Praha - Od příštího roku už rodiče nejspíš nebudou moci u svých dětí odkládat povinné očkování až těsně před nástup do školky či školy. Nová ministerská vyhláška navrhuje, aby děti musely podstoupit očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám do 18. měsíce věku. Aplikaci takzvané hexavakcíny bude nutné stihnout v prvním roce života dítěte.
Někteří rodiče považují striktní termíny za neodůvodněný a nepřijatelný zásah do osobních svobod. Proč je podle ministerstva zdravotnictví očkování dětí nutné, čtenářům v online rozhovoru vysvětloval náměstek Roman Prymula.
Celá Evropa se v posledních letech potýká s lokálními epidemiemi spalniček. Jednou z příčin je klesající proočkovanost způsobená tím, že někteří rodiče zcela odmítají nechat své děti očkovat. Mají obavy z vážných nežádoucích účinků.
Prymula přiznává, že kolem očkování koluje na internetu řada mýtů a stát zaspal v jejich vyvracení. "Stát toho občanům v této oblasti mnoho dluží. Myslím si, že klasické nekomerční informace formou vzdělávacích pořadů ve veřejnoprávních mediích či oficiální weby by měly být základem budoucích kampaní," napsal.
Odmítá však, že by vakcíny způsobovaly epilepsii i autismus, jak na internetu často koluje. "Výskyt závažných komplikací a nežádoucích reakcí je velmi zřídkavý a podstatná je příčinná souvislost. Největší lží je vyjádření, že vakcíny způsobují autismus, to bylo opakovaně vyvráceno," odpověděl čtenářům a stejně tak vyvrátil domněnku, že vakcína proti hepatitidě typu B vyvolává diabetes.
Uvedl zároveň, že počet dětí, které si z očkování odnesou těžké zdravotní následky, jako je zánět mozku s dlouhodobými následky či obrna končetin, je u nás nanejvýš pět za rok.
Podle Prymuly je důležité, aby dítěti byla aplikována hexavakcína do 18. měsíce právě proto, aby se předešlo nákaze. "Právě v nejnižším věku je riziko infekcí nejvyšší, proto zde očkujeme," uvedl. "To bychom nemuseli očkovat vůbec," vyjádřil se k odsouvání termínu očkování.
Stát musí chránit i před matkou
Názory, že očkování dítěte je věcí rodičů, Prymula odmítá. Podle něj má státní zdravotnictví více informací než jedinec. "A je třeba zmínit, že stát musí v některých případech chránit dítě před vlastní matkou. To sice zní velmi tvrdě, ale v praktické situaci to znamená, že se stát snaží skutečně ochránit zdraví dětí v maximální možné míře," napsal.
Stejně tak vyvrací, že by očkovací látka proti hepatitidě B, obsažená v hexavakcíně, byla jakkoli škodlivá. "Hexavakcína je objektivně preferována v řadě zemí a neexistují objektivní informace, že by byla "škodlivější" než pěti-složková vakcína," řekl a odkázal také na to, že v podobném schématu očkuje například sousední Německo.
Více si přečtěte v on-line rozhovoru.