a o profese, které chybí." 

18:19

"To, co ušetříme, je zdroj energie. Stát by měl pomoci chytrým způsobům, třeba chytrým domům, jak ušetřit energii," uvedl Zaorálek. 

Foto: Ludvík Hradilek
18:17

Jiří Dolejš a Miroslav Kalousek.

Foto: Ludvík Hradilek
18:16

TOP 09 podporuje jadernou energetiku a výstavbu nového bloku zřejmě v Dukovanech.

18:18 Zbyněk Stanjura

Stanjura: "Nové dotační tituly nejsou to, co podporujeme. Navrhujeme dvakrát větší odpočty pro firmy na výdaje do inovací, vědy a výzkumu. Musíme také klást důraz na enviromentální výchovu. Lidé pak budou na firmy tlačit sami, aby produkovali ekologicky šetrně. Také podporujeme jadernou energetiku. Jednoduché a svobodné podnikání je cesta k inovacím"

18:15

Dalším tématem debaty je energetika. "Vycházíme z toho, že eknomicky nejvýhodnější je energie, která nemusí být vyrobena. Chceme podporovat úsporné budovy a nízkouhlíkovou produkci," řekl Kalousek.

 

18:14

Lubomír Zaorálek a Pavel Bělobrádek.

Foto: Ludvík Hradilek
18:13

Bělobrádek: "Od Británie po Izrael mají problém s tím, že mají nedostatek technicky vzdělaných lidí. V Británii uvažují, že od třetí třídy budou mít povinný předmět ne informatika, ale programování. Je potřeba přidat plošně všem učitelům. Protože potřebujeme zvednout plošně kvalitu školství, ne jen vybraných škol a učitelů. Učitelství mají dělat lidi, kteří mají talent, a my je k tomu musíme motivovat." 

18:10

"Škola má rozpoznat, na co má žák nadání. Nemáme je nutit, aby maturovali z matematiky nebo z IT. Nemáme duální systém, který jsme se měli naučit propojením práce a vzdělávání v Německu a Rakousku," řekl Babiš.

18:08

Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek při předvolební debatě.

Foto: Ludvík Hradilek
18:08 Zbyněk Stanjura

Podle ODS musí jít také více peněz do školství a ředitelé škol musí dostat větší pravomoce.

18:09

Zaorálek: "Zástupy softwrarových inženýrů nás nespasí. To jsou takoví lepší dělníci v našich podmínkách. Potřebujeme typ školství, který podporuje kritické myšlení, komunikaci. Ta změna je komplexnější, nejde jen o podporu IT. Nejde jen o masovou produkci IT inženýrů." 

18:06 Zbyněk Stanjura

Kde bude Česko hledat technicky vzdělané lidi podle představ ODS? "Chceme zapojit do vzdělávání zaměstnavatele a drobné živnostníky. Musíme také zapůsobit na rodiče, aby viděli učnovské vzdělávání jako dobou a perspektivní cestu," řekl Stanjura.

18:05

Miroslav Kalousek: "Bylo by ideální, kdybychom byli ekonomikou nápadů s vysokou přidanou hodnotou lidské práce, což bez odborníků není možné. Podle nás je potřeba změnit strukturu školství. Na středních školách je spousta oborů, které v budoucnu na trhu práce nebudou potřeba. Je třeba rozvíjet vzdělávání v oblasti jazyků, IT, podporovat talenty. Navrhujeme také školné na vysokých školách." 

18:03 dolejš

"Dovoz zahraničních pracovníků objektivně ničí trh práce. Co s nimi bude, až konjuktura skončí. Jsou tu obrovská rizika," dodal.

18:02 dolejš

Jak sehnat techtnicky vzdělané lidi? Odpovídá Dolejš. "Všechny dobré myšlenky jsou pod kontrolonou někoho jiného a peníze za dobré myšlenky končí v jiných kapsách - ne v těch českých," řekl.

 

18:01

"To se nedá poslouchat," rozčiluje se Babiš a je moderátorkou napomínán, že překračuje vyměřený časový limit. Ze sálu jeho proslov sklidí potlesk několika diváků. 

17:58

Andrej Babiš: "Chci se všem podnikatelům omluvit za pana Zaorálka. On vůbec netuší, co je to firma. Vy říkáte, že jsou u nás jenom montovny. To není pravda. Vy jste úplně mimo. V Polsku je milion Ukrajinců. Není to pravda, neohrožuje to naše lidi. Jeďte se tam podívat." 

