Ostrava - Mezi stovkami českých Romů, kteří nyní žádají v Kanadě o azyl, je velmi početná skupina olašských Romů z Ostravy.
Předseda Unie olašských Romů Josef Stojka Aktuálně.cz potvrdil, že jen z Ostravy odletělo do Kanady osm rodin.
"Každá tato rodina má přitom deset, ale i až padesát členů. Dá se říci, že se stěhuje podstatná část komunity olašských Romů z Ostravy. Někteří nemohou odcestovat ze zdravotních nebo jiných důvodů," řekl Stojka, který jako jeden z mála zůstává doma.
Kanadské úřady projednávají přes dva a půl tisíce žádostí Čechů o azyl. Kvůli enormnímu nárůstu žadatelů aktuálně hrozí, že Kanada opět zavede pro Českou republiku víza. Před dvěmi lety přitom vízovou povinnosti zrušila. Rozhodnutí by mělo padnout v nejbližších dnech.
Stovky Romů z Ostravska
A do Kanady neodlétají jen olašští Romové, ale také takzvaní Rumungři z chudších ostravských romských rodin. "Odhaduji, že by mohlo dohromady jít až o několik stovek lidí z Ostravy, Novojičínska a dalších regionů v okolí Ostravy," uvedl i sociální pracovník a šéf občanského sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan.
"Lidé nám své odjezdy předem nehlásí, olašští Romové už vůbec ne, ale vím o několika rodinách, které do Kanady odjely. Někteří tvrdí, že jedou jen na návštěvu za příbuznými," uvedla ostravská romská poradkyně Lýdia Poláčková.
Zástupci Romů jsou přesvědčeni, že důvodem je narůstající extrémismus v Česku, akce Dělnické strany, Odporu a dalších a také zatím nepotrestaný žhářský útok na romskou rodinu z Vítkova, při kterém málem uhořelo dítě. Uznávají, že vláda se nyní snaží postupovat razantně, jenže to podle nich nestačí.
Ekonomické důvody? Ne, rasismus.
Stojka odmítá, že by olašští Romové odcházeli z ekonomických důvodů. Mnozí jsou totiž bohatí. "Romové nechtějí čekat, až tady někdo upálí další dítě," řekl Stojka, který jako jeden z mála komunikuje s úřady a nyní se snaží mimo jiné o to, aby romští podnikatelé dostali zakázky při odstraňování povodňových škod.
Mezi těmi, kteří Ostravu nedávno opustili, je například Milan Baláž z Ostravy-Vítkovic se svou početnou rodinou. Ta měla například několik luxusních aut. Před odchodem z republiky Baláž prodal i svůj velký byt, který nedlouho předtím částečně rekonstruoval.
"Jestli tito lidé dostanou v Kanadě azyl kvůli rasismu, tak to bude vrchol všeho. Nikdo z nich nikdy nepracoval. Bůhví, odkud měli tolik peněz. Chovali se k nám bezohledně. Jsme rádi, že tu nejsou," řekl majitel bytu v domě v Sovově ulici, kde Balážovi bydleli.
"Byt prodali pod cenou. Chtěli pryč," podotkl Josef Stojka. "Lidé odcházejí s tím, že se už nechtějí vrátit. Mám informace, že například v Teplicích vycházejí inzeráty, že Romové vymění byt za letenku do Kanady," dodal.
Podle Kumara Vishwanathana se Romům špatně žije s pocitem, že celá česká společnost je proti nim. "Lidé se cítí ohroženi neonacisty, bojí se a mají velmi silný pocit, že o ně v Česku nikdo nestojí. Čekají na nějaký signál, ujištění, že jsou tady doma tak jako etničtí Češi. V Kanadě hledají důstojný a bezpečný život," řekl Vishwanathan.
Nikomu nebudeme chybět
"Nikomu tady nebudeme chybět. A stát ušetří na dávkách," prohlásil Stojka. Dodal, že i kdyby Olaši azyl v Kanadě nedostali, budou pracovat, aby mohli zůstat. "Mohou tam dělat i byznys. V Česku není práce ani pro čtyři sta tisíc neromských obyvatel. A bude hůř," dodává.
Olašští Romové jsou v Ostravě uzavřená komunita. Mají vlastní zákony, specifické zvyky a silné rodinné vazby. Už mnoho let je však ohrožuje závislost na drogách. Stojka potvrdil, že nedávno zemřel další olašský Rom na předávkování. V Ostravě nemají moc dobrou pověst mimo jiné proto, že někteté ženy této komunity jsou známé kapsářky. Mnozí Ostravané to už poznali na vlastní kůži.
Romové z Ostravy mají za sebou několik vln odchodů do ciziny. Například v devadesátých letech byla jejich cílem hlavně Velká Británie. Mnozí se však brzy vrátili.
Jiří Pehe bloguje: Kanadská víza si zasloužíme |
Kocáb: Je to citlivá věc
"Tehdy šlo o to, že Romové byli vytlačováni z bytů v centrech, které se staly lukrativními. Mnozí skončili v ubytovnách nebo v ghettech na okrajích měst," líčil Vishwanathan. Teď je podle něho jednoznačným důvodem otevřeně projevovaný rasismus.
Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb, který se záležitostmi Romů dlouho zabývá, uvedl, že v souvislosti s hrozbou víz zpracoval pro ministerstvo zahraničí zprávu, která má být reálným popisem situace romské menšiny.
Na otázku, jestli jsou žádosti Romů o azyl kvůli rasismu oprávněné či ne, však nechtěl odpovědět. "Z té zprávy vám teď citovat opravdu nemohu. Je to v těchto dnech velmi citlivá záležitost," řekl Kocáb.