Stát musí chránit dítě i před matkou, očkování nevyvolává autismus ani cukrovku, říká Prymula

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 24. 8. 2017 17:26
Povinné očkování dětí rozděluje rodiče na dva nesmiřitelné tábory - ten první uznává, že vakcinace chrání děti před vážnými chorobami, ten druhý ale upozorňuje na možné vedlejší účinky a vakcinaci odmítá. Ministerstvo zdravotnictví trvá na tom, aby děti musely podstoupit očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám do 18. měsíce věku. Aplikaci takzvané hexavakcíny bude nutné stihnout v prvním roce života dítěte. Náměstek ministra zdravotnictví čtenářům v online rozhovoru od vysvětloval, proč stát na povinném očkování dětí trvá.
Roman Prymula odpovídá čtenářům
Dotazovaný právě odpovídá
Náměstek Prymula odpovídá od 15 hodin
Přejít k dotazům

Praha - Od příštího roku už rodiče nejspíš nebudou moci u svých dětí odkládat povinné očkování až těsně před nástup do školky či školy. Nová ministerská vyhláška navrhuje, aby děti musely podstoupit očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám do 18. měsíce věku. Aplikaci takzvané hexavakcíny bude nutné stihnout v prvním roce života dítěte.

Někteří rodiče považují striktní termíny za neodůvodněný a nepřijatelný zásah do osobních svobod. Proč je podle ministerstva zdravotnictví očkování dětí nutné, čtenářům v online rozhovoru vysvětloval náměstek Roman Prymula.

Celá Evropa se v posledních letech potýká s lokálními epidemiemi spalniček. Jednou z příčin je klesající proočkovanost způsobená tím, že někteří rodiče zcela odmítají nechat své děti očkovat. Mají obavy z vážných nežádoucích účinků.

Prymula přiznává, že kolem očkování koluje na internetu řada mýtů a stát zaspal v jejich vyvracení. "Stát toho občanům v této oblasti mnoho dluží. Myslím si, že klasické nekomerční informace formou vzdělávacích pořadů ve veřejnoprávních mediích či oficiální weby by měly být základem budoucích kampaní," napsal.

Odmítá však, že by vakcíny způsobovaly epilepsii i autismus, jak na internetu často koluje. "Výskyt závažných komplikací a nežádoucích reakcí je velmi zřídkavý a podstatná je příčinná souvislost. Největší lží je vyjádření, že vakcíny způsobují autismus, to bylo opakovaně vyvráceno," odpověděl čtenářům a stejně tak vyvrátil domněnku, že vakcína proti hepatitidě typu B vyvolává diabetes.

Uvedl zároveň, že počet dětí, které si z očkování odnesou těžké zdravotní následky, jako je zánět mozku s dlouhodobými následky či obrna končetin, je u nás nanejvýš pět za rok.

Podle Prymuly je důležité, aby dítěti byla aplikována hexavakcína do 18. měsíce právě proto, aby se předešlo nákaze. "Právě v nejnižším věku je riziko infekcí nejvyšší, proto zde očkujeme," uvedl. "To bychom nemuseli očkovat vůbec," vyjádřil se k odsouvání termínu očkování.

Stát musí chránit i před matkou

Názory, že očkování dítěte je věcí rodičů, Prymula odmítá.  Podle něj má státní zdravotnictví více informací než jedinec. "A je třeba zmínit, že stát musí v některých případech chránit dítě před vlastní matkou. To sice zní velmi tvrdě, ale v praktické situaci to znamená, že se stát snaží skutečně ochránit zdraví dětí v maximální možné míře," napsal. 

Stejně tak vyvrací, že by očkovací látka proti hepatitidě B, obsažená v hexavakcíně, byla jakkoli škodlivá. "Hexavakcína je objektivně preferována v řadě zemí a neexistují objektivní informace, že by byla "škodlivější" než pěti-složková vakcína," řekl a odkázal také na to, že v podobném schématu očkuje například sousední Německo.

Více si přečtěte v on-line rozhovoru.

Roman Prymula odpovídá čtenářům

Dotazovaný právě odpovídá
Náměstek Prymula odpovídá od 15 hodin
Aktualizovat reportáž
24. 8. 2017
Ptá se: Tereza

Dobrý den. Nemyslíte, že rodiče by měli být před očkováním pravdivě informováni o skutečných a prokázaných rizicích očkování? V ordinaci ale nedostanou informace naprosto žádné, u léků si mohou alespoň před jejich podáním přečíst příbalový leták. Když začnou informace hledat na internetu v diskuzních skupinách, nedivím se, že očkování odmítají. Děkuji.

Odpovídá: Roman Prymula

Lékař není schopen v čase, který má, podat veškeré informace a vyvrátit všechny dezinformace, které na internetu kolují. Musí podat informaci v určité zestručněné a obecnější podobě. Vždy je to o důvěře a myslím si, že by svému lékaři měli rodiče věřit více než diskusi laické veřejnosti na internetu.

Děkuji za otázky, v tuto chvíli se musím rozloučit.

24. 8. 2017
Ptá se: Jana

Dobrý den,

ještě jedna otázka. Proč cizinci přicházející přímo do škol tím,že zde nechodili do mateřské školy, nemusí být očkováni hexavakcínou a ostatní děti v ČR ano? Setkala jsem se s konkrétním případem,takže vím,že to tak je. Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Roman Prymula

Pokud je cizinec ze země, která má srovnatelný očkovací kalendář, nedoočkovává se přesně do podoby kalendáře našeho. Tedy pokud byl očkován pentavalentní vakcínou místo heaxavalentní, je to pro vstup do školy dostatečné.

24. 8. 2017
Ptá se: Pavlína Táborská

Dobrý den pane Prymulo,

proč jsou ve vakcínách obsaženy tak vysoké dávky jedovatých látek viz hliník apod. Viděla jsem reakci u svého syna a ač autismus přímo nezpůsobila, jistě mu dopomohla neboť syn se po očkování extrémně změnil. Děkuji Táborská

Odpovídá: Roman Prymula

V očkovacích látkách je řada látek, které tam jsou z hlediska výroby a stabilizace vakcíny, případně, aby zvýšily schopnost navodit imunitní reakci (hliník). Žádná látka, která nemá opodstatnění by ve vakcíně být neměla.

24. 8. 2017
Ptá se: Petr

Jak vysvětlíte, že vakcíny nejsou testované proti placebu ?

Odpovídá: Roman Prymula

Některé vakcíny testované proti placebu jsou. Ale naopak vakcíny, kdy se snažíme vylepšit vakcínu již existující proti placebu z etických důvodů testovány nejsou, protože není možno cíleně nechránit jedince, když je dostupná vakcína k dispozici.

24. 8. 2017
Ptá se: Marek

Dobry den,
vzhledem k vaznym a velmi castym veldejsim ucinkum MMR vakciny se nejevi ockovani do 18 jako uplne rozumne a mnoho rodicu bude delat absolutni maximum pro odklad, at uz z duvodu nemoci ditete, nebo sve vlastni. Neni rozumnejsi posunout hranici pred nastup do skolky, kdy je dite vystaveno mnohem vetsim detskym kolektivum atd?

U hexy jsme nechali dite ockovat az po 6 mesici a snasel vse velice dobre, mnohem lepe, nez okolni deti ockovane hned po ukonceni druheho mesice.

Odpovídá: Roman Prymula

Primárním cílem je ochránit populaci proti nákaze, ne najít interval, kde je nejméně komplikací. To bychom nemuseli očkovat vůbec. Právě v nejnižším věku je riziko infekcí nejvyšší, proto zde očkujeme. Vůbec si nemyslím, že by MMR vakcína měla velmi časté nežádoucí účinky.

24. 8. 2017
Ptá se: Jana

Dobrý den,

to,že očekáváte 5 odškodnění za vážné následky v souvislosti s očkováním neříká absolutně nic o tom,kolik dětí je skutečně postiženo díky hexavakcínám v ČR. To,že se ti rodiče nesoudí,je jiná věc. To,že má následky tisíce dětí,to je věc zcela odlišná.

Jen v mém přímém okolí je dětí,které přestaly po očkování mluvit nebo se staly autisty nebo ležáky, několik. Rozhodně to není 5 případů. Tady nejde o očkování jako takové,většina maminek by je i uvítala, ale o lobbing v souvislosti s hexavakcínami obecně a o očkování hexavakcínou,která obsahuje mnoho škodlivých a zátěžových látek postihující v lepším případě pouze imunitu dítěte. Kde je morální etika lékařů a těch,kteří rozhodují o osudech cizích dětí?
Dříve se očkovalo jiným schématem a autisté nebo jiné poruchy podobného typu jako svalová dystrofie apod. téměř vůbec nebyly. Jak je to možné? Kolik lidí z Vaší rodiny bylo očkováno hexavakcínou?

Odpovídá: Roman Prymula

Uvádíte naprosto demagogicky, že postižených jsou tisíce, ale to jistě není pravda, neboť televize velmi rády publikují jakékoliv závažné případy, které v souvislosti s očkováním vznikly. Jen pro zajímavost starší vakcíny obsahovaly mnohem více hliníku než hexavakcína. Souvislost autismu s očkováním byla vyvrácena. A můžete být klidná, má rodina je očkována zcela v souladu s očkovacím kalendářem, bez jakékoliv výjimky.

24. 8. 2017
Ptá se: Tomas

Vite cim se zabyva spolecnost Rozalio? Jaky na ni mate nazor?
Jejich argumenty vypadaji velmi fundovane.
Nemuzou mit v necem pravdu?

dekuji za odpoved

Odpovídá: Roman Prymula

Vím a považuji ji za partnera, s kterým je možno diskutovat. S některými názory souhlasím, s řadou ale ne. Nicméně takovéto organizace beru vážně jsem ochoten s nimi problematiku očkování řešit.

25. 8. 2017
Ptá se: Lukáš

Dobrý den, cítíte jako problém nedostatek některých vakcín? V poslední době třeba vakcína proti žloutence typu A, nelze sehnat nebo pouze občas. Proč výrobci své vakcíny na český trh nedodávají, viděl byste nějaké řešení?

Odpovídá: Roman Prymula

To je celosvětový problém. Kapacity jsou limitované a pokud vznikne vyšší poptávka v důsledku epidemie či je vyřazena nějaká šarže z technologických důvodů vzniká lokálně nedostatek. Protože výrobci jsou monopolizováni, není jednoduché okamžitý výpadek vždy vyřešit.

24. 8. 2017
Ptá se: Pavlína

Dobrý den, ráda bych měla očkování schéma 2+1 místo 3+1. Je povinen mně pediatr vyhovět?

Odpovídá: Roman Prymula

Schéma 2+1 od 1.1.2018 bude zavedeno v ČR plošně.

24. 8. 2017
Ptá se: Jitka

Jsou tato očkování a ve věku, v kterém navrhujete, i v jiných evropských zemí povinná? Pokud nikoliv, proč by měla být povinná v ČR?

Odpovídá: Roman Prymula

Aby bylo jasné, my snižujeme počet dávek oproti stávajícímu stavu ne zvyšujeme a povinnost existuje v řadě zemí světa, naopak nově ji zavádí Itálie a Francie.

24. 8. 2017
Ptá se: Pavlína Hubálková

Dobrý den, kolem očkování dle Vás koluje mnoho lží a nepravdivých informací. Které to dle Vás jsou? V mém okolí je bohužel několik případů, kdy očkování ovlivnilo život celé rodiny. Od zánětu mozkových blan, přes zhoršení mentálního stavu ( 7 letá holčička je na tom mentálně jako 4 letá, tento případ je opravdu způsoben očkováním, vysoké nesrazitelné horečky se objevily po třetí dávce HEXA vakcíny, poškození mozku, epileptické záchvaty, kterých bylo až 20 za den). Jistě máte pravdu, že očkování má svůj smysl, ale nežádoucí účinky, komplikacese mnohdy opravdu berou na lehkou váhu, pediatři často o těchto kontraidikacích rodiče neinformují. V čem všem tedy dle Vás internet a články, které očkování haní lžou? Očkování chrání naše děti před nemocemi a ta méně pozitivní část očkování? Děkuji

Odpovídá: Roman Prymula

Jistě existuje řada komplikací a nežádoucích reakcí, které může očkování vyvolat. Jeho přínos však významně převyšuje tato negativa. Výskyt závažných komplikací a nežádoucích reakcí je velmi zřídkavý a podstatná je příčinná souvislost. Vakcíny nezpůsobují epilepsii. Ta je přítomna, očkování však může průběh zhoršit. Největší lží je vyjádření, že vakcíny způsobují autismus, to bylo opakovaně vyvráceno či skutečnost, že vakcína proti hepatitidě typu B vyvolává diabetes.

24. 8. 2017
Ptá se: Katka

Dobrý den,
chci se zeptat,proč se po očkování nedělají protilátky. Kamarádka si nechala testovat deti po roce od aplikace a neměli vůbec nic. Tak se ptám,jestli to není zbytečné.

Odpovídá: Roman Prymula

Protilátky časem postupně mizí, důležitější je buněčná imunita. Vyšetřování protilátek přináší pouze signální informaci a plošně je zbytečné.

24. 8. 2017
Ptá se: Tomas z Prahy

Dobry den,

mam dve otazky;
1) Existuje v Ceske republice opravdu spolehlivy system, ktery by sledoval vztah mezi ockovanim a ruznymi onemocnenimi (napriklad ekzemy ale i vaznejsi onemocneni)? Takovyto system by poskytoval velke mnozstvi dat (a vekou statistiku) a umoznoval by spojit, zda nejake onemoceni vznika napadne casto s urcitym zpozdenim po konkretnim ockovani. Tim by se dalo urcit, zda tato onemocneni jsou nebo nejsou dusledkem ockovani. Bez takovychto pevnych dat jsou veskere diskuse velice na vode.

2) Proc je v hexavakcine obsazena ockovaci latka proti zloutence B? Zloutenka je nemoc prenosna krvi a pohlavnim stykem. Proto tedy pro male dite nema vubec zadny vyznam. S ohledem na vedlejsi ucinky vakcin, je urcite lepsi ockovat proti peti nemocem a ne sesti. V pripaden potreby proockovat populaci by ockovani proti zloutence B mohlo byt povinne napriklad az mezi 10-14 rokem. Dekuji za odpovediTomas

Odpovídá: Roman Prymula

1. Spolehlivý systém, který by průběžně sledoval jednotlivé příčinné vztahy neexistuje nikde na světě, neboť možných vlivů je obrovské množství. Tyto problémy se sledují v řadě různých klinických studií a ty neprokázaly skutečnosti, kvůli kterým by očkování mělo být omezeno.

2. K hepatitidě B jsem se již vyjadřoval.

24. 8. 2017
Ptá se: Pavla

Krásný den,
mohu se zeptat jak se bude řešit to když dítě bude dlouhodobě nemocné?
Mám 18měsíční dcerku, která má reflux ledvin a každé tři měsíce jsme v nemocnici. Nepřipadá tedy pro mě v úvahu jí nechat očkovat.
Zajímalo by mě jak se to tedy bude řešit?

Odpovídá: Roman Prymula

Existuje celá řada kontraindikací, kdy očkování vhodné nebude a v těchto případech očkovat nebudeme. Reflux ledvin však kontraindikací není a naopak je vhodné takovéto dítě očkovat, aby se předešlo výskytu některých infekcí. Očkování se v tomto případě upraví individuálně podle aktuálního zdravotního stavu.

24. 8. 2017
Ptá se: Tomáš

Dobrý den,
setkal jsem se s nechutí k očkování hlavně u cizích státních príslušníků (tedy matek), bude se jich to také týkat ? Mají zde trvalý pobyt.

Odpovídá: Roman Prymula

Pokud mají trvalý pobyt a budou navštěvovat naše předškolní a školská zařízení, jistě se jich to bude týkat také.

24. 8. 2017
Ptá se: Zdeněk

Dobrý den. Naše dítě bylo očkováno místo Hexavakcínou pěti-složkovým Pediacelem. Nebudu rozepisovat proč jsme se pro tuto látku rozhodli, primárně z důvodu menšího obsahu nežádoucích látek ve vakcíně. V západní Evropě je běžně rozšířenou očkovací látkou. Chybějící žloutenka v pěti-složkovém Pediacelu lze naočkovat později, když je dítě starší, malému dítěti nebezpečí nákazy dle mého názoru nehrozí. Z jakého důvodu má Hexavakcína v tomto státě ,,monopol,, a je to jediná vakcína která se nemusí doplácet (pojišťovny hradí)? Souhlasíte se mnou, že se jedná o zcela evidentní farmaceutické lobby podporované státem?

Odpovídá: Roman Prymula

Bohužel souhlasit nemohu. K dispozici jsou dnes tři různé hexavakcíny, u nás používáme dvě od různých výrobců. Hexavakcína je objektivně preferována v řadě zemí a neexistují objektivní informace, že by byla "škodlivější" než pěti-složková vakcína. Později bychom stejně museli vakcínu proti hepatitidě B doočkovat, a protože nemáme žádné údaje o tom, že by tato složka děti ohrožovala, je výhodnější je očkovat v tomto schématu. Podobně postupuje řada zemí, včetně sousedního Německa.

24. 8. 2017
Ptá se: Hanka

Pokud vím, navrhujete fond, který by odškodňoval těžké následky po povinném očkování. Co se považuje za těžký následek a jak je to časté?

Odpovídá: Roman Prymula

Pokud vycházíme z amerických dat, kde odškodnění řadu let touto formou probíhá a přepočteme je na počty v České republice, můžeme očekávat ročně přibližně 5 případů. Těžkým následkem je například zánět mozku z dlouhodobými následky, obrna končetin a podobně.

24. 8. 2017
Ptá se: Spytihněv Strachkvas

Dobrý den,
když člověk začne vyhledávat informace o očkování, v googlu mu na prvních místech vyskočí samé poplašné zprávy a varování, že je to nebezpečné. Nechybí tady rozsáhlá vládní kampaň, která by střízlivě rizika i výhody představila? Jak by podle vás mohla vypadat?

Odpovídá: Roman Prymula

Máte naprostou pravdu. Dnes je možno na informačních serverech i formou placených služeb zviditelňovat jakékoliv i naprosto neobjektivní informace. Stát toho občanům v této oblasti mnoho dluží. Myslím si, že klasické nekomerční informace formou vzdělávacích pořadů ve veřejnoprávních mediích či oficiální weby by měly být základem budoucích kampaní. Komerční reklamu bych v této oblasti naopak zakázal.

24. 8. 2017
Ptá se: Pavel

Dobrý den, netýká se to sice očkování, ale zajímala by mě vaše odpověď. Prosazujete čínskou medicínu v Česku, ale nebylo by lepší, aby se spíš podporovali naši doktoři, na které stále nejsou peníze?

Odpovídá: Roman Prymula

Ano tradiční čínskou medicínu prosazuji, ale bez jakékoliv finanční dotace státu či pojišťoven. S penězi na naše doktory to spojitost nemá.

25. 8. 2017
Ptá se: Jakub M.

Proč stát hradí některé očkovací produkty plně z veřejného pojištění a jiné schválené vůbec. Nebylo by lepší u dražších lege artis produktů, pokud se pro ně rodiče svobodně rozhodnou, hradit částku do určité výše a nechat rodiče jen platit doplatek? Určitě by to, kromě samotné hodnoty svobodnější volby produktu, trochu zlepšilo negativní obraz vakcinace jako super kšeftu pro někým vybrané produkty.

Odpovídá: Roman Prymula

Úplně nerozumím termínu super kšeftu pro vybrané produkty. Ty jsou prakticky identické ve všech zemích světa, a proto je stát hradí. U vakcín, kde je doporučená aplikace, má rodič volbu, zda očkovat či nikoliv, a protože je to do jisté míry nadstandardní služba, je vyžadována platba. Tedy stát překvapivě naopak super kšefty nepodporuje.

25. 8. 2017
Ptá se: Libuše

Hexavakcina z jakého důvodu je malým a bezmocným dětem očkováno 6 nemoci naráz jak takové malé tělíčko má zvládnout napor tolika nemoci najednou. Znám osobně několik případů kdy se tak malým dětem projevily vedlejší účinky které měly dosti vážné následky samozřejmě to nikdo z farmaceutického průmyslu nepřizná nepřiznají to ani lékaři. Nejsem proti očkování a myslím si že se maji očkovat dítěti starši jeden rok a že není správné lhůtu Boro očkování nařizovat děkuji

Odpovídá: Roman Prymula

Je třeba chránit dítě právě v prvním roce života. Později to má výrazně nižší význam. Případné onemocnění v této době představuje podstatně vyšší zátěž než vlastní očkování. Pokud ponecháme intervaly na libovůli rodičů, bude mít očkování výrazně nižší účinnost.

24. 8. 2017
Ptá se: Jana z Veselí

Dobrý den, proč stát nenechá matku, aby o očkování svého dítěte rozhodla sama, vždyť je to přece její právo?!!

Odpovídá: Roman Prymula

Každý stát má nějakou zdravotní politiku, která v oblasti infekčních chorob vychází z pokud možno objektivizovaných informací, ale i např. reálného výskytu onemocnění. Proto aplikuje plošně některá opatření, která považuje za správná. Vždy bude mít více informací než jedinec. A je třeba zmínit, že stát musí v některých případech chránit dítě před vlastní matkou. To sice zní velmi tvrdě, ale v praktické situaci to znamená, že se stát snaží skutečně ochránit zdraví dětí v maximální možné míře.

 

Právě se děje

Další zprávy