Odsouzený muž dál vládne obci u Prahy. Je neodvolatelný

Eliška Bártová, Veronika Suchá
2. 2. 2009 21:03
V Úholičkách napotřetí neuspěli s odvoláním starosty
Miroslav Vodrážka se v Úholičkách nestačí divit
Miroslav Vodrážka se v Úholičkách nestačí divit | Foto: Ludvík Hradilek

Úholičky - Je po páté hodině odpoledne, ceduli s nápisem Úholičky na pár minut překrývá transparent s nápisem Divínov. Místní opozice tak chce upozornit na "divné" poměry v obci.

Starosta Úholiček byl na konci loňského roku odsouzen na dva roky s podmínkou za úvěrový podvod. Kvůli neoprávněnému čerpání 19 milionové dotace musí pětisethlavá vesnice zaplatit 11 milionů korun penále. Další pokutu 70 tisíc udělil Úholičkám Úřad pro hospodářskou soutěž.

Přestože krajský soud zakázal starostovi Tomáši Divinovi (US-DEU) vykonávat funkci, dosud neodstoupil. A na pondělním zasedání zastupitelstva se opozici ani na třetí pokus nepodařilo starostu odvolat.

K rezignaci přitom Divinu vyzvala také nevládní organizace bojující s korupcí Transparency International.

Tady je Divínov

V pondělí odpoledne se před zasedáním zastupitelstva sešla na konci obce u cedule oznamující konec Úholiček skupinka deseti místních občanů, aby rozbalila transparent s nápisem Divínov.

"Jsme v obci Divínov, tak se divme," vyzýval megafonem pořadatel heppeningu bývalý člen kontrolního výboru radnice Mirek Vodrážka. Průvod se pak společně s polystyrenovou maketou starosty hlavy vydal k bytovému domu, kvůli jehož stavbě byl starosta odsouzen.

"Ó, v jak divné obci to žijeme," provolávala skupinka za doprovodu bubnů. Poté se zastavila u domu starosty a pouť zakončila u obecního úřadu, kde na úřední desku zavěsili starostovu polystyrenovou bustu.

Všichni účastníci happeningu se pak vtěsnali do zaplněného sálu, kde probíhalo jednání zastupitelstva. To znovu rozhodovalo o odvolání. Opozice, která má v devítičlenném zastupitelstvu čtyři členy však neměla pro sesazení starosty dostatek hlasů.

11 milionů za podvod

V Úholičkách na zastupitelstvu odvolávají starostu
V Úholičkách na zastupitelstvu odvolávají starostu | Foto: Ludvík Hradilek

Starosta Tomáš Divina v roce 2004 inicioval stavbu 30 bytů, na kterou získal dotaci 18,9 milionů korun ze Státního fondu rozvoje bydlení.

Háček je v tom, že starosta v žádosti o dotaci uvedl nepravdivý údaj, a sice, že dům bude stát na pozemku obce, což byla podmínka pro získání státních peněz.

Po zvolení nového zastupitelstva v roce 2006 vyšlo najevo, že dům stojí na pozemku soukromého majitele. Starosta byl obviněn z úvěrového podvodu a obec musela dotaci vrátit.

Loni v listopadu pak krajský soud starostu Divinu odsoudil za úvěrový podvod a zneužití pravomoci veřejného činitele. Soudce uložil Divinovi trest odnětí svobody na dva roky s podmínkou. Zároveň mu zakázal po dobu pěti let vykonávat veřejné funkce a pracovat ve státní správě.

Starosta se však funkce nevzdal a přes tři pokusy o odvolání dál zůstává.

V Kocourkově

"Způsobil obci škodu 11 milionů a byl odsouzen, i když zatím nepravomocně," popisuje zastupitel Alojz Šula (SNK), co opozici vadí. "Měl by odstoupit už jen z morálních důvodů."

Opozice je už z neúspěšných pokusů o odvolání starosty zoufalá. "Připadáme si jako v Kocourkově," říká Šula. "Zjišťujeme, že nejsme schopni starostu odvolat, protože jeho lidé mají většinu. Proto jsme rozhodnuti blokovat všechna jednání, do té doby, než jim dojde, že starosta poškozuje obec a musí odstoupit."

Nespokojení zastupitelé zároveň usilují o zrevidování všech dosavadních usnesení a požadují, aby dlužnou částku 11 milionů korun zaplatit starosta Divina z vlastní kapsy.

Vyvěšení busty pana starosty na úřední desku proběhlo za hlasitého divení všech demonstrujících
Vyvěšení busty pana starosty na úřední desku proběhlo za hlasitého divení všech demonstrujících | Foto: Ludvík Hradilek

"Když jsme ho upozorňovali, že stavba stojí na soukromém pozemku, řekl, že si to bere na triko," říká Šula. "Tak ať nyní nese odpovědnost za důsledky svého jednání."

Do finančních potíží se paradoxně dostala bohatá obec. Vesnice těží z nedaleké skládky komunálního odpadu, a tak zatímco ostatní vsi se stejným počtem obyvatel hospodaří s rozpočtem v řádu milionů, Úholičky mají na letošní rok 50 milionů.

"Zaplatit pokutu 11 milionu tudíž není takový problém. Možná proto necítí takovou odpovědnost," říká Šula. "Pokud by takovou sumu měla zaplatit běžná obec, tak by ji to položilo."

Upečeno, snězeno

Procesím se desítka demonstrantů odebrala na obecní úřad
Procesím se desítka demonstrantů odebrala na obecní úřad | Foto: Ludvík Hradilek

Starosta Divina na pondělní jednání zastupitelstva, které hlasovalo o jeho odvolání, kvůli nemoci nepřišel. Po telefonu odmítl na otázky odpovídat. "Nemohu vám odpovědět. Mé vyjádření by bylo na telefonát příliš dlouhé," uvedl a zavěsil.

Zatímco opozice v Úholičkách nemůže starostu vystát, v sousedním městě Velké Přílepy má Divina podporu.

"Odvolací soud dosud nerozhodl, proto ctím presumpci neviny," říká starostka města Věra Čermáková (SNK). "Navíc nevidím vinu na starostovi, ale na zastupitelstvu. Měli se řídit pravidlem, co se doma upeče, to se také doma sní. A nepouštět tuto informaci do médií."

Čekání na odvolací soud

Postoj starosty Úholiček opakovaně kritizovala nevládní organizace bojující s korupcí Transparency International (TI). V lednu zaslala starostovi dopis, v němž ho vyzývá k rezignaci. Starosta na něj zatím nereagoval.

"Trváme na tom, že pan starosta by měl rezignovat," myslí si Martin Lachmann z právního oddělení TI, které situaci v Úholičkách sleduje už dva roky: "I přesto, že rozhodnutí soudu v jeho věci ještě nenabylo právní moci."

Podle Lachmanna těžko odvolací soud dojde k jiným závěrům, než soud první instance. "Myslíme, že pan starosta se svým odvoláním neuspěje."

 

Právě se děje

Další zprávy