Liberec - Roman Kumpošt, který byl nahrazen v čele mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci Kateřinou Neumannovou, povede kandidátku KDU-ČSL v Libereckém kraji. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil dosavadní lídr tamní kandidátky Kamil Jan Svoboda.
O kandidatuře rozhodl ve středu večer celostátní výbor lidové strany. Vše ještě musí potvrdit krajská organizace. Jejích výbor se musí rozhodnout do úterý.
Sám Svoboda s tím problém nemá. "Jde mi hlavně o to, aby KDU-ČSL ve volbách získala co největší podporu, abychom byli úspěšní," uvedl liberecký lidovec.
Že by rozhodnutí vedení strany mělo být v regionu přijato spíše kladně, potvrzuje i krajský předseda. „Těžko předjímat, ale myslím, že se dohodneme. Jedná se o tom už déle," sdělil Václav Nosek.
Reakci Romana Kumpošta deník Aktuálně.cz zjišťuje. Je na služební cestě v zahraničí.
Liberecký kraj patří mezi regiony, ve kterých KDU-ČSL nemá tradičně velkou podporu, což má právě populární Kumpošt zlomit. V současnosti kraj v parlamentě zastupují čtyři občanští demokraté, tři sociální demokraté a jeden komunista.
Kumpošta sesadila Kuchtová
Roman Kumpošt, který po třech neúspěšných kandidaturách dovedl Liberec k pořádání největší sportovní akce v historii České republiky, byl z čela organizátorů sesazen v červenci roku 2007 tehdejší ministryní školství Danou Kuchtovou (SZ).
Hlavními důvody mělo být špatné hospodaření, problém s čerpáním dotací nebo navyšování rozpočtu. Organizační výbor pak podle ministerstva školství prý nedodal vyžadované podklady, vyúčtování a nekomunikoval.
Pozdější kontroly a audity však žádná významná pochybení nezaznamenaly. Další výtky pak nepatřily ani do Kumpoštových kompetencí.
Neumannová a dluhy
Místo něj se prezidentkou organizačního výboru stala úspěšná lyžařka Kateřina Neumannová. Nezkušená manažerka sice zorganizovala letos v únoru v Liberci všechny závody, nyní ale řeší dluhy, které po mistrovství zůstaly.
Na konci června přiznala dluh více 116 milionů korun. Tvrdila ovšem, že konečná suma bude nižší a že stále předpokládá, že po šampionátu žádné nezůstanou.
Některé společnosti už ale na organizátory podaly žaloby kvůli nesplacení pohledávek. Mezi nimi je například Technická univerzita v Liberci, kde byli sportovci během mistrovství ubytováni nebo meteorologové, kteří dodávali pro závody speciální předpovědi počasí.
Tým Neumannové původně hospodařil s rozpočtem 593 548 000 korun, nakonec ale šampionát stál ještě o třicet milionů více.
Dvě stě milionů měla organizátorům dát Mezinárodní lyžařská federace (FIS), zbytek si měli zajistit sami vlastním marketingem a prodejem vstupenek.
Přesto jim stát 189 miliony korun, dalšími 15 miliony přispěl ještě v průběhu šampionátu i kraj.
Svoboda bojoval o Hybáškovou
U lidovců nejde o první překvapivou změnu.
Jablkem sváru se v posledních dnech stala nominace Jany Hybáškové, předsedkyně Evropské demokratické strany, s kterou KDU-ČSL před měsícem uzavřela smlouvu o spolupráci.
Nutnost "dobrého umístění" Hybáškové na kandidátce avizoval už v půli července předseda lidové strany Cyril Svoboda. V krajích ovšem narazil. Původně ji chtěl jako lídra v Královéhradeckém kraji, ale neuspěl. Úspěšně vzdorovala i středočeská organizace.
Úspěšný tak byl až třetí Svobodův pokus. Královéhradečtí lidovci, kteří původně byli proti, nakonec s nominací souhlasili.