17:57

O nedostatku zaměstnanců a návrzích řešení nyní začíná hovořit Zaorálek. "Když je zboží málo, zvýší se cena a stejné je to s odměnou za práci," řekl lídr ČSSD s tím, že levná práce zahraničních pracovníků pokřivuje trh práce v Česku. "Ti lidé žijí v ubytovnách, v nedůstojných poměrech, za nízké platy a to ničí pracovní trh," argumentoval Zaorálek.

17:53

Lídři stran diskutovali už při čekání na začátek debaty.

Foto: Ludvík Hradilek
17:54

"Ministerstvo zahraničí brzdí přijímání zahraničních pracovníků úmyslně, aby vytvořilo tlak na růst mezd. Jsme pro zrychlený příliv zahraničních pracovníků. Je to dočasné, ale teď tu jsou potřeba a není důvod, aby tu nepracovali," dodal Kalousek.

17:53

"Chybí asi 200 tisíc lidí. To je nepochybně zásadní limit, který nepouští českou ekonomiku dál," řekl Kalousek.

17:52 Zbyněk Stanjura

Zbyněk Stanjura a pohled ODS na nedostatek pracovních sil a nezaměstnanost: "Musím nesouhlasit s lídrem ČSSD - ochota našich lidí dělat méně kvalifikované práce bude klesat. Musíme vnímat demografický vývoj. Pokud dnes máme 20 seniorů, v roce 2050 to bude 50 procent. Počet ekonomicky aktivních lidí se tedy bude snižovat. Velmi bych se obával toho, aby strukturu ekonomiky měnila vláda. To musí dělat sám trh." 

17:51

Jak chce TOP 09 řešit neostatek pracovníků? Na otázku odpovídá Kalousek.

17:49 dolejš

Pokračuje Jiří Dolejš. "Volat po větší nezaměstnanosti by bylo politicky i ekonomicky špatné. Pokud voláme po robotizaci, vytěsňujeme z přímé průmyslové výroby zaměstnance. A ti půjdou kam? Jen část z nich může směřovat do sofistikovaných služeb a výroby."

17:46

Dalším tématem bude "pracovní síla". Začíná Pavel Bělobrádek.

17:46

Pokud je ekonomika orientovaná na velkou spotřebu manuální práce není podle Bělobrádka vhodné. "Průmysl 4-0, digitaliazce a modernitace by měly přinést úsporu pracovních míst. Také nám chybí děti, kterých se ročně rodí o dvacet či třicet tisíc ročně méně," uvedl předseda lidovců s tím, že Česko bude muset dočasně nebo trvale přijímat zahraniční pracovníky.

17:45

"Když dělá někdo politiku na tom "všeci kradnú", podrýváte tím důvěru investorů," naráží Zaorálek na výrok Andreje Babiše. A uzavírá úvodní část diskuze.

17:44

Zaorálek: "Nesouhlasím zásadně s tím, abychom uvolnili pracovní trh pro pracovníky z východu. Pokud chcete nízkou kvalifikovanou pracovní sílu, jděte podnikat na Ukrajinu. Ale nepřesouvejte levnou pracovní sílu sem." 

17:44

"Nechápu, proč by lidé měli být přesouváni jako potrava průmyslu," uvedl Zaorálek.

17:43

Zaorálek: "Do budoucna bychom měli uplatňovat kvalitativní konkurenční výhodu, kterou je tradice vzdělanosti a industriální tradice výroby." Cestou je podle něj inovace a podpora malých a středních podniků. "Současný systém nás vede do pastí nízkých mezd a rezignace na inovace. Jakkoliv je to dnes úspěšné, vyžaduje to zásadní změnu." 

17:41

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek připomíná momentálně skvělou kondici tuzemské ekonomiky. "Ale tato příznivá situace by nás neměla ukolébat. Současný ekonomický růst je příliš založen třeba v nízkých mzdách. Na způsobech rozvoje ekonomiky, který není dlouhodobě udržitelný."

17:39 Zbyněk Stanjura

Prioritou ODS bude školství i digitalizace. "Nízké jednoduché daně, svoboda podnikání a méně byrokracie. To jsou jasné priority občanských demokratů," dodal předseda klubu poslanců ODS.

17:38 Zbyněk Stanjura

"Podnikatele trápí neustále rostoucí byrokracie. Jsme připraveni tento objem snížit minimálně o dvacet procent," jmenoval další plány ODS Stanjura.

17:37 Zbyněk Stanjura

"Chceme snížit sociální pojištění o dva procentní body," uvedl Stanjura.

17:36 Zbyněk Stanjura

"Největší problém jsou nízké mzdy. Máme komplikovaný daňový systém, naše daně jsou OECD jedny z nejvyšších," řekl Stanjura. 

17:34 Zbyněk Stanjura

Za ODS představí ekonomický program strany Zbyněk Stanjura.

17:33

Snížení administrativní zátěže a vymahatelnost práva jako čtvrtá priorita, kterou představuje ve svých pěti minutách Miroslav Kalousek. 

17:32

Změna struktury daňové zátěže jako třetí priorita podle Miroslava Kalouska. "Chceme snížit odvodovou zátěž, která leží na pracovním místě. Chceme snížit sociální odvody o 8 procentních bodů."

17:31

Kalousek: "Další prioritou je strukturální změna tuzemské ekonomiky. Od montoven k produkci s vysokou přidanou hodnotou." 

17:30

Slovo má lídr TOP 09 Miroslav Kalousek. V hospodářské politice vidí čtyři priority. Rozpočtovou odpovědnost. "My chceme směřovat vyrovnanému rozpočtu. Deficit si můžeme dovolit pouze v případě ekonomického propadu." 

17:30 dolejš

"Česko by mělo navázat na nadnárodní dohody. Malá česká ekonomika nemůže být v izolaci. Evropské spolupráce jsou v tomto smyslu rozhodující," dodal Dolejš.

17:28 dolejš

"Je dobře zvažovat daňovou reformu, protože o té se nebojíme mluvit, nebojíme se na ni myslet. Stabilní leč funkční daňová reforma je na místě," řekl Dolejš.

17:23

S Andrejem Babišem se Pavel Bělobrádek shoduje na důležitosti digitalizace a e-govermentu.

17:23

"Učitel musí být atraktivní zaměstnání, musí tomu odpovídat finanční ohodnocení," pokračuje Bělobrádek. Podstatné také pro Česko a jeho ekonomiku je, aby přijalo euro. 

17:21

Bělobrádek zdůrazňuje důležitost podílu vědy a výzkumu na ekonomice: "Pokud nedostaneme do našeho průmyslu daleko více inovací, nebudeme schopni převádět výsledky vědy a výzkumu do praxe, přestaneme být konkurenceschopní." 

17:20

Pokračuje šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. 

17:20

"Chceme centrální nákup a IT, digitalizaci veřejné správy jako v  Estonsku, kde lidé už na úřady nechodí," končí Babiš svých pět minut, které měl na představení své ekonomické vize. 

17:18

Babiš: "Velkým problémem je, že nemá kdo pracovat. Úřady práce nemají, co nabídnout. Argumenty odborářů, že nemůžeme na tuzemský trh pustit zahraniční pracovníky, kteří by brali práci našim lidem, nefunguje."

17:16

"Ekonomický vývoj máme v rukou tím, že budeme investovat. Je potřeba udělat soupis všech nutných investic a investovat co nejvíc. Stále nedostatečně čerpáme evropské fondy," začíná Babiš.

17:25 dolejš

Začíná hovořit Jiří Dolejš (KSČM).

17:15

Na úvod všichni panelisti mají přestavit ekonomickou vizi svých stran. Začíná první v abecedě, šéf hnutí ANO Andrej Babiš. 

17:00

Trestní stíhání Babiše přichází v pravý čas, aspoň se můžeme do voleb s plnou vážností rozhodnout, jestli chceme takového premiéra, říká právník a publicista Tomáš Němeček. 

16:55

Místopředseda vlády a ministr životního prostředí ANO Richard Brabec v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že hnutí nechce do vlády bez svého šéfa, kterého poslanci vydali k trestnímu stíhání. Pokud však bude Babiš obviněný z dotačního podvodu na Čapím hnízdě, jen těžko najde koaliční partnery. 

16:50

Hnutí ANO bude v letošních sněmovních volbách kandidovat s číslem 21, ČSSD má čtyřku, KSČM osmičku. Jednička připadla ODS, TOP 09 má 20, KDU-ČSL 24.

Domácí Domácí
Aktualizováno 12. 9. 2017 20:11
 

Právě se děje

před 23 minutami

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 9:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule ani nevytvořili záchrannou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 6:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